Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Permis de munca in Anglia

Pentru orice informatii si sfaturi in domeniul emigrarilor in UK
5 posts • Page 1 of 1

Permis de munca in Anglia

Postby illona_oana » Aug 20th, '10, 14:44

Buna.Ma numesc Oana si am si eu o problema. Sper ca nu am gresit ca am deschis un nou topic...
Sa incep. Acum o luna am plecat cu prietenul meu in Anglia (de nebuni) sa ne angajam. Am stat o luna in Manchester, dar nu am gasit nimic (ei angajau din septembrie incolo). Apoi ne-am incercat norocul si in Blackpool, unde dupa vreo 4 zile ne-am si gasit un job.
Trebuie sa specific ca pana sa ajungem in Blackpool am sunat de vreo 5 ori la HomeOffice unde am intrebat ce trebuie sa fac pentru a face rost de permis de munca. Mi s`a spus ca trebuie sa ma angajez intai, apoi voi primi o hartie de angajator si gata.
Cum spuneam mai sus, ne`am gasit de lucru la un hotel (Royal SeaBank Hotel) in Blackpool. Angajatorul a sunat la HomeOffice ca sa ne faca actele. I s-a spus ca trebuie sa ne intoarcem in Romania si sa ne ducem la Ambasada Angliei si ca acolo vom reusi sa ne facem actele.
Am ajuns in Romania, am sunat la Ambasada, si mi s-a spus ca ei nu stiu ce acte imi trebuie mie, sa caut pe internet...
Aseara am discutat cu o prietena care are o agentie gen Work & Travel si mi`a spus ca nu pot sa lucrez in Anglia decat ca self-employee.
Eu n-am posibilitatea de a-mi deschide o afacere, deci...varianta asta pica.
Ma puteti ajuta si pe mine? Pana acum am fost ca o minge de ping-pong aruncata dintr-o parte in alta.
Vreau si eu un raspuns concret, nu abureli. Multumesc si scuze inca o data daca am postat unde nu trebuia.
illona_oana
Cetitor
Cetitor

Re: Permis de munca in Anglia

Postby valentin » Aug 20th, '10, 14:55

Raspunsuri la intrebarile tale gasesti din plin pe forum.

Pe scurt: cei de la Home Office te-au indrumat gresit. INAINTE de a te angaja trebuie sa ai permis de munca si NU angajatorul cere permis de munca pentru tine DUPA ce te-a angajat. Este adevarat, angajatorul poate cere permis de munca dar, OBLIGATORIU, INAINTE de a te angaja. Din experienta iti spun ca multi angajatori nu au nevoie de complicatii si nu isi bat capul cu asa ceva ramanand pe umerii tai sa iti faci rost.

Apoi, prietena ta nu este complet informata. Ca sa lucrezi in UK exista si alte cateva variante in afara de Self Employment. Si ca sa te inregistrezi ca si Self Employed, nu ai nevoie de cine stie ce posibilitati materiale. Cel mai important este ca angajatorul sa accepte sa lucrezi pentru el ca si Self Employed. Din nou, din cauza ca nu sunt nici ei informati prea bine, multi nu accepta Self Employed.

Mai exista varianta de a lucra part time, apoi unul din voi isi poate lua permis de munca pentru a lucra full time ca si dependent de celalalt... Sunt variante.

Spor la cautat si succes!
valentin
Gazetar
Gazetar

Postby anouka » Aug 20th, '10, 16:57

cei de la HO i-au spus probabil ca vor trebui sa aplice pt accesion worker card de indata ce si-au gasit de munca. Pentru asta insa, angajatorul trebuie sa demonstreze ca a cautat sa angajeze si ei au fost singurii apti pt asta. De asemenea, sa nu va faca un contract de munca pentru ca va angajeaza ilegal. Trebuie trimisa doar o "intentie" de angajare, iar cei de la HO vor emite cardul mai repede.
Bafta!
anouka
Cavaler
Cavaler

Postby rebecca_uk » Aug 20th, '10, 17:31

Ce inseamna intentie de angajare? -hipno-
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby alis » Aug 20th, '10, 17:57

buna Oana,asa cum ti-a explicat si "valentin" aveti mai multe posibilitati pe langa cea de Self Employed.citeste pe forum cat mai mult,crede-ma si eu am fost in locul tau si aici am gasit toate raspunsurie!;)

uite,de exemplu,daca mai aveti job-ul la hotel a-ti putea sa va inscrieti la cursuri NVQ in turism si puteti lucra full time.e doar o idee...:) cauta cat mai multe detalii si poate veti reusi!!

bafta multa!!
alis
Gramatic
Gramatic

5 posts • Page 1 of 1