Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

am o intrebare - ajutor social in UK

In Marea Britanie ca Employee (Angajat)
5 posts • Page 1 of 1

Postby ploscaru » Jul 5th, '11, 10:39

as vrea sa stiu daca e posibil sa ceri ajutor social in anglia tinind cont ca am decit insurance number....sint in cautare de munca dar nu este asa usor....o alta intrebare...cum se poate obtine work permit...va multumesc anticipat
ploscaru
Cetitor
Cetitor

Postby glissando » Jul 5th, '11, 11:41

Buna, din cate stiu eu ajutor de somaj nu se da decat daca ai lucrat legal un an. Despre alte ajutoare sociale nu stiu. Bafta oricum.
glissando
Mentor
Mentor

Re: am o intrebare - ajutor social in UK

Postby Pungasha » Jul 17th, '11, 20:54

ploscaru wrote:...cum se poate obtine work permit...va multumesc anticipat

Work permit-ul nu il poti obtine tu.

Numai angajatorul poate aplica pentru tine si va trebui sa demonstreze ca nimeni de pe teritoriul UK-ul nu poate fi incadrat la acel tip de job. WP-ul este folosit in mod special, fara insa a se rezuma la, SBS (Sector Based Scheme).

De ce spun SBS in special?!

Fiindca ar fi descris cam asa de catre UKBA :"SBS is for recruiting low-skilled workers to fill vacancies in the food manufacturing sector that cannot be filled by resident workers. "

Englezii vor refuza astfel de posturi. Iata unde intervin emigrantii sa faca "the dirty jobs". -wow-
Pungasha
Calfa
Calfa

Postby ELLAWS » Jul 18th, '11, 00:23

Pungasha wrote:
ploscaru wrote:...cum se poate obtine work permit...va multumesc anticipat

Work permit-ul <em>nu</em> il poti obtine tu.

Numai angajatorul poate aplica pentru tine si va trebui sa demonstreze ca nimeni de pe teritoriul UK-ul nu poate fi incadrat la acel tip de job. WP-ul este folosit in mod special, fara insa a se rezuma la, <strong>SBS</strong> (Sector Based Scheme).

De ce spun SBS in special?!

Fiindca ar fi descris cam asa de catre UKBA :"SBS is for recruiting <strong>low-skilled</strong> workers to fill vacancies in the food manufacturing sector that cannot be filled by resident workers. "

Englezii vor refuza astfel de posturi. Iata unde intervin emigrantii sa faca "the dirty jobs". -wow-

Niciun job nu e "dirty" atat timp cat e cinstit, legal. Acum depinde si de calificarea, profesia si pregatirea pe care o are fiecare. Daca vii din RO, unde ai lucrat mai multi ani, functionar, inginer, profesor... venind aici s-o iei de la zero si de la munca de jos...s-ar putea sa ti se para cam "dirty"... Si mai depinde si de ce intelege fiecare prin "dirty". Dar a munci, oriunde si orice ai munci, nu poate fi mai "dirty" decat, a fura, a insela sau talhari, a cersi, a te prostitua... (parerea mea).
Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby agnb1 » Jul 18th, '11, 12:49

PLOSCARU

Nu se poate din pacate sa obtii unemployment benefits ( Somaj) fara sa fi lucrat o persioada legal in the UK ( cineva deja a mentional 1 an). De-asemenea trebuie sa fi Resident aici o perioada.
iar in ceea ce priveste W Permit ( permis de munca) nu se mai poate obtine prin tine, ci printr-un employer - dar asa cum s-a mai discutat si in alte topice, este foarte complicat, daca nu imposibil, deci pe ruta Self Employed - Student merge toata lumea!
Apropo, raspunsurile la intrebarile tale ar fi fost deja pe Forum, daca le cautai, dar vad ca noi am raspuns ca fraierii ( again!). In viitor, orice nedumerire ai, cauta aici si sigur vei gasi raspunsul corespunzator, Cauta la " search" si daca nu e acolo, atunci poti sa intrebi pe forum.
agnb1
Nobil
Nobil

5 posts • Page 1 of 1