Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

acte necesare blue card

Din experientele voastre la serviciu in Marea Britanie
91 posts • Page 3 of 41, 2, 3, 4

Re: acte necesare blue card

Postby Chatte » Dec 7th, '11, 06:23

iulia88 wrote:
pop1982 wrote:
Chatte wrote:[quote="pop1982"][quote="Chatte"]Deci, lamuriti-ma si pe mine, pana la urma urmei iti trebuie sau nu asigurare ca au-pair pentru cand aplici ptr blue card?

Nu ai nevoie -thumbsup-

Asa. Merci fain! Ca deja era o intreaga nebuloasa in capul meu. -nu-ma-uit-

Si inca o intrebare daca mi se mai permite si nu sunt prea profitoare...

Trebuie sa imi fac un card ca atunci cand aplic ptr blue card sa se vada ca m-a platit? Sa imi trimita banii pe card si nu direct dati in mana? Thanks again!

Nu iti trebuie -asa-asa-[/quote]

Chatte,eu mi-am facut cont bancar,care m-a ajutat pt NINo,deoarece eu am aplicat pt el inainte de BC si evident ei mi-au facut plata pe card lunar,asa incat sa pot dovedi la NINo,...atentie in cazul in care iti faci card si ei te platesc peste suma de £60-£100 pe saptamana,pe card sa iti puna doar £240-£400 pe luna,nu cat te platesc in realitate....deci asta e decizia ta daca vrei sau nu....plus k cardul te ajuta in cazul in care vrei sa iti faci shopping online(la ce se gandesc femeile :)))) vesnic pe e-bay etc)[/quote]

Aaa, oricum eu iau 65 pe saptamana deci nu trec sub nicio forma peste limita legala. :)
Hmm, ai aplicat ptr NINo inainte de BC? Poti sa imi dai si mie niste detalii? :D Adica stiu cat de cat dar nu stiu de ce intelesesem ca e mai aiurea sa iti faci NINo ca au-pair?

Si da, la aia m-am gandit si eu, la cumparaturile on-line :)))
E mai lejer sa stai in pat si sa comanzi decat sa te duci la cozi :))

Ms anticipat!
Chatte
Cronicar
Cronicar

Postby iulia88 » Dec 13th, '11, 04:08

Chatte wrote:
iulia88 wrote:
pop1982 wrote:[quote="Chatte"][quote="pop1982"][quote="Chatte"]Deci, lamuriti-ma si pe mine, pana la urma urmei iti trebuie sau nu asigurare ca au-pair pentru cand aplici ptr blue card?

Nu ai nevoie -thumbsup-

Asa. Merci fain! Ca deja era o intreaga nebuloasa in capul meu. -nu-ma-uit-

Si inca o intrebare daca mi se mai permite si nu sunt prea profitoare...

Trebuie sa imi fac un card ca atunci cand aplic ptr blue card sa se vada ca m-a platit? Sa imi trimita banii pe card si nu direct dati in mana? Thanks again!

Nu iti trebuie -asa-asa-[/quote]

Chatte,eu mi-am facut cont bancar,care m-a ajutat pt NINo,deoarece eu am aplicat pt el inainte de BC si evident ei mi-au facut plata pe card lunar,asa incat sa pot dovedi la NINo,...atentie in cazul in care iti faci card si ei te platesc peste suma de £60-£100 pe saptamana,pe card sa iti puna doar £240-£400 pe luna,nu cat te platesc in realitate....deci asta e decizia ta daca vrei sau nu....plus k cardul te ajuta in cazul in care vrei sa iti faci shopping online(la ce se gandesc femeile :)))) vesnic pe e-bay etc)[/quote]

Aaa, oricum eu iau 65 pe saptamana deci nu trec sub nicio forma peste limita legala. :)
Hmm, ai aplicat ptr NINo inainte de BC? Poti sa imi dai si mie niste detalii? :D Adica stiu cat de cat dar nu stiu de ce intelesesem ca e mai aiurea sa iti faci NINo ca au-pair?

Si da, la aia m-am gandit si eu, la cumparaturile on-line :)))
E mai lejer sa stai in pat si sa comanzi decat sa te duci la cozi :))

Ms anticipat![/quote]

Da,am aplicat pt NINo inainte de BC...aiurea stiu :D
Am avut bank statement,care dovedeste ca ma plateste cu suma X pe luna,purple card,ID, scrisoare de la familie si programarea care iti vine prin posta!
Cum te-ai acomodat in UK?esti ok?
iulia88
Gramatic
Gramatic

Postby mgeorge » Dec 13th, '11, 15:07

@ iulia88 - cum merge cautarea de joburi ? esti tot la familie ?
mgeorge
Caligraf
Caligraf

Postby mouse91 » Dec 17th, '11, 05:49

Si eu am aplicat ptr NINo inainte de BC.Am interviu marti,pe 20 dec(sa-mi tineti pumnii ;)) )
In martie fac 12 luni ca au-pair,mai am putin si scapppppp :D
mouse91
Haiduc
Haiduc

Postby georgiv » Dec 17th, '11, 19:51

-interrresti
georgiv
Contributor
Contributor

Postby lovelysmile » Dec 18th, '11, 16:20

buna
eu am AWC de 1 luna si sotul meu trebuie sa aplice ptr BC, ce acte trebuie sa avem la noi,
si apropo noi am inchiriat o casa dar nu avem nici un cat la mana, doar adresa de pe NINO care as putea sa o folosim ca dovada
are o propunere ptr un post de relif
There is something always to love, and if you have not learned this, it means you have not learned anything.
lovelysmile
Erudit
Erudit

Postby Enaku » Jan 14th, '12, 06:41

Salutare,
Sunt posesor de BC - dependent de sotie YC - student.
in curind voi avea implini 12 luni de munca ,la doi angajatori.
ca acte pentru BC permanent cred ca sunt:
-formularul nou
-BC actual - temporar ca dependent
-Pasaport
-12 payslipuri
-contracte de munca de la ambi angajatori
-nu trebuie asig medicala deoarece noi am luat actele in ianuarie 2011
-2 poze.
Sotia termina cursurile in vara ,deci va aplica dupa mine la BC permanent ca dependenta de mine dupa terminarea cursurilor.
Am omis ceva ......
Intrebarea mea este ce fel de scrisoare trebuie de la locul de munca ???

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Enaku
Cetitor
Cetitor

Postby Anna-Maria » Jan 17th, '12, 02:25

vreau sa va intreb ca in cazul meu, daca am semnat contractul si am si inceput munca de aupair in august 2011 si am primit purple cardul abia in noiembrie 2011 cand se vor implini acele 12 luni? de la semnarea contractului sau de la primirea purple cardului? -interrresti
Anna-Maria
Calfa
Calfa

Postby topi » Jan 17th, '12, 02:42

12 luni se numara de la data scrisa pe purple card. Din august pina in noiembrie ai muncit ilegal.
topi
Erudit
Erudit

Postby Anna-Maria » Jan 17th, '12, 03:51

mersi. dar pe contract scrie 15 august, nu va fi problema daca il prezint la home office asa?si pentru alea 3 luni care lipsesc ar trebui sa semnez un nou contract si in final sa ma prezint cu ambele?
Anna-Maria
Calfa
Calfa

Postby Super trooper » Jan 17th, '12, 21:55

Enaku wrote:Salutare,
-formularul nou
-Pasaport
-12 payslipuri
-2 poze.
Sotia termina cursurile in vara ,deci va aplica dupa mine la BC permanent ca dependenta de mine dupa terminarea cursurilor.
Am omis ceva ......

De la locul de munca ai nevoie de o scrisoare simpla care sa confirme perioada in care ai fost angajat. Mai ai nevoie de o scrisoare de la colegiul unde studiaza sotia care sa arate ca a fost stundenta pe toata durata anagjarii tale. Si nu trebuie sa astepte sa termine scoala ca sa aplice pt BC, aplicati acum pe acelasi formular.
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?
Super trooper
Erudit
Erudit

Postby Stephenie » Jan 25th, '12, 02:32

Buna, Stie cineva daca am schimbat adresa (adica m-am mutat impreuna cu familia) dupa ce am primit cardul roz trebuie sa anunt la Home Office ?

Si trebuie sa completez ceva pe cardul roz atunci cand il voi trimite pentru blue card ?

Multumesc frumos!
Stephenie
Caligraf
Caligraf

Postby lilioara » Feb 25th, '12, 00:34

Buna,

Cu exceptia documentelor mentionate de voi pentru obtinerea BC mai este nevoie sa demonstrezi si cu o suma de bani in cont ca nu esti burden for the British Goverment si ca te poti intretine fara probleme asa cum se intimpla pt YC?

cine stie va rog sa mi raspunda.
lilioara
Haiduc
Haiduc

Postby oanacri » Feb 26th, '12, 01:19

Buna,

Am tot cautat pe forum si nu am gasit nicaieri... Stie cineva cum pot cei care elibereaza blue cardul ca au-pair sa verifice daca am fost plecata mai mult de 30 de zile din UK?...tinand cont ca nu am aratat niciodata cardul la vama..iar pasaportul a fost verificat doar la intrare in Romania..

Va multumesc si astept un raspuns in cazul in care stie cineva mai multe.
oanacri
Scrib
Scrib

Postby lidiuta » Feb 27th, '12, 00:26

Super trooper wrote:
Enaku wrote:Salutare,
-formularul nou
-Pasaport
-12 payslipuri
-2 poze.
Am omis ceva ......

De la locul de munca ai nevoie de o scrisoare simpla care sa confirme perioada in care ai fost angajat. Mai ai nevoie de o scrisoare de la colegiul unde studiaza sotia care sa arate ca a fost stundenta pe toata durata anagjarii tale. Si nu trebuie sa astepte sa termine scoala ca sa aplice pt BC, aplicati acum pe acelasi formular.

Buna,
Si eu voi fi in aceeasi situatie ca "Enaku" curand (peste ceva luni bune) si m-ar interesa o problema. Sotul (posesor de BC temporar ca dependent va fi aplicantul principal si eu (studenta) voi fi dependenta de el pentru a lua BC) va trebui sa aiba scrisoare de la angajator.... dar daca el a lucrat primele 6 luni cu o agentie de munca si urmatoarele 6 luni cu contract la firma (fabrica) , o sa aiba nevoie de 2 scrisori? Si de la agentie si de la firma? Sau doar de la actualul loc de munca (firma)?

Multumesc
lidiuta
Librar
Librar

acte necesare blue card

Postby Mutu » Feb 27th, '12, 00:43

@lidiuta
Este de preferat sa trimita ambele scrisori impreuna cu cele 12 pay-slip- uri.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby Miraa_27 » Feb 28th, '12, 18:01

Buna tuturor! Numele meu e Mirela si as avea o intrebare dak ma poate ajuta cineva. Am venit in UK in 2008 si am lucrat ca si care assistant pana in decembrie 2011 cand mi-a venit recunoasterea diplomei de asistenta medicala si respectiv PIN-ul.intrebarea mea este odata cu obtinerea PIN-UL as putea aplica pentru blue card?(pana acum am lucrat ca self-employed si acum as dori sa lucrez ca si employed.
Va multumesc tuturor!
Mirela
Miraa_27
Calfa
Calfa

acte necesare blue card

Postby Mutu » Feb 29th, '12, 00:43

Nope! Ce are PIN-ul, cu BC-ul? SE ca nurse? Spune-mi unde, ca aplic imediat si eu!
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby Iuliana Lavinia » May 9th, '12, 15:06

Rog f mult au pairii care au obtinut blue card sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi.Eu am venit ca au pair in dec 2010,am trimis ptr purple in ian 2011 si l-am primit in mai.Deci azi implinesc un an de cand am purple card.Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1.Trebuie ca familia sa scrie in scrisoare doar ca am muncit 12 luni,sau trebuie sa precizeze exact perioada de cand si pana cand?

2.Am citit pe acest forum ca e ilegala perioada cand am lucrat din dec pana in mai 2011(cand am primit purple).Am intrebat agentia din Romania prin care am ajuns aici si a zis ca nu se considera ca am muncit ilegal in acea perioada.Stiu ca anul trecut ,inainte sa primesc purple, cei de la HO au sunat familia,dar nu mai tin minte daca au intrebat de cand sunt la ei.In cazul in care au intrebat si familia a zis ca sunt din dec 2010,acum nu pot zice ca sunt aici din mai 2011 de cand am primit purple(asa m-au sfatuit unele persoane sa zic ca am muncit din mai).

3.Trebuie sa scrie familia ca nu am avut intrerupere mai mare de 30 zile?Sau ca am avut vacanta numai 2 saptamani ?

4.Trebuie sa trimit si scrisoarea pe care am trimis-o ptr purple si am primit-o inapoi?

5.Cand o sa sune cei de la Home Office o sa intrebe familia de cand muncesc ca au pair aici ? La voi cum a fost?

6.Cat a durat pana ati primit blue cardul?(cei care ati trimits actele prin posta)

Stiu o fata care a cerut familiei la care a fost au pair sa scrie in scrisoare exact data cand a ajuns ea aici in UK,si a primit blue cardul.Doar ca ea a avut mai putin de asteptat ptr purple,a venit aici in septembrie si a primit in noiembrie.
Altcineva mi-a zis sa trimit si scrisoarea de la medicul de familie,care am primit-o dupa ce m-am inregistrat.Dar pe ea e data de februarie 2011,deci inainte sa primesc purple.

Multumesc.
Iuliana Lavinia
Caligraf
Caligraf

Postby raisa148 » May 9th, '12, 16:29

Iuliana Lavinia wrote:Rog f mult au pairii care au obtinut blue card sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi.Eu am venit ca au pair in dec 2010,am trimis ptr purple in ian 2011 si l-am primit in mai.Deci azi implinesc un an de cand am purple card.Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1.Trebuie ca familia sa scrie in scrisoare doar ca am muncit 12 luni,sau trebuie sa precizeze exact perioada de cand si pana cand?

2.Am citit pe acest forum ca e ilegala perioada cand am lucrat din dec pana in mai 2011(cand am primit purple).Am intrebat agentia din Romania prin care am ajuns aici si a zis ca nu se considera ca am muncit ilegal in acea perioada.Stiu ca anul trecut ,inainte sa primesc purple, cei de la HO au sunat familia,dar nu mai tin minte daca au intrebat de cand sunt la ei.In cazul in care au intrebat si familia a zis ca sunt din dec 2010,acum nu pot zice ca sunt aici din mai 2011 de cand am primit purple(asa m-au sfatuit unele persoane sa zic ca am muncit din mai).

3.Trebuie sa scrie familia ca nu am avut intrerupere mai mare de 30 zile?Sau ca am avut vacanta numai 2 saptamani ?

4.Trebuie sa trimit si scrisoarea pe care am trimis-o ptr purple si am primit-o inapoi?

5.Cand o sa sune cei de la Home Office o sa intrebe familia de cand muncesc ca au pair aici ? La voi cum a fost?

6.Cat a durat pana ati primit blue cardul?(cei care ati trimits actele prin posta)

Stiu o fata care a cerut familiei la care a fost au pair sa scrie in scrisoare exact data cand a ajuns ea aici in UK,si a primit blue cardul.Doar ca ea a avut mai putin de asteptat ptr purple,a venit aici in septembrie si a primit in noiembrie.
Altcineva mi-a zis sa trimit si scrisoarea de la medicul de familie,care am primit-o dupa ce m-am inregistrat.Dar pe ea e data de februarie 2011,deci inainte sa primesc purple.

Multumesc.

Draga Iuliana Lavinia,

Eu mi-am luat cardul luna asta. Am pus la dosar formularul BR1, 2 poze tip pasaport cu numele meu scris pe spate, purple cardul si scrisoarea de la familie. In scrisoare a fost mentionat ca am lucrat ca Au Pair incepand cu data trecuta pe purple card (adica de cand ti-a venit cardul), ca am fost platita 65 de lire pe saptamana, ca am avut grija de xx (varstele copiilor si sexul) si housekeeping si ca ma recomanda pentru primirea blue cardului. Simplu si la obiect, fara cate concedii am avut sau alte minunatii, pe ei nu ii intereseaza asta. Cand va fi sunata, familia va trebui sa spuna exact ce au scris in scrisoare. Nu am pus la dosar prima scrisoare, nu e nevoie. Eu am venit in decembrie si am primit cardul in aprilie si am mentionat ca lucrez din aprilie, nu am avut probleme. Practic perioada pana in aprilie e cam ilegal lucrata. Teoretic ei inteleg asta dar nu am vrut sa le dau idei si motive sa nu-mi dea cardul. Scrisoarea de la medic nu are de ce sa o pui la dosar, mai mult te incurca.
Bafta!
raisa148
Librar
Librar

Postby Iuliana Lavinia » May 9th, '12, 23:30

Multumesc mult raisa148
Iuliana Lavinia
Caligraf
Caligraf

Postby adelyca86 » Aug 11th, '12, 20:09

cristina_alexa wrote:Uite ca am revenit, pt cei cate asteptau raspunsul meu:D. Am fost asa cum va ziceam in 7 iulie, ieri la croydon si am si luat Blue-ul fara probleme.
Asa ca Riderlord si Jenny_s, nu va stresati. Ca si acte mi-au cerut:Br1. foto , scrisoare de la fam si pasaport. Desi mai aveam eu statement bancar, card Nhs, dovada ca sunt pe lista alegatorilor,..nu i-a intersat..si in mai putin de 2 ore am primit cardul. Au sunat la familia gazda(pe numarul de mobil..ca numai ala il trecusem oricum)/..si i-au intrebat daca intr-adevar am lucrat 12 luni..si daca inca mai lucrez la ei...cat ma platesc exact(in scrisoare mi-au specificat standard au pair allowance)..si cam atata. Am predat actele pe la aprox ora 10, la 10.20 deja i-au sunat..iar la 11.45 aveam cardul.
Cine avea actele corect intocmite si dovezile cerute..nu a avut probleme.Asa ca ..no worries!
Astazi aveam programare pt NI no...din pacate nu am putu sa sa ma duc..ca deh...programul asta de au-pair..fara nici o lege, asa ca m-am reprogramat pe joia viitoare:(
Bafta!

Buna tuturor,
am citit post-ul Cristinei despre experienta ei la homme office cand a primit blue cardul.
anul acesta in octombrie fac si eu un an si vreau sa fiu sigura ca o sa decurga totul ok.
am si eu niste intrebari daca stie cineva si are rabdare:
-Cristina zicea ca cei de la HO au sunat familia sa intrebe daca a lucrat la ei 12 luni si inca mai lucreaza, ce trebuie sa raspunda familia? daca purple cardul si scrisoarea aia cu care a obtinut purple cardul sunt valabile un an, este legal sa zica familia ca inca lucrezi la ei, chiar daca ai trecut perioada de un an? de exemplu anul meu se implineste in 27 octombrie, eu mai am voie sa lucrez dupa data aia la ei?ma intrebam in cazul in care imi suna familia ce sa le raspunda, daca eu as continua sa mai stau la ei dupa perioada aia de un an.
-a doua intrebare:ziceai ca a intrebat si de bani.Eu am venit la ei cu X lire pe saptamana dupa care mi-au marit la X1 lire, crezi ca ar fii o problema? deoarece eu nu am mai anuntat pe nimeni.
Ms pentru rabdare!
adelyca86
Librar
Librar

Postby JustAgrl » Aug 12th, '12, 02:34

adelyca86
Citeste mai cu atentie ce scrie pe scrisoarea de la UKBA pe care ai primit-o impreuna cu pink card, nu scrie absolut niciunde ca pink cardul e valabil doar 12 luni , citez "Your Accession worker card will remain valid for as long as you remain with the employer specified on it. Oance you have completed 12 months of continuous and lawful employment in the United Kindom, you may apply for a Registration Certificate confirming that you are not subject to any restrictions on taking employment in the United Kindom" , deci daca tu vrei sa stai 10 ani la familia care esti poti foarte bine sa stai si nu te obliga nimeni sa aplici pentru blue.
In ceea ce priveste salariul, pot scrie in scrisoarea pe care ti-o dau pentru blue ce au pair minunat esti si de aceea au decis sa iti mareasca suma pe care o primeai ca pocket money, ideea e sa nu depasesti 100 lire/saptamana, din cate am inteles eu cam asta e suma maxima pe care un au pair o poate primi legal !
Mult succes!
JustAgrl
Cronicar
Cronicar

Postby adelyca86 » Aug 13th, '12, 22:43

JustAgrl wrote:adelyca86
Citeste mai cu atentie ce scrie pe scrisoarea de la UKBA pe care ai primit-o impreuna cu pink card, nu scrie absolut niciunde ca pink cardul e valabil doar 12 luni , citez "Your Accession worker card will remain valid for as long as you remain with the employer specified on it. Oance you have completed 12 months of continuous and lawful employment in the United Kindom, you may apply for a Registration Certificate confirming that you are not subject to any restrictions on taking employment in the United Kindom" , deci daca tu vrei sa stai 10 ani la familia care esti poti foarte bine sa stai si nu te obliga nimeni sa aplici pentru blue.
In ceea ce priveste salariul, pot scrie in scrisoarea pe care ti-o dau pentru blue ce au pair minunat esti si de aceea au decis sa iti mareasca suma pe care o primeai ca pocket money, ideea e sa nu depasesti 100 lire/saptamana, din cate am inteles eu cam asta e suma maxima pe care un au pair o poate primi legal !
Mult succes!

Multumesc pentru raspunsul tau. Intr-adevar asa scrie pe scrisoarea de la Ukba (scuze, am gresit eu exprimandu-ma ca AWC e valabil un an), pot sta cat vreau eu, insa vroiam sa fiu sigura ce ar trebui sa raspunda familia cand ii suna de la HO, in cazul in care intreaba daca mai sunt cu ei dupa 27 octombrie, deoarece familia in scrisoarea de invitatie a zis ca ei ma vor pentru un an si ma gandeam ca totul trebuie sa fie conform acelei scrisori.E vorba de stresul ala inainte de sfarsit, sper sa ma intelegi, cand fiecare detaliu nesemnificativ imi ridica semne de intrebare si nu as vrea sa calc gresit dupa ce am rabdat atata. Adevarul e ca eu o sa stau pana in 18 noiembrie, asa le-am promis si ma gandesc ca din moment ce eu imi trimit AWC meu cu aplicatia pemtru blue card, atunci eu pe ce baza lucrez la ei? Scz daca suna stupid insa incerc sa gasesc raspuns la orice nedumerire ca sa ma linistesc. In legatura cu banii cred ca o las moarta, nu mai complic lucrurile si asa nu duc bank statement-uri care sa le arate ca ei mi-au marit pocketu.
Ultima intrebare: in scrisoarea pentru blue card, ce perioada trebuie sa scrie familia ca am fost au pairul lor? din 27 octombrie 2011 (ziua emiterii purple cardului) pana in 27 0ctombrie 2012?
Ms pentru rabdare si intelegere....asa e cand se apropie finalul, se isca mii de intrebari in creierasul nostru.

Multa bafta la toata lumea!
adelyca86
Librar
Librar

Postby JustAgrl » Aug 13th, '12, 22:57

Stresul tau il inteleg, esti oricum mai bine decat mine, eu fiind mult mai paranoica cand am aplicat pentru pink/ purple si am vazut ca trecuserau deja 3 luni fara niciun raspuns incepusem sa imi fac griji ca am completat formularul cu pix albastru si nu negru...asa ca...stai mult mai bine ca mine! Familia poate sa spuna ca inca mai lucrezi la ei, fiind in asteptare pentru blue dupa 1 an de munca lucrezi absoulut LEGAL deci fii fara nici o grija. In legatura cu poket money oricum trebuie trecuti in scrisoare, daca nu ii vei trece familia va fii intrebata la telefon deci nu ai cum sa nu declari ce suma primesti. Daca stii ca iei peste 100 incearca sa te intelegi cu ei sa spuna ca iei 100 si le explici situatia, o sa inteleaga ( cred eu).
Scrisoarea cu care ai aplicat pentru pink nu are prea mare legatura cu cea de acum deci linisteste-te, trebuie sa treci data trecuta pe pink asa este cel mai bine, [pot sa nu specifice pana cand, pot formula ceva de genul " I confirm that (numele tau) has been working with us as an au pair for 12 months starting (data inscrisa pe pink)." UKBA vrea sa stie doar daca ai lucrat 1 an pentru a primi blue, ce faci tu dupa aceea nu mai e problema lor, asa ca relaxaeaza-te. Asteptam sa ne tii la curent, dar sunt convinsa ca va fii bine.
Mult succes
JustAgrl
Cronicar
Cronicar

Postby adelyca86 » Aug 14th, '12, 22:02

JustAgrl wrote:Stresul tau il inteleg, esti oricum mai bine decat mine, eu fiind mult mai paranoica cand am aplicat pentru pink/ purple si am vazut ca trecuserau deja 3 luni fara niciun raspuns incepusem sa imi fac griji ca am completat formularul cu pix albastru si nu negru...asa ca...stai mult mai bine ca mine! Familia poate sa spuna ca inca mai lucrezi la ei, fiind in asteptare pentru blue dupa 1 an de munca lucrezi absoulut LEGAL deci fii fara nici o grija. In legatura cu poket money oricum trebuie trecuti in scrisoare, daca nu ii vei trece familia va fii intrebata la telefon deci nu ai cum sa nu declari ce suma primesti. Daca stii ca iei peste 100 incearca sa te intelegi cu ei sa spuna ca iei 100 si le explici situatia, o sa inteleaga ( cred eu).
Scrisoarea cu care ai aplicat pentru pink nu are prea mare legatura cu cea de acum deci linisteste-te, trebuie sa treci data trecuta pe pink asa este cel mai bine, [pot sa nu specifice pana cand, pot formula ceva de genul " I confirm that (numele tau) has been working with us as an au pair for 12 months starting (data inscrisa pe pink)." UKBA vrea sa stie doar daca ai lucrat 1 an pentru a primi blue, ce faci tu dupa aceea nu mai e problema lor, asa ca relaxaeaza-te. Asteptam sa ne tii la curent, dar sunt convinsa ca va fii bine.
Mult succes

stai linistita ca la fel de paranoica am fost si pentru pink -da-da-. ma gandeam ca in cazul in care nu reusesc sa prind programare telefonica, o sa aplic prin posta si timpul de procesare al actelor dureaza si clar eu nu o sa mai fiu aici dupa 18 noiembrie, bine ca ei m-ar tine toata viata daca as vrea eu:)).o sa le spun eu ca pot sa zica ca am stat din 27 oct 2011 pana in 18 noiem 2012 si atunci suntem corecti:).
de pocket money sincer eu nu stiam ca trebuie precizat, oricum o sa le zic sa spuna aceiasi suma ca in prima scrisoare, sa fie totul simplu.Mai stii cumva ce alte detalii trebuie punctate in scrisoare?
tu mai ai de stat?cum e la tine?
bafta in tot!
adelyca86
Librar
Librar

Postby JustAgrl » Aug 14th, '12, 23:17

Hy...multumesc de intrebare ...la mine este bine, am o experienta chiar buna . Eu mai am de stat ceva, pentru blue pana in martie dar planuiesc sa raman pana prin august/septembrie, inca nu am vorbit cu ei despre asta dar si la mine ei ar vrea sa stau inca 10 ani daca se poate....In fine hai sa nu facem din topicul asta o discutie personala, daca vrei sa tinem legatura lasa-mi te rog o adresa de mess sau id de skype in mesaj privat. In scrisoare nu trebuie punctat nimic in mod deosebit...desi sa te laude putin nu ar strica. Mult succes !!!
JustAgrl
Cronicar
Cronicar

Postby vmadalinarom » Aug 15th, '12, 09:28

Buna,

Referitor la extrasul de cont necesar la dosarul ce se depune la Croydon... stiu ca se poate aduce de la o banca din Romania, insa nu stiu daca trebuie tradus si legalizat? Sau este acceptat doar semnat si stampilat de banca?

Multumesc anticipat,
Madalina.
vmadalinarom
Caligraf
Caligraf

Postby Adi PC » Aug 15th, '12, 09:50

vmadalinarom wrote:Buna,

Referitor la extrasul de cont necesar la dosarul ce se depune la Croydon... stiu ca se poate aduce de la o banca din Romania, insa nu stiu daca trebuie tradus si legalizat? Sau este acceptat doar semnat si stampilat de banca?

Multumesc anticipat,
Madalina.

Pt Blue Card!
Stii ca esti pe topicul cu Blue, nu cu Yellow?
Ce extras de cont visati bre???
Arata-mi acel BR1 unde scrue asa ceva, si eu ti-l mananc cu ketchap.

Tapatalk / Galaxy S2
Adi PC
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby vmadalinarom » Aug 15th, '12, 10:38

Imi pare rau :) nu am vrut sa te supar...ma duc sa intreb la yellow card :))

Multumesc,
Madalina.
vmadalinarom
Caligraf
Caligraf

PreviousNext

91 posts • Page 3 of 41, 2, 3, 4