Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

HSMP - BR2 - Blue Card

Pentru orice informatii si sfaturi in domeniul emigrarilor in UK
1771 posts • Page 50 of 601 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 60

Re: HSMP - BR2 - Blue Card

Postby zoozie_mummy » Feb 4th, '13, 23:20

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi.... sunt cu un pas mai aproape de trimiterea dosarului -da-da-

Am fost azi la angajator si la Agentia pentru prestatii sociale si asta e rezumatul:

1. Am cerut de la angajator adeverinta de venit, in engleza, pentru perioada noiembrie 2011-iunie 2012 (voi trimite plicul pana pe 15 februarie, deci 15 luni anterioare inseamna noiembrie 2011-ianuarie 2013). Vor trece in adeverinta venitul brut si cel net si vor mai specifica urmatoarele: toate platile s-au facut cash, am intrat in concediu de crestere copil incepand cu data de... si cf legii nr... incepand cu anul fiscal 2012 nu se mai elibereaza fise fiscale. In plus, imi vor da si toti cei 8 fluturasi de salariu, in ordine, cate 4 pe o foaie A4, semnata si stampilata... sper sa fie ok asa.

2. Cei de la Agentia pentru prestatii sociale, au zis ca nu au cum sa imi dea adeverinta de venit doar pt o o parte din luni, asa ca imi vor elibera pe intreaga perioada de cand sunt in CCC: iulie 2012-ianuarie 2013. Eu daca solicit la UKBA sa mi se ia in calcul primele 12 luni din cele 15 (adica noiembrie 2011-octombrie 2012), veniturile din CCC sunt doar in perioada iulie-octombrie 2012. Eu depun la dosar doar extrasele de pe lunile astea 4, nu le depun si pe urmatoarele, corect (chiar daca adeverinta acopera toata perioada, pana in prezent)?
Iar cursul la care fac conversia pt intreaga suma este cel din 16 noiembrie, data la care mi-a intrat indemnizatia pe octombrie, ultima luna din cele 12 solicitate pt calcul, corect?

In CCC am intrat dupa legea veche, cu 75%. De la 1 octombrie s-a revenit la 85% si mi s-a majorat suma la maxim. Este cazul sa le trimit decizia initiala de acordare a CCC (cu suma mai mica) si sa le dau in Cover Letter explicatiile, cum ca s-a majorat? Sau este suficienta adeverinta, unde apare defalcat pe luni, iar in Cover Letter le spun doar ca incepand cu data de.... am intrat in CCC?
Indemnizatia pe lunile iulie si august a intrat cumulata in septembrie, deci pe extras imi apare o suma mai mare, ce include ambele luni. Cum si unde scriu ca suma aia acopera cele 2 luni? Pe extras, sau in Cover Letter? In Cover Letter le voi spune si de cei 200 lei alocatia copilului si de faptul ca la noi indemnizatia de cresterea copilului este scutita de taxe.

Am citit pe aici ca multi care aveau bebei, i-au trecut in aplicatie. Esti obligat sa treci copilul, sau nu? Eu nu am reusit sa ma lamuresc cu privire la acest aspect... Eu nu vreau sa aplic cu fata ca dependent, din mai multe considerente... cel mai important fiind ca nu am cum sa blochez actele ei, in conditiile in care va iesi din tara cu mine si in aprilie si in iunie. Dar daca nu aplic cu ea dependent, are rost sa atasez copie dupa certificatul ei de nastere la dosar (vroiam sa o atasez doar ca dovada ca am dreptul la CCC)? Credeti ca este cazul sa explic in Cover Letter de ce nu aplic si cu ea?

Referitor la master? Le trimit si diploma si suplimentul de diploma? Sau doar diploma? Am vazut ca au fost persoane care au trimis doar diploma, si persoane care au trimis diploma + suplimentul. Cum e cel mai bine?

@londoniana.... nu pot sa le trimit CI-ul, pt ca am nevoie de el in tara, mult, pana plec.... sunt lucruri pe care nu le pot rezolva cu pasaportul :(

Mai am o intrebare, putin paralela. Aici cred ca @thenuts ma poate ajuta, ca el si-a deschis cont la HSBC. Vreau sa deschid in aprilie un cont la HSBC. Pasaportul meu va fi la UKBA. Pot deschide contul cu CI? Eu sper sa da, ca altfel am pus-o. Am nevoie de cont acolo, de unde sa platesc chiria si garantia, etc...

Multam!
"All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them." (Walt Disney)
zoozie_mummy
Caligraf
Caligraf

Postby Moadi » Feb 5th, '13, 14:20

@zoozie:
Nu e necesar sa incluzi copilul in aplicatie.
La documentele de studii am pus tot, asa am interpretat noi instructiunile lor.

@oricine interesat:
am primit azi mail ca ne-a fost procesata aplicatia (primita de ei pe 17.09). Deci, sunt mult mai departe de august cum scriu pe site.
Desigur, a fost trimisa inapoi cu posta, cica au vazut prea tarziu preferinta noastra pentru trimiterea cu curierul- yeah, right - lasa-ma- , nu era decat pe prima pagina a aplicatiei! Acum, intrebarea e daca in plic o sa fie si BC sau doar un refuz politicos -plans- .
Moadi
Scrib
Scrib

Postby doinatarita » Feb 5th, '13, 15:42

Moadi wrote:@zoozie:
Nu e necesar sa incluzi copilul in aplicatie.
La documentele de studii am pus tot, asa am interpretat noi instructiunile lor.

@oricine interesat:
am primit azi mail ca ne-a fost procesata aplicatia (primita de ei pe 17.09). Deci, sunt mult mai departe de august cum scriu pe site.
Desigur, a fost trimisa inapoi cu posta, cica au vazut prea tarziu preferinta noastra pentru trimiterea cu curierul- yeah, right - lasa-ma- , nu era decat pe prima pagina a aplicatiei! Acum, intrebarea e daca in plic o sa fie si BC sau doar un refuz politicos -plans- .

Moadi...
Ai sa vezi ca ai BC-ul -bravo-
Iti inteleg nelinistea, pana nu vezi "dovada -nu-stiu- nu prea poti sa stai chiar linistita...
Cu siguranta esti posesoarea unui "Very important" document ...
Acum eu, care am trecut printr-o situatie asemanatoare dau sfaturi. -nu-ma-uit-
Uf uf, da numai eu stiu ce a fost in sufletul meu si ce grea a fost asteptarea, mai ales pe ultima suta de metri ...
Bafta multa !!!!
Si de ce nu FELICITARI!!!!
doinatarita
Caligraf
Caligraf

Postby Moadi » Feb 6th, '13, 16:11

@doinatarita:
Multumesc pentru sustinere -da-da- .
Pentru felicitari multumesc cand vad BC-ul, nu indraznesc inainte -ras4- .
Moadi
Scrib
Scrib

Postby zoozie_mummy » Feb 8th, '13, 15:57

Vreau sa va spun ca AZI, dupa doar 5 zile de cand m-am apucat de strans actele, am trimis cu DHL aplicatia BR(2) Am trimis pana la urma doar pentru mine, urmand ca dupa ce am BC-ul sa le trec si pe mama si pe fii-mea ca dependent. S-au facut 90 de puncte din master, venit + varsta.

Doresc sa ii multumesc pe aceasta cale Doinei, @doinatarita, fara de care tot procesul ar fi fost mult mai dificil si mai lung. Ii multumesc si lui @glissando, pt ca el a fost cel care mi-a deschis ochii... eu nu stiu de ce nu luasem in calcul aceasta varianta.
-multumesc-
Acum ma pun si eu pe asteptat -obosit- Doamne Ajuta! -ingeras-
"All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them." (Walt Disney)
zoozie_mummy
Caligraf
Caligraf

Postby londoniana » Feb 8th, '13, 16:16

Bravo, pana in iunie iti vine cardul :) Urmatorul pas important e locuinta.

ps. glissando e o ea ;)
londoniana
Contributor
Contributor

Postby zoozie_mummy » Feb 8th, '13, 16:29

Sorry, @glissando.... my bad -timid-
@londoniana - mai stau o luna si ma pun serios pe cotactat agentii -da-da-
zoozie_mummy
Caligraf
Caligraf

Postby zoozie_mummy » Feb 9th, '13, 10:53

Am si eu o intrebare stupida.... pt ca am citit ca au fost atatia aplicanti care nu au intampinat probleme, dar eu deja am inima cat un purice si stomacul mi-a ajuns in gat -nu-ma-uit-

Am vazut ca pe prima pagina a formularului scrie clar, bolduit: "In order to exercise a Treaty right, you must be residing in the United Kingdom at the time of application." - eu la pagina 3, unde scrie UK address, am trecut adresa de RO. Mai jos, la daytime telephone number mi-am dat in schimb numarul de UK.

Am citit ca au fost multi care au primit BC-ul si au completat adresa de RO pe formular, chiar si telefon de RO.
Intrebarea stupida este: exista vreo sansa sa imi refuze aplicatia pentru ca am dat adresa de RO? Daca da Dumnezeu si proceseaza astia aplicatia pana in Iunie, vreau sa mi se intoarca actele in RO, de asta am dat adresa de acasa. Din iunie, cand plec definitiv, o sa le trimit mail cu noua adresa de UK, in cazul in care nu am deja BC-ul. Iar prin mai o sa le trimit un mail in care ii rog sa ma anunte cand finalizeaza aplicatia, ca sa le pot trimite un curier sa ridice actele.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si incurajari!
zoozie_mummy
Caligraf
Caligraf

Postby mufa » Feb 9th, '13, 11:09

Nu.
mufa
Contributor
Contributor

Postby doinatarita » Feb 9th, '13, 22:28

mufa are dreptate,
NU, HOTARAT!!!!!
Stai linistita, sunt detalii fara importanta majora in analiza unei aplicatii, si care la o adica, nu se pot defini si constitui nicidecum intr-un motiv sa nu-ti fie aprobata aplicatia.
Intr-un scenariu nefast, sa admitem ca iti este refuzata emiterea BC-ului, vei primi o scrisoare foarte detaliata in care ti de explica in amanunt de ce si pentru ce, iti este refuzata aplicatia. Se stie foarte bine ca poti oricand si ai dreptul ca cetatean UE, sa faci contestatie si astfel, ei se asigura ca totul este legal, punandu-se la adapost din acest punct de vedere, nu-si pot permite erori sau devieri de la legislatie.
Pana si timpii de procesare ai acestor cereri de emitere a BC-urilor se afla undeva la limita legalului. Fac astfel incat sa nu poate fi "agatati"...
Crede-ma ca detaliile de genul, numere de telefon, anumite omisiuni din adrese, sau post coduri, nu pot fi considerate motive concludente ce pot duce la refuzarea unei cereri.
SFAT...Stai linistita si concentreaza-te pe ce trebuie sa faci pentru next step.
Sigur vei avea BC....
Si ai sa vezi, ca o sa ai si un timp mult mai scurt de asteptare decat altii....
Drum drept si multa multa rabdare....
doinatarita
Caligraf
Caligraf

Postby zoozie_mummy » Feb 10th, '13, 08:59

-multumesc- @mufa
-multumesc- @doinatarita
zoozie_mummy
Caligraf
Caligraf

Postby Moadi » Feb 11th, '13, 17:17

Primit BC -dans- ! Depus pe 17.09, emis pe 04.02, Team 25.

Multumesc din suflet pentru felicitarile anticipate si pentru toate informatiile gasite aici, fara de care ar fi fost infinit mai greu!
Multa bafta celor care mai au de asteptat!
Moadi
Scrib
Scrib

Postby doinatarita » Feb 12th, '13, 10:51

Moadi wrote:Primit BC -dans- ! Depus pe 17.09, emis pe 04.02, Team 25.

Multumesc din suflet pentru felicitarile anticipate si pentru toate informatiile gasite aici, fara de care ar fi fost infinit mai greu!
Multa bafta celor care mai au de asteptat!

-petrecere- -hi5-
Hei felicitari !!!!
Ce ti-am spus ?
Mult bine si drum drept...
Ceea ce e insa demn de luat in seama, este faptul ca in ultima vreme au cam "scurtat" timpul de asteptare, s-a ajuns lejer la 4-4 1/2 luni, maxim 5.
Bafta si celor ce sunt in asteptare.
doinatarita
Caligraf
Caligraf

Postby papillon » Feb 12th, '13, 23:49

Buna seara tuturor!

Am intrat si eu de curand "in rand cu lumea", primind in urma cu 10 zile mult asteptatul BC. As avea si eu o intrebare: stie cineva cat timp este valabil acest BC? Avand in vedere ca momentan lucrez in Franta, exista riscul sa pierd dreptul de munca daca nu-mi gasesc un job decent in UK in urmatoarele 3-4 luni? Am incercat sa gasesc raspunsul pe http://www.ukba.homeoffice.gov.uk, inclusiv pe acest forum am urmarit in general toate post-urile, dar nu am gasit un raspuns clar.

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.
papillon
Haiduc
Haiduc

Postby splash » Feb 13th, '13, 00:01

cred ca scrie pe el... parca e nelimitat, atat timp cat UK e in UE.
splash
Mentor
Mentor

Postby papillon » Feb 13th, '13, 09:14

Nu scrie pe el si nici in scrisoarea oficiala pe care am primit-o o data cu BC-ul :(
papillon
Haiduc
Haiduc

Postby londoniana » Feb 13th, '13, 10:27

papillon, nu pierzi nimic. Acel card obtinut prin HSMP nu face decat sa confirme dreptul tau de a munci in Marea Britanie fara a cere autorizatie de munca (work permit) - te pune in rand cu cei din tarile EU25 :). Nu are data de expirare si nici un fel de restrictii si conditii.
londoniana
Contributor
Contributor

Postby papillon » Feb 13th, '13, 10:35

Ok, m-am lamurit. Multumesc pentru raspuns.
papillon
Haiduc
Haiduc

Postby loria4 » Feb 18th, '13, 10:48

Buna,

Am citit cu religiozitate cele 51 de pagini - multumesc tuturor celor care si-au impartasit experienta aici. Sunt pe cale sa completez aplicatia HSMP, si am o singura intrebare: ce ati raspuns la intrebarea "Are you, or do you intend to be, employed in the United Kingdom?"

In momentul de fata nu sunt angajata in UK, dar evident scopul aplicatiei e tocmai ca intentionez sa devin. Ma gandeam sa raspund da, dar sa subliniez partea cu "intend to be", deoarece daca raspund nu, atunci de ce mai aplic? Intrebarea a mai fost pusa aici, insa la momentul respectiv s-a raspuns pe PM...

Multumesc!
loria4
Calfa
Calfa

Postby Mir » Feb 18th, '13, 12:47

Eu am zis "yes" -ras4-
Mir
Calfa
Calfa

Postby doinatarita » Feb 18th, '13, 17:24

loria4 wrote:Buna,

Am citit cu religiozitate cele 51 de pagini - multumesc tuturor celor care si-au impartasit experienta aici. Sunt pe cale sa completez aplicatia HSMP, si am o singura intrebare: ce ati raspuns la intrebarea "Are you, or do you intend to be, employed in the United Kingdom?"

In momentul de fata nu sunt angajata in UK, dar evident scopul aplicatiei e tocmai ca intentionez sa devin. Ma gandeam sa raspund da, dar sa subliniez partea cu "intend to be", deoarece daca raspund nu, atunci de ce mai aplic? Intrebarea a mai fost pusa aici, insa la momentul respectiv s-a raspuns pe PM...

Multumesc!

Raspuns: "YES"
doinatarita
Caligraf
Caligraf

Postby Bogdan81 » Feb 20th, '13, 14:37

Se pare ca, intr-adevar, au inceput sa se miste mult mai repede. Mie mi-a venit blue card-ul ieri, dupa numai patru luni de asteptare -dans- , desi ma gandeam ca o sa ajunga prin aprilie. Se poate, totusi, ca in cazul meu lucrurile sa fi fost ceva mai simple: am aplicat prin BR2 highly skilled pe baza masteratului absolvit la Leeds, deci nu aveau decat sa se uite pe diploma sa vada ca e autentica, nu erau asa multe verificari ca la HSMP. Nu aveam neaparata nevoie de cardul asta momentan, de-aia nici nu m-am mai obosit sa prind programare la Croydon, dar, daca tot a venit asa repede, sa fie primit! Mult succes tuturor! Se pare ca oamenii au inteles, in sfarsit, ca se apropie deadline-ul de 31 decembrie si ca, in atari conditii, e absolut inutil sa se mai impotriveasca spasmodic legii si sa ne bage bete in roate. Bine, cretini care vor mai urla impotriva noastra prin Telegraph, Daily Mail si The Sun si ne vor injura birjareste cu orice ocazie se vor mai gasi si dupa 2014, dar, acuma, nu o sa luam in seama toate gunoaiele. Un astfel de gunoi - trebuie s-o spun cu durere - se gaseste chiar la Cambridge, unde imi fac eu PhD-ul, e prof de economie aici, il cheama Robert Rowthorn si nu scapa nici o ocazie de a avertiza publicul asupra pericolului imigratiei romano-bulgare. I-am scris un email pentru a-l ruga sa inceteze atacurile abjecte la adresa romanilor, intrucat ma ofenseaza inclusiv pe mine si mi-a raspuns ca sunt overemotional si ca el are dreptul sa spuna si sa creada ce vrea. Ma gandesc foarte serios sa scriu un formal complaint la consiliul universitatii si sa prezint situatia acestui imbecil care saboteaza universitatea Cambridge cu opiniile lui xenofobe absolut inacceptabile intr-un mediu academic.
Bogdan81
Haiduc
Haiduc

Postby rebecca_uk » Feb 21st, '13, 04:08

Bogdan,

Felicitari atat pentru Blue Card, cat si pentru atitudine!
Este mare nevoie de oameni ca tine, oriunde! -bravo- -felicitari-
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby mufa » Feb 21st, '13, 12:51

Bogdan81 wrote: Ma gandesc foarte serios sa scriu un formal complaint la consiliul universitatii si sa prezint situatia acestui imbecil care saboteaza universitatea Cambridge cu opiniile lui xenofobe absolut inacceptabile intr-un mediu academic.

Super, dar te rog să folosești exact cuvintele pe care le-ai spus aici, evident traduse in engleza. Asta asa, ca sa nu fim ipocriti.

Semnătură!
mufa
Contributor
Contributor

Postby zoozie_mummy » Feb 21st, '13, 22:34

Gata, este si oficial... se misca mai cu talent "This week we are working on cases that were received in October 2012."
Eu maine fac 3 saptamani de cand am trimis dosarul, dar deja ard la foc marunt... pana in iunie ma parlesc bine pe toate partile :))

De ceva vreme vreau sa scriu asta, dar am tot amanat :) Citind acest topic, de 2 ori chiar :)), nu mi-a fost deloc greu sa observ faptul ca activitatea s-a diminuat simtitor in ultimele 6 luni. Eu am gasit doar 2 explicatii: ori cei care aplica se limiteaza doar la citit si gasit informatii, fara a se mai baga in seama pe aici :D, ori numarul aplicantilor chiar a scazut, de aici si eficienta celor de la UKBA din ultima perioada - poate ca unii se gandesc ca ne apropiem de ianuarie 2014, so, why bother? :))

Hai cu galeria!!! Cine a mai aplicat in Octombrie-Noiembrie? Hai sa animam putin topicul asta :)

PS: @mufa... pacat ca nu avem si aici butonul "like", sunt cateva comentarii pe care le consider geniale si la care cu greu m-am abtinut sa nu comentez, dar o fac acum :)) De departe cel cu "De asta are topicul ăsta 50 de pagini. Că e greu să faci 75 de puncte." este in top :)) Poate vom avea ocazia sa ne cunoastem si personal, la un moment dat. Mi-ar face o deosebita placere ;)
zoozie_mummy
Caligraf
Caligraf

Postby mufa » Feb 21st, '13, 22:41

zoozie_mummy wrote:
PS: @mufa... pacat ca nu avem si aici butonul "like", sunt cateva comentarii pe care le consider geniale si la care cu greu m-am abtinut sa nu comentez, dar o fac acum :)) De departe cel cu "De asta are topicul ăsta 50 de pagini. Că e greu să faci 75 de puncte." este in top :)) Poate vom avea ocazia sa ne cunoastem si personal, la un moment dat. Mi-ar face o deosebita placere ;)

Mulțumesc frumos -da-da-
Plăcerea va fi de partea mea -asa-asa-
mufa
Contributor
Contributor

Postby Mir » Feb 23rd, '13, 15:49

Au scazut numarul aplicatiilor straine, altele decat RO_BG pentru ca au schimbat legislatia si aproape ca le-au interzis. Probabil ca au mutat caseworkers de la alte sectii si probabil ca chiar nu mai stau asa cu ele pe mese degeaba ... ca pana acum, pentru ca oricum vine 2014 si n-o sa mai aiba ce face... Xenofobismul o sa creasca, dar tot ai lor spun ca decat angajati englezi mai bine orice alta natie -da-da- Asa ca unii ne vor scuipa si altii ne vor pupa!
Eu fac studii de international taxation si din toata seria mai bine 80% sunt straini, ai lor nu pupa ca-i greu...
Mir
Calfa
Calfa

Postby cristinelle » Feb 25th, '13, 12:59

Eu am aplicat in Decembrie. Sa inteleg ca sunt sanse ca pana la sf lui aprilie sa primesc BC-ul? Super!!! -dans-
cristinelle
Haiduc
Haiduc

Postby s2eus2on » Mar 5th, '13, 22:23

salutari,

am tot citit forumuri in cautare de informatii despre HSMP - doresc sa aplic in urmatoarea saptamana.

am o mare nelamurire legata de "age assessment": in pdf-ul de pe site-ul ukba zice ca trebuie sa trimiti original certificat de nastere (sau carnet de sofer). in formularul BR2, zice ca trebuie atasat CI sau pasaport.
voi ce ati facut?

legat de actele pt venit, e suficient fisa fiscala (de unde reiese venitul brut), si scrisoare de la banca/extras de cont din care reiese venitul net? sau la ce se refera "income tax return"? sunt total in ceata, prea multe informatii :(

multumesc frumos,
Adrian
s2eus2on
Haiduc
Haiduc

Postby loria4 » Mar 6th, '13, 08:49

s2eus2on wrote:salutari,

am tot citit forumuri in cautare de informatii despre HSMP - doresc sa aplic in urmatoarea saptamana.

am o mare nelamurire legata de "age assessment": in pdf-ul de pe site-ul ukba zice ca trebuie sa trimiti original certificat de nastere (sau carnet de sofer). in formularul BR2, zice ca trebuie atasat CI sau pasaport.
voi ce ati facut?

legat de actele pt venit, e suficient fisa fiscala (de unde reiese venitul brut), si scrisoare de la banca/extras de cont din care reiese venitul net? sau la ce se refera "income tax return"? sunt total in ceata, prea multe informatii :(

multumesc frumos,
Adrian

Buna, Adrian,

Am citit pe forum ca au fost persoane care au trimis si permisul de conducere sau certificatul de nastere, dar si persoane care au aplicat doar cu CI-ul sau pasaportul pentru a obtine punctele de la "age assessment". Eu am trimis permisul de conducere, fara traducere, fiind in format european, in ideea ca oricum data de nastere e si pe CI, si pe diplome, si in adeverinta de la firma. Sper sa fie ok asa.

In privinta actelor pe venit, oricare combinatie de doua intre fisa fiscala, fluturasi, extrase de la banca sau scrisoare de la angajator va fi acceptata (cu traducerile aferente), insa daca nu le ai pe primele doua trebuie justificare (de exemplu eu nu am avut fisa fiscala pe anul trecut pentru ca nu fusese inca intocmita de contabilitate, si nici pana azi nu o am, am inteles ca s-a schimbat iarasi legea). "Income tax return" este chiar fisa fiscala.

Sper ca iti sunt de folos informatiile, multa bafta!
loria4
Calfa
Calfa

PreviousNext

1771 posts • Page 50 of 601 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 60