Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Asistenti medicali in UK - 2

Din experientele voastre la serviciu in Marea Britanie
4111 posts • Page 1 of 1381, 2, 3, 4, 5 ... 138

Postby Mutu » Jul 24th, '11, 02:26

Deschid acest nou topic ca o continuare a primului topic cu acelasi nume. Consider si cred ca nu sunt singurul, ca topicul cu numarul 1 s-a cam aglomerat, deja a depasit 56 de pagini, informatia este prea imprastiata, iar pentru noii membrii cautarea unui subiect specific asistentilor medicali, poate deveni un calvar.
Sper ca moderatorii o sa ne ajute in viitorul apropiat sa adaugam noi informatii la zi despre procesul de obtinere a PIN-ului sau alte amanunte utile profesiunii de asistent medical in Marea Britanie. Pentru asta am sa rezerv urmatoarele trei posturi pentru noutati sau adaugiri la informatiile existente.

Linkul vechiului topic il gasiti daca dati click AICI

Un alt topic cu informatii utile legate de acest subiect il gasiti AICI

Am avea cateva rugaminti adresate celor care acceseaza acest topic si vor sa afle informatii utile despre ce si cum trebuie facut pentru a obtine un job ca si nurse in UK:

- nu postati raspunsuri sau subiecte off-topic;
- orice subiect deschis trebuie sa fie scurt si la subiect;
- cand aveti o intrebare sau o nelamurire, cititi in prealabil topicul vechi si daca nu gasiti raspunsul adecvat, atunci va asteptam cu intrebarile de rigoare;

Ca o informatie de uz general, in special pentru cei care acceseaza acest forum pentru prima data, va aducem la cunostiinta ca nimeni nu este platit pentru a posta raspunsurile la intrebarile voastre. Toti suntem voluntari, iar efortul de a va aduce la zi cu noutatile din UK este bazat pe experienta fiecaruia. Nu cred ca avem printre noi persoane care lucreaza la NMC sau in alte institutii guvernamentale.

Va multumesc pentru intelegere!

PS. Invit cu acesta ocazie pe membrii mai vechi ai forumului sa vina cu idei despre cum am putea organiza informatia despre nursing in UK, in urmatoarele 3 posturi.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby Mutu » Jul 24th, '11, 02:41

Rezervat...
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Re: Asistenti medicali in UK - 2

Postby Mutu » Jul 24th, '11, 02:42

Rezervat..
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby Mutu » Jul 24th, '11, 02:43

Rezervat.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby lovelysmile » Jul 24th, '11, 04:21

e o idee buna si o salut, cred ca le-ar fi mai usor... desi sunt pers care se vor mai supara ca vor repeta anumite lucruri
-nu-ma-uit-
There is something always to love, and if you have not learned this, it means you have not learned anything.
lovelysmile
Erudit
Erudit

Postby marinelasonei » Jul 24th, '11, 06:13

Eu cred ca ar fi bine, ca tot e prima pagina a topicului, sa fie cat mai multe informatii utile.
Eu am adunat toti pasii pt a obtine pinul.
Sper ca am inteles bine scopul acestui nou topic.

Acte necesare plecarii in UK.

Acte necesare eliberarii certificatului de conformitate de la ministerul sanatatii:
1. copia actului de identitate
2. copie legalizata a certificatului de casatorie/sentintei de divort
3. copie legalizata a diplomei de bacalaureat
4. copie legalizata a diplomei de absolvire/licenta
5. copie legalizata a foii matricole
6. copie legalizata a planului de invatamant/programei analitice
7. copie legalizata a adeverintei de stagiu (adeverinta de practica)
8. adeverinta eliberata de unitatea de invatamant absolvita prin care se atesta perioada in care au fost efectuate studiile postliceale/universitare
9. adeverinta cu vechimea (tipizat)* sau copie legalizata a cartii de munca (actualizata) sau declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti carte de munca , deoarece nu ati lucrat (asta o completati pe loc DSP)
10. cerere semnată şi datată care să conţină: numele, prenumele, date de identificare, CNP, adresa, nr. telefon de contact, obiectul cererii ( eliberare “Atestat de conformitate cu normativa europeană a denumirii titlului şi a cererilor minime de formare”/”Recomandare”/” “Adeverinta de recunoastere” a dreptului de acces la activitatile profesionale si exercitarea acestora pe teritoriul Romaniei si in strainatate in baza titlului de calificare dobandit”). Tot la DSP se completeaza si asta.
11. dosar plic
Astea toate se depun la DSP-ul judetului vostru. Ei va verifica dosarul si-l trimit la ministerul sanatatii si tot la ei vine si certificatul de conformitate si veti fi instiintati telephonic sa vi-l ridicati. Aici nu exista nici o taxa.
Observatie! Nervi de otel ca dureaza cel putin 5 luni)
Acte necesare la OAMMR pentru eliberarea certificatului de libera practica:
- Copie dupa cartea de identitate
- Copie dupa certificatul de nastere
- Copie dupa certificatul de casatorie (daca este cazul)
- Copie dupa diploma de bacalaureat
- Copie dupa diploma de absolvire scoala postliceala legalizata
- Asigurare de malpraxis (asirom ca e cel mai ieftin)
- Adeverinta de la medicul de familie semnata si parafata si de medicul psihiatru
- Cazier
- Chitanta cec pentru cotizatie (iti spun ei cat este)
- Taxa inscriere (acum e 10 lei)
- Dosar de plastic cu sina si folii

Formularul de la NMC trebuie completat astfel:
sectiunea 1 este completata de ei.........tu doar daca ai ceva corectii de facut
2... iti scrii tu scola absolvita / calificarea obtinuta (asistent medical generalist) data de incepere si data terminarii scolii pe cealalata pagina bifezi NO
sectiunea 3.... te semnezi si pui tu data
sect. 4...... mergi la medicul de familie semneaza si isi pune parafa si stampila rotunda
pe cealalta pagina... SUPPORTING DECLARATION OF GOOD CHARACTER....este completata de catre OAMMR (DIN JUDEJUL TAU)
sectiunea SUPPORTING DECLARATION OF GOOD HEATH... este completata tot de mediclul de familie la fel ca si la sec 4 (daca refuza cei de la OAMMR sa completeze ei)
la details of registration and practice.... scrii tu data angajarii........functia.... numele si adresa angajatorului
daca ai avut mai multe locuri de munca le scrii pe toate
daca nu ai lucrat niciodata ca asistenta nu completezi
pe ultima pagina (la acel mic tabel) completezi din AUTORIZATIA DE LIBERA PRACTICA
Totul se completeaza in engleza si cu PIX NEGRU, inclusiv medicul de familie si cei de la oammr (nu uita sa ai in permanenta la tine un pix negru!)
Acte necesare pt NMC
Legalizari la notar:
1- copie pasaport (asta nu se mai traduce)- eu am si tradus si legalizat traducerea
2- copie certificat nastere- eu am si tradus si legalizat traducerea
3- copie diploma
4- copie adeverinta practica
5- cazier juridic (sa fie in termen)-asta nu se legalizeaza, se trimite in original
6- copie dupa adeverinta de buna purtare data de OAMMR
7- copie dupa libera practica
8- copie dupa foaia matricola
9- copie dupa plan invatamant
10- copie dupa certificat de conformitate (obtinuta de la MIN SAN)
11- copie certificat de casatorie (daca este cazul)
3,4,8 si 9 le obtii de la scoala
Toate actele de mai sus se traduc la un traducator autorizat si traducerile se legalizeaza la notar (inclusiv traducerea dupa cazier)
Unii colegi spun ca traducerile (facute neaparat de un traducator autorizat) nu trebuie legalizate. Eu am legalizat tot.
Obs. In instructiunile primate de la NMC scrie ca cei care au inceput scoala dupa intrarea in UE nu mai au nevoie de certificate de conformitate de la ministerul sanatatii.
Sau, acelasi lucru:

The attachment ActenecesareplecariiinUK.doc is no longer available

Eu asa am facut si in doua luni jumate am primit pinul chiar daca am fost intoarsa o data ca am uitat sa bifez NO la pagina a doua.
Daca s-a schimbat ceva intre timp, ii rog pe cei care stiu sa posteze noutatile.
Bafta!
Attachments

[The extension doc has been deactivated and can no longer be displayed.]

marinelasonei
Erudit
Erudit

Postby Mutu » Jul 24th, '11, 08:06

Saru'mana Marinela!

Sper ca n-o sa te superi daca o sa folosim informatiile aduse de tine in primele posturi.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby elena80 » Jul 24th, '11, 10:12

stie cineva daca NMC are vacanta in august sau in alta perioada?
elena80
Librar
Librar

Postby marinelasonei » Jul 24th, '11, 10:23

elena80 wrote:stie cineva daca NMC are vacanta in august sau in alta perioada?

Asa am auzit si eu dar pe site-ul lor, ieri cand m-am uitat nu era nimic in sensul asta.
marinelasonei
Erudit
Erudit

Postby Wanda » Jul 25th, '11, 08:46

Salut si eu aceasta initiativa si marturisesc ca pt.mine vine ca un suport moral pt. drumul catre NMC(deocamdata).Pe celalalt site, fiind o cititoare fidela, am simtit o oarecare amorteala.Sper ca si aici sa se comunice cu aceeasi intensitate experientele traite.Eu am adunat actele necesare mai putin pasaportul si intentionez sa trimit actele cat mai curand.Sunt cu liceul Sanitar asa cum am mai spus si am inteles ca obtinerea PINului este mai dificila.
Ce ma sfatuiti sa trimit sau nu in august actele? Multumesc.
Wanda
Caligraf
Caligraf

Postby dromaderu » Jul 25th, '11, 09:16

elena80 wrote:stie cineva daca NMC are vacanta in august sau in alta perioada?

Nu stiu de unde s-a inoculat aceasta idee de vacanta in August a NMC-ului,

aici e UK, nu Italia.
Or fi unii functionari plecati poate dar, este o institutie care functioneaza permanent, nu sse inchide cand si cand pt "vacante".

Inregistrarea asistentilor din Ro sau de prin alte meleaguri este DOAR una din activitatile ce le desfasoara.
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby elena80 » Jul 25th, '11, 09:46

multumim de raspuns. saptamana asta le trimit.
elena80
Librar
Librar

Postby momo » Jul 25th, '11, 10:10

Buna ziua tuturor,

As dori sa va intreb daca exita cineva care a aplicat prin UCAS pentru un curs de asistenti medicali fara a avea nici un fel de experienta in domeniu.
Eu am terminat o facultate de educatie fizica si sport in RO si sunt foarte interesat sa stiu daca aplicatia prin UCAS este cel mai simplu pas pentru a incepe o cariera in nursing in UK.
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre si multumesc anticipat tuturor celor care vor binevoi sa imi raspunda.
momo
Caligraf
Caligraf

Postby Mutu » Jul 25th, '11, 14:30

momo postarea ta este oarecumva plasata in topicul gresit. Incearca topicurile despre studenti, sunt sigur c-o sa gasesti suficienta informatie acolo. Dar fiind vorba despre asistenti medicali, postarea o sa ramana aici, in speranta ca cineva o sa-ti dea un raspuns.
Parearea mea este ca trebuie sa cauti un colegiu de asistenti medicali in zona unde te gandesti sa studiezi, apoi fa demersurile cu UCAS.

Succes!
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby elena80 » Jul 25th, '11, 19:47

Am o mare nelamurire in legatura cu formularul de la NMC, mai exact ultima pagina. stiu, am citit ca se completeaza tabelul cu datele din libera practica.
Date of Registration.....
Part of Register.....
Registration Number....
Cu date of registration si registration number m-am lamurit dar ce inseamna part of register?
elena80
Librar
Librar

Postby dromaderu » Jul 25th, '11, 19:53

momo wrote:Buna ziua tuturor,

As dori sa va intreb daca exita cineva care a aplicat prin UCAS pentru un curs de asistenti medicali fara a avea nici un fel de experienta in domeniu.
Eu am terminat o facultate de educatie fizica si sport in RO si sunt foarte interesat sa stiu daca aplicatia prin UCAS este cel mai simplu pas pentru a incepe o cariera in nursing in UK.
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre si multumesc anticipat tuturor celor care vor binevoi sa imi raspunda.

momo,
da-i un PM lui ellaws,
nu cred ca citeste aceste topicuri despre asistenti,
iti poate da mai multe info despre asa ceva.

Va conta si de cat timp ai iesit din studii,
treaba e ca, chiar daca vei fi acceptat, va trebui sa te si intretii eventual pe durata studiilor,
multa bafta!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby momo » Jul 25th, '11, 20:50

Multumesc mult pentru timpul acordat pentru a raspunde.

Voi incerca sa o contactez pe Ellaw si sper ca ea sa aiba mai multe informatii.

Multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre.
momo
Caligraf
Caligraf

Postby splash » Jul 25th, '11, 21:44

@ elena: part of the register= if you are adult, mental health, paediatric....s.a nurse. Cred ca e un tabel acolo, daca nu pe site la NMC. scrie adult daca esti as.med. generala.
splash
Mentor
Mentor

Postby Vio80 » Jul 25th, '11, 23:06

Nu inteleg de ce angajatorii romani (recruiteri) care trimit asistente in anglia si care ofera joburi acolo NU sunt in stare sa semneze contracte si pe alte domenii decat pe NH.

In UK sunt asistente din Polonia, Ungaria, Cehia etc care vin direct pe domeniul lor de expertiza fara sa fie nevoite sa accepte domenii impuse si pe care nu au experienta cum ar fi munca in NH. Nursele din Romania pot mai mult si asa ar trebui sa ceara.

Si daca nu ai calificare intr-un anume domeniu se poate lucra direct in NHS, tocmai ce am vorbit cu o unguroaica care niciodata nu a lucrat in spital, a fost numai la GP in ungaria si care s-a angajat in NHS si i se si platesc cursuri de catre spital sa invete ce e cu sala de operatii.
E stupid ce se intampla, ar trebui sa avem mai multa demnitate si sa cerem mai mult de la angajatori, caci daca toti vom accepta ce ni se ofera o sa primim ceea ce nu cred ca meritam.
Probabil tot saracia asta din tara ne obliga sa luam ce ni se ofera sau sa plecam pe cont propriu sa scapam de comisioane si sa ne descurcam cum putem, cheltuind o gramada de bani , cand nurse din tari vecine vin in UK cu bilet de avion platit cu contracte semnate si cu cazare temporara asigurata.
O porcarie! -nervos-
Vio80
Caligraf
Caligraf

Postby Mutu » Jul 26th, '11, 04:02

Cazul ala cu unguroaica despre care vorbesti, este un caz fericit, insa ce vad la tine este un caz nefericit.
Vorba englezului:
"E mai verde iarba in curtea vecinului".
Nu stiu cine te-a informat despre:
In UK sunt asistente din Polonia, Ungaria, Cehia etc care vin direct pe domeniul lor de expertiza fara sa fie nevoite sa accepte domenii impuse si pe care nu au experienta cum ar fi munca in NH. Nursele din Romania pot mai mult si asa ar trebui sa ceara.

cand asa ceva este raritate. "Rara avis"
Chiar daca s-a intamplat in unele spitale, se datoreaza faptului ca alte natii nu si-o trag prin spate cum este caracteristic natiunii carpato-danubiano-pontice.
Pentru a confrma cele zise mai devreme, intreaba pe oricine cu experienta in strainatate, daca a avut vreodata "o" intamplare negativa cu conationalii nostrii. O sa vezi ce de raspunsuri "placute" o sa primesti. Pe acest principiu se gasesc si joburile in NHS, oamenii de calitate se trag unii pe altii in sus, nu in jos cum se intampla in cazul conationalilor nostri. Pana nu se schimba nimic la capitolul mentalitate, romanii vor bate la portile raiului si o sa le deschida portarul, nicidecum Sf Petru.
Si-ti mai spun alta parte a monedei.
Cine ii opreste pe romani sa vina in aceleasi conditii despre care pomenesti si esti atat de convins/a? EI SINGURI!!!
Natia romana nu are rabdare, vrea ca totul sa se rezolve "ieri" ori cu aceasta mentalitate... scuza-ma... fiecare primeste ce cauta. Lasa saracia ca nu e vorba de saracie. Am vazut cum e:
Saracie, saracie... da' fudulie... mamaaa... cat incape.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby Vio80 » Jul 26th, '11, 10:10

Mai, nefericit esti tu ca nu esti in stare sa intelegi ca nu tot ce spui tu e litera de lege si nici experienta ta in UK nu e totala.

Ceea ce am spus eu mai sus cu cazurile de nurse plecate direct in NHS e un fapt. Ca tu nu le-ai vazut si asta e probabil ca ele nu au venit sa lucreze cu tine in azil.

Ceea ce faci tu jignind aiurea si incercand sa spui ca numai in NH te poti angaja ca nursa venita din ro nu e decat un gest foarte urat si e la fel ca cel descris chiar de tine cand alti romani trag pe altii in jos.

Vrei tu neaparat sa treaca toti prin ceea ce ai trecut tu, sa o iei de jos si sa nu cumva sa incerce cineva altceva decat NH ca e foc.
De ce e asa greu sa pricepi ca nu toata lumea e facuta sa lucreze in NH eu stiu multe nenumarate exemple de colegi-colege care au decis sa plece in alte tari unde pot lucra direct in domeniul lor din tara si au renuntat la UK tocmai ptr ca le ofera in special NH.
Foarte frumos ptr cei ce merg in NH si le urez putere de a rezista la o munca f dificila si grea , dar nu trebuie sa facem toti acelasi lucru.
Vio80
Caligraf
Caligraf

Postby elena80 » Jul 26th, '11, 10:23

splash wrote:@ elena: part of the register= if you are adult, mental health, paediatric....s.a nurse. Cred ca e un tabel acolo, daca nu pe site la NMC. scrie adult daca esti as.med. generala.

Da, am gasit tabelul pe site la NMC, multumesc mult. -dans-
elena80
Librar
Librar

Postby Wanda » Jul 26th, '11, 11:20

ELENA80 te rog sa-mi spui ce anume ti-au scris pe formular cei de la OAMMR pe langa semnatura si stampila,deasemenea si medicul de familie. -nu-stiu-
Wanda
Caligraf
Caligraf

Postby elena80 » Jul 26th, '11, 12:13

Wanda wrote:ELENA80 te rog sa-mi spui ce anume ti-au scris pe formular cei de la OAMMR pe langa semnatura si stampila,deasemenea si medicul de familie. -nu-stiu-

Medicul de familie a completat sectiunea 4 si Supporting Declaration of Good Health=a semnat, a pus parafa si stampila rotunda si la Position held a scris General Practitioner.
OAMR - a semnat presedinta, a pus data si stampila oamr rotunda. CU PIX NEGRU.
Tot de la oamr am luat si o adeverinta de buna purtare, stie presedinta sau presedintele de la tine de acolo=m-a costat 150 lei noi -nervos-
elena80
Librar
Librar

Postby dromaderu » Jul 26th, '11, 20:09

Vio80 wrote:Mai, nefericit esti tu ca nu esti in stare sa intelegi ca nu tot ce spui tu e litera de lege si nici experienta ta in UK nu e totala.

Ceea ce am spus eu mai sus cu cazurile de nurse plecate direct in NHS e un fapt. Ca tu nu le-ai vazut si asta e probabil ca ele nu au venit sa lucreze cu tine in azil.

Ceea ce faci tu jignind aiurea si incercand sa spui ca numai in NH te poti angaja ca nursa venita din ro nu e decat un gest foarte urat si e la fel ca cel descris chiar de tine cand alti romani trag pe altii in jos.

Vrei tu neaparat sa treaca toti prin ceea ce ai trecut tu, sa o iei de jos si sa nu cumva sa incerce cineva altceva decat NH ca e foc.
De ce e asa greu sa pricepi ca nu toata lumea e facuta sa lucreze in NH eu stiu multe nenumarate exemple de colegi-colege care au decis sa plece in alte tari unde pot lucra direct in domeniul lor din tara si au renuntat la UK tocmai ptr ca le ofera in special NH.
Foarte frumos ptr cei ce merg in NH si le urez putere de a rezista la o munca f dificila si grea , dar nu trebuie sa facem toti acelasi lucru.

Am citit acest reply al tau azi la munca si, iti zic drept, mi-a "sarit capul" de v'o 5 metri.

Cine te impiedica deci sa obtii acel job in salile de operatii pe creier ale spitalelor din UK?

Ce treaba au recruterii din RO?
Nu ai auzit inca de NHS Jobs?

Nu este doar asta.

Ti-am citit replici asemanatoare acu ceva saptamani, pe topicul nr 1,
cu rusinea de a lucra in NH, bla/bla/bla.

Faci remarci care te descalifica, dpmdv ca si nursa, cel putin aici , in UK.

In momentul in care consideri ca munca in NH este "sub demnitatea ta", iti dai seama cam cati alti useri, chiar de aici de pe forum, jignesti poate cu aceasta atitudine?

Cand unii (vezi cazul AdiPC) ar da ORICE (metaforic vb) sa aiba un job in NH,

vii tu si bati apa'n piua cu nedemnitatea acestui job!

Renegi in acest fel si dreptul celor in varsta de a avea personal calificat care sa aibe grija de ei!

Sa nu mai zic ca, poate sunt unii carora chiar LE PLACE sa aiba grija de batrani.
Iti acord circumstante cumva prin prisma faptului ca, habar nu ai ce inseamna cred munca in NH,

difera , te asigur, de munca din azilele romanesti, unde tot ce faci e sa imparti bara/bara mancarea cu bucatareasa, aha, seara mai dai doua pastile!

Da, aici, in NH, mai speli oamenii la cur, dar, te asigur, o faci si in spital,

ba chiar uneori, mult mai des!

Revenind la cele declarate de tine, care inteleg ca te invarti in cercuri internationale ale asistentilor medicali,
well,

poate ca mutu nu a "rupt " atatea spitale, dar, personal,

am cam muncit in macar 35/40 de spitale diferite,
de la Northampton la Leicester, de la Coventry la Birmingham,
am muncit in NH, am muncit in inchisori, well, numa' la scoli nu am fost inca...

si, ghici cate poloneze/unguroaice am vazut???

DOUA, din care una nascuta din parinti polonezi aici, una venita dupa logodnic!

Deci, RETINE BINE,
unguroaica aia de te-a convertit pe tine,

intr-adevar este RARA AVIS!

Nu zic ca nu exista, or fi dar, rare!

Inchei aici, scuze celorlati de rabufnire si de expresia c.r,

trebuie insa sa se inteleaga bine,
munca de asistent medical in NH este la fel de demna si de importanta ca si cea de asistent medical din A&E sau de oriunde altundeva!

Cei care ii minimalizeaza importanta/valoarea nu sunt decat persoane care, dpmdv, nu cunosc nursing-ul.

Chair daca pcientul tau este in Critical Care Unit, si are nevoie de alea/alea si are 20 de ani,
sau,

o batranica de 90 de ani constipata, in camaruta ei,

tu, ca nursa , ai aceleasi obligatii!Sa ai grija de ei!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby Vio80 » Jul 26th, '11, 20:36

Dupa parerea mea nursele din NH sunt nurse mai slab pregatite dpdv medical fata de alte specialitati. Unele din cele pe care eu le-am intalnit stiu doar cateva lucruri foarte bine si atat, nu sunt capabile sa avanseze profesional si se plafoneaza in NH. Asta este experienta mea directa. Cu toate astea in niciun caz nu cred ca ele nu ar avea demnitate sau ca nu ar trebui sa faca ce fac. NU. Pentru mine ar fi ptr ca nu sunt facut sa lucrez in NH. Si pentru ca am invatat mult sa avansez in domeniu si imi place sa fac lucruri care ma obliga sa invat mereu si mereu.
Slava Domnului ca sunt asistente din NH atat de pasionate si dedicate muncii lor. Asta chiar admir.

Dar unii trebuie sa priceapa ca nu toti sunt compatibili cu munca in azil, asa cum nici altii nu sunt compatibili cu munca in ER de exemplu sau sa lucreze cot la cot cu medicul ptr cazurile intalnite.

Si e trist sa fii "obligat" sa lucrezi in NH temporar daca nu vrei sa o faci. E la fel de trist ca o nursa care abia stie engleza si nici multa medicina nu stie care e obligata sa salveze vieti cand ea nici BLS nu stie. Cine nu e bun se duce in NH cine e pregatit vrea altceva, cu exceptia cazului in care chiar e pasionat de NH.

Nu imi pasa cate unguroaice ai gasit tu Dromader in UK. Ce e cert e ca la unguri recruterii cer si ofera joburi in NHS la amaratii de romanii nu.
Vio80
Caligraf
Caligraf

Postby dromaderu » Jul 26th, '11, 20:48

Pe celalat forum,
acu' ceva timp, eu m-am oferit sa sponsorizez cu plata avionului si deplasarea,
in limita unui 200-250 de mile radius de locul meu de salasuire,
a unui roman/romnance care obtine un interviu cu NHS!
Regardless rezultatul interviului!

Uite, fac acest lucru pt tine, cand, cu experienta ta din Ro, obtii un interviu pt un job aici!

Si, te rog sa nu vb/scrii obraznic, ca ce iti pasa tie de ce unguroaice/bla/bla

Vorbesti din auzite, despre ce fac recruterii unguri, vorbesti din auzite despre experienta unora in UK, si, mai scrii ca "cine nu e bun, se duce in NH"...

desigur, tu fiind cel pregatit, vezi doamne!

Iti doresc multa bafta desigur insa, cred ca te vei lovi repede de pragul de sus,

well, desigur, asta daca nu ajungi cumva prin Elvetia mai repede!

Daca totusi, printr-o nesansa , sau, cum vrei tu sa-i spui, vei ajunge in UK, si, nu Doamne feri in NH, ci,
in spital, alea/alea,
te rog eu frumos, da-mi un PM prima data cand schimbi un pad plin cu fecale...
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby Vio80 » Jul 26th, '11, 21:40

Mai dromaderule, de ce crezi tu ca am nevoie sa imi dai tu bani de avion sa dau un interviu in anglia? E chiar ridicol sa oferi ajutor cuiva care nu cere ajutorul tau.
Ce vrei sa demonstrazi? ca e greu sa obtii ca roman un interviu sau un job in nhs?
Si cine te contrazice? da e greu. mi se pare chiar urat sa te bucuri de necazul altuia.

E posibil sa lucreaz si eu in NH, dar asta doar in ultima instanta , daca nu se poate altfel. Si fii fara grija ca atunci cand o sa schimb pad de fecale o sa iti dau pm ,ba mai mult, chiar am inceput sa asociez permanent numele tau cu cel al activitatii care de care tot vorbesti.

Mi se parea mult mai ok sa ajuti oamenii care chiar vor sa intre direct in nhs cu un sfat sau cu o idee , asa cum au facut altii,in loc sa te bucuri aiurea ca e dificil sa te angajezi ca roman in NHS.
Vio80
Caligraf
Caligraf

Postby dromaderu » Jul 26th, '11, 21:57

Vio80 wrote:Mai dromaderule, de ce crezi tu ca am nevoie sa imi dai tu bani de avion sa dau un interviu in anglia? E chiar ridicol sa oferi ajutor cuiva care nu cere ajutorul tau.
Ce vrei sa demonstrazi? ca e greu sa obtii ca roman un interviu sau un job in nhs?
Si cine te contrazice? da e greu. mi se pare chiar urat sa te bucuri de necazul altuia.

E posibil sa lucreaz si eu in NH, dar asta doar in ultima instanta , daca nu se poate altfel. Si fii fara grija ca atunci cand o sa schimb pad de fecale o sa iti dau pm ,ba mai mult, chiar am inceput sa asociez permanent numele tau cu cel al activitatii care de care tot vorbesti.

Mi se parea mult mai ok sa ajuti oamenii care chiar vor sa intre direct in nhs cu un sfat sau cu o idee , asa cum au facut altii,in loc sa te bucuri aiurea ca e dificil sa te angajezi ca roman in NHS.

Pai scuze, asa imi formasem eu o idee , scuze daca a sunat deplasat.

Da, asta vreau sa demonstrez, ca este foarte greu sa obtii un interviu in NHS cu experienta de Romania!

Realizez desigur ca esti foarte bine pregatit, dotat intelectual, bazat financiar,
deci practic,

alegi UK-ul doar pentru experienta/schimb de opinii!

BTW, eu nu ti-am oferit ajutorul, ci, ti-am conditionat un eventual ajutor...
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby andreiuta12345 » Jul 27th, '11, 16:07

Off, sunt asa de dezamagita ..Am prea multe pe cap...Astazi mama mea mi-a zis ca a fost la Ministerul Sanatatii , in Bucuresti , sa depuna actele pt Certificatul de Conformitate. A avut la ea cele necesare , libera practica , membru OAMMR, etc etc..I s-a zis sa astepte 6 luni pana cand primeste un raspuns prim email dar ca sunt slabe sperante sa il primeasca pt ca ea nu a lucrat 3 ani de zile in ultimii cinci sau ultimii cinci din sapte ani...

Tot cea de la Min Sanatatii i-a zis ca dureaza atata timp deoarece nu a terminat dupa 2000 si ca pt cei ce au terminat mai anii trecuti eliberarea certificatului de conformitate dureaza doar cateva saptamani.

Totusi eu nu pricep un lucru sau doua: -nuuu-

1.De ce accepti un dosar cand zici de la inceput ca nu are sanse de a lua certificatul .Mama mea tocmai ce a luat examenul de la OAMMR cu 10 (zece) si chiar a invatat , si-a pus sperante ca va fi ok...De ce trebuie sa ii dai un raspuns negativ peste sase luni de zile??Eu chiar nu inteleg..sau nu e sigura de formalitati..

2.De ce dureaza sase luni de zile ?!Ce se intampla in aceste luni de ia atata timp?Sunt tare curioasa sa inteleg procesul de evaluare a dosarelor...

3.Am auzit ca sunt persoane care si-au luat PIN-ul fara a prezenta si certificatul de conformitate.Cum as putea sa justfic la NMC in scris ca nu e necesar acel certificat de conformitate pt ca ma astept la orice si tre sa am o justificare.Cei care nu au/avut nevoie de certificat de conformitate - cand ati terminat scoala?

Multumesc mult pt sugestii!!

Sper sa iasa bine ..desi nu cred in miracole:(

X
-nu-stiu-
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Next

4111 posts • Page 1 of 1381, 2, 3, 4, 5 ... 138