Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Despre (putinele) firme de recrutare din Romania.

Pentru orice informatii si sfaturi in domeniul emigrarilor in UK
66 posts • Page 1 of 31, 2, 3

Postby foarfa » Feb 27th, '12, 00:04

Ciao!

Am intrat pe acest site, pe forum, sa ma documentez. Am aflat EXTREM de multe lucruri crezand ca m-am inarmat suficient de bine incat sa rad o mica tara de pe suprafata Pamantului.
Dar acum, am dat de o problema. Cand vine vorba sa gasesc o firma de recrutare serioasa care sa ma ajute sa ajung acolo (vreau neaparat Blue Card), hopa... Pauza. Mereu citesc: TZEAPA, TZEAPA, TZEAPA.
Ma doare capul de la cuvantul asta.

Ma gandeam ca imi citeste si mie post-ul asta vre-un proaspat sosit sau cineva multumit de anumite firme de aici sa scrie experienta lor. Chiar si nemultumitii pt ca si asta ajuta. Detalii - Detalii.
Eu unul vreau sa stiu de cine sa ma feresc si pe cine sa iau in considerare.

Merci frumos.
foarfa
Gramatic
Gramatic

Re: Despre (putinele) firme de recrutare din Romania.

Postby raisa148 » Feb 27th, '12, 00:15

foarfa wrote:Ciao!

Am intrat pe acest site, pe forum, sa ma documentez. Am aflat EXTREM de multe lucruri crezand ca m-am inarmat suficient de bine incat sa rad o mica tara de pe suprafata Pamantului.
Dar acum, am dat de o problema. Cand vine vorba sa gasesc o firma de recrutare serioasa care sa ma ajute sa ajung acolo (vreau neaparat Blue Card), hopa... Pauza. Mereu citesc: TZEAPA, TZEAPA, TZEAPA.
Ma doare capul de la cuvantul asta.

Ma gandeam ca imi citeste si mie post-ul asta vre-un proaspat sosit sau cineva multumit de anumite firme de aici sa scrie experienta lor. Chiar si nemultumitii pt ca si asta ajuta. Detalii - Detalii.
Eu unul vreau sa stiu de cine sa ma feresc si pe cine sa iau in considerare.

Merci frumos.

Din cate stiu in Romania nu prea sunt firme de recrutare serioase. care sa nu te tzepuiasca intr-un fel sau altul. Am cautat si eu luni intregi. Pana la urma am venit in UK ca Au Pair printr-o firma de aici. Bafta, sper sa gasesti ceea ce cauti.
raisa148
Librar
Librar

Postby Mutu » Feb 27th, '12, 00:36

@foarfa
Tu vrei detalii! Detalii!
Dar tu ce stii sa faci? Trebuie sa ghicim noi? Nu ne spui nimic, dar vrei detalii si iar detalii.
Fii amabil(a) in fa-ti o introducere. Daca ai scris una-alta despre tine in alte topice, nu e de ajuns. Crede-ma, si timpul nostru este pretios.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby AlexDoe » Feb 27th, '12, 02:32

Buna,

Numele meu este Alexandra si atat eu cat si prietenul meu dorim sa plecam in Anglia. De inceput am vrea sa avem un loc de munca stabil, urmand ca apoi sa ne ocupam si de studii, dar partea financiara fiind prioritara, am decis sa gasim ceva sigur de lucru acolo. Eu am lucrat foarte mult timp intr-un Centru de adulti cu Sindrom Down si dizabilitati si am experienta in acest domeniu, iar prietenul meu are experienta in vanzari, el lucrand de cativa ani in acest domeniu- in prezent angajat la o companie de telefonie din tara ca si consultant business( call center/vanzari). Eu am mai fost plecata in Anglia acum doi ani unde am lucrat la negru pe postul de barman-ospatar. Totusi, acum am dori sa plecam in conditii mult mai sigure, insa nu am gasit nicio agentie in tara suficient de sigura. Avand in vedere ca joburile in domeniile in care am lucrat noi in tara sunt destul de greu accesibile in uk, ne gandeam sa incepem si cu joburi in domeniul hotelier- eu avand experienta pe postul de ospatar, barman, receptionist iar prietenul meu urmand sa faca un curs de bucatar.
Asadar, ma intrebam daca ne-ati putea indruma spre cateva agentii mai sigure fie din tara fie din uk(am prefera sa auzim variantele din tara pentru inceput) din oricare din cele 3 domenii de mai sus: hotelier, vanzari sau ingrijire persoane cu dizabilitati ?!
Va multumesc!
AlexDoe
Haiduc
Haiduc

Postby albea » Feb 27th, '12, 03:37

Din cate stiu eu, firmele din Ro trimit numai personal sezonier in agricultura, sau careri. In nici un caz, nu pot asigura blue card, yellow, etc.

In domeniul hospitality se someaza la greu oricum. Slabe sanse sa se caute personal prin Romania.
albea
Contributor
Contributor

Postby AlexDoe » Feb 27th, '12, 21:25

Am inteles. Pai hai sa punem problema diferit. Ma poti ajuta cu cateva agentii din Uk? Am observat ca multi intreaba si de putine ori se raspunde cu exactitate. De obicei se dau raspunsuri vagi, care nu te ajuta prea mult si care doar iti transmit cum ca ceea ce citesti, nu e defapt ceea ce te interesa sa afli.
AlexDoe
Haiduc
Haiduc

Postby raisa148 » Feb 27th, '12, 22:56

AlexDoe wrote:Am inteles. Pai hai sa punem problema diferit. Ma poti ajuta cu cateva agentii din Uk? Am observat ca multi intreaba si de putine ori se raspunde cu exactitate. De obicei se dau raspunsuri vagi, care nu te ajuta prea mult si care doar iti transmit cum ca ceea ce citesti, nu e defapt ceea ce te interesa sa afli.

Nu vei gasi loc de munca asa, hodoronc-tronc, aplicand din Romania, cu exceptia in care faci parte din cei inlt specializati si cu experienta intr-o meserie mult cautata pe aici (medic, asistent social, it ...). Altfel trebuiesc aplicate artificii si se incepe cu incercarea de obtinere a dreptului de munca. Asta inseamna ca ori devi student si iti iei yelow cardul cu drept de munca 20 de ore pe saptamana timp de un an, dupa care treci la blue, ori ca au pair sau in agricultura si la fel, un an sau chiar doi pierzi vremea degeaba in speranta ca la final iti vei lua permisul de munca ... si de abia atunci o sa inceapa greul ...!!! Agentii care sa iti gaseasca de lucru cand nu ai permis de munca sau experienta intr-un domeniu din cele mentionate nici eu nu am gasit, ca mult altii de altfel. Daca o sa citesti pe forum mai multe o sa intelegi mai bine. -da-da-
raisa148
Librar
Librar

Postby albea » Feb 27th, '12, 23:33

AlexDoe wrote:Am inteles. Pai hai sa punem problema diferit. Ma poti ajuta cu cateva agentii din Uk? Am observat ca multi intreaba si de putine ori se raspunde cu exactitate. De obicei se dau raspunsuri vagi, care nu te ajuta prea mult si care doar iti transmit cum ca ceea ce citesti, nu e defapt ceea ce te interesa sa afli.

Agentii in UK?? E plin netul de ele. Problema este dreptul de munca. Ti se pare destul de exact raspunsul?
albea
Contributor
Contributor

Postby AlexDoe » Feb 28th, '12, 16:26

Ok, multumesc pentru timpul acordat -ras4-
@ Albea: Normal ca e plin netul de ele, cum e plin si de agentii din tara. Risti tu sa apelezi la ajutorul lor, in conditiile in care nu ai nicio dovada a corectitudinii lor si nu cunosti pe nimeni altcineva care sa fi apelat la ele?!
Asadar, sa iti raspund la intrebare: nu, nu e deloc exact :)
AlexDoe
Haiduc
Haiduc

Postby Mirela00 » Feb 28th, '12, 17:37

AlexDoe wrote:Buna,

Numele meu este Alexandra si atat eu cat si prietenul meu dorim sa plecam in Anglia. De inceput am vrea sa avem un loc de munca stabil, urmand ca apoi sa ne ocupam si de studii, dar partea financiara fiind prioritara, am decis sa gasim ceva sigur de lucru acolo. Eu am lucrat foarte mult timp intr-un Centru de adulti cu Sindrom Down si dizabilitati si am experienta in acest domeniu, iar prietenul meu are experienta in vanzari, el lucrand de cativa ani in acest domeniu- in prezent angajat la o companie de telefonie din tara ca si consultant business( call center/vanzari). Eu am mai fost plecata in Anglia acum doi ani unde am lucrat la negru pe postul de barman-ospatar. Totusi, acum am dori sa plecam in conditii mult mai sigure, insa nu am gasit nicio agentie in tara suficient de sigura. Avand in vedere ca joburile in domeniile in care am lucrat noi in tara sunt destul de greu accesibile in uk, ne gandeam sa incepem si cu joburi in domeniul hotelier- eu avand experienta pe postul de ospatar, barman, receptionist iar prietenul meu urmand sa faca un curs de bucatar.
Asadar, ma intrebam daca ne-ati putea indruma spre cateva agentii mai sigure fie din tara fie din uk(am prefera sa auzim variantele din tara pentru inceput) din oricare din cele 3 domenii de mai sus: hotelier, vanzari sau ingrijire persoane cu dizabilitati ?!
Va multumesc!

Va pot ajuta cu acest link,in ceea ce priveste pentru un job ca receptioner hotel,cursul costa aproximativ 600 de lire,iar dupa trminarea cursului

te ajuta in casirea unui job.Unii angajatori se ocupa si de WP,vezi daca te ajuta cu ceva,stiu persoana care lucreaza ca si receptioner

dupa ce a absolvit cursul,nu este necesara experienta.

Mult succes!

http://www.receptionacademy.com/
Traieste in asa fel incat, facand bilantul la sfarsitul fiecarei zile, sa constati ca ai realizat ceva pentru care se merita sa traiesti si a doua zi.
Mirela00
Erudit
Erudit

Postby albea » Feb 28th, '12, 18:23

AlexDoe wrote:
@ Albea: Normal ca e plin netul de ele, cum e plin si de agentii din tara. Risti tu sa apelezi la ajutorul lor, in conditiile in care nu ai nicio dovada a corectitudinii lor si nu cunosti pe nimeni altcineva care sa fi apelat la ele?!
Asadar, sa iti raspund la intrebare: nu, nu e deloc exact :)

Eu tot incerc sa pun o intrebare pe care tu nu o prinzi. Aceasta este: Tu si prietenul tau aveti drept de munca in UK, ca sa va cautati loc de munca? Daca ai citi putin pe forum, ai constata ca ordinea firesca a lucrurilor este exact invers decat ti-o imaginezi tu. Intai te inscrii la un curs, la un colegiu, si abia dupa asta aplici pentru un card galben de student care iti confera drept de munca part time. Abia dupa un an de studentie poti aplica pentru drept de munca full time.

Nu agentiile sunt problema voastra, in UK nici macar nu percep comision, este ilegal.
albea
Contributor
Contributor

Postby AlexDoe » Feb 28th, '12, 21:33

Multumim mult, Mirela!
@Alba: Imi irosesti timpul, facandu-ma sa citesc commenturi inutile si deloc folositoare
AlexDoe
Haiduc
Haiduc

Postby klauscip » Feb 28th, '12, 23:22

AlexDoe wrote: @Alba: Imi irosesti timpul, facandu-ma sa citesc commenturi inutile si deloc folositoare

Mare ti-e gradina Doamne (continuarea sper ca o stii AlexDoe -nas- )!
@AlexDoe - dimpotriva ...tu irosesti timpul lui Albea.
Don't tell me: "the sky is the limit", when there are footprints on the moon!!!
klauscip
Caligraf
Caligraf

Postby costoboc » Feb 28th, '12, 23:51

@AlexDoe, cursurile acelea de receptionist sau oricare altele poti sa le privesti ca o afacere (a altora) de a castiga bani. Si bani tai sunt buni pentru ei (indubitabil!), dar daca ii dai te ajuta la ceva? In stadiul in care esti tu acum, raspunsul e simplu NU.

Mai bine ia-o cu inceputul (citat @albea) si nu ai nevoie de nici o agentie.

@Mirela00 cum exact te ajuta ei sa-ti gasesti un job? Te invata cum sa accesezi internetul si cum sa folosesti functia search? Sau poate te ajuta sa-ti faci CV-ul, asta ar cam fi cireasa de pe tort.
Daca stii angajatori care aplica pentru AWC in acest domeniu, spune direct, ai ajuta pe multi, altfel nu mai induce in eroare (unii te-ar putea crede!)
costoboc
Contributor
Contributor

Postby albea » Feb 28th, '12, 23:54

AlexDoe wrote:Multumim mult, Mirela!
@Alba: Imi irosesti timpul, facandu-ma sa citesc commenturi inutile si deloc folositoare

Alexandra, draga, daca tu crezi ca dupa un curs de 4 saptamani te va angaja cineva in vreun hotel din UK, te inseli amarnic. Daca o face, o face "la negru".

Acest forum promoveaza ajutorul reciproc intre membrii sai pentru rezovarea problemelor legate de emigratie NUMAI IN CADRUL LEGAL.

Deci, nu te supara! Am incercat numai sa ajut.
albea
Contributor
Contributor

Postby Mutu » Feb 29th, '12, 00:38

AlexDoe wrote: @albea: Imi irosesti timpul, facandu-ma sa citesc commenturi inutile si deloc folositoare

Succes in a-ti pierde timpul de pomana, cautand pe "fata Morgana" ori visand la "cai verzi pe pereti".

@albea
Te rugam ca pe viitor, sa nu mai irosesti timpul lu' AlexDoe cu trimiteri la "commenturi inutile si deloc folositoare".
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby AlexDoe » Feb 29th, '12, 09:26

Mda, au au invatat romanii ce inseamna sarcasm. Good for you!

Draga Albea, nu consider ca un curs de 4 saptamani iti poate garanta un job de munca indiferent daca in UK sau in tara, dar asta nu inseamna ca nu pot multumi pentru raspunsurile care consider eu ca au presupus un minim de efort din partea unei persoane pe care nu o cunosc, dar care si-a rupt putin din timpul ei sa imi raspunda la o intrebare.
Si bineinteles ca toata lumea vrea cadru legal, mai ales eu care am lucrat la negru in Uk si stiu ce presupune doar ca sunt presata din toate directiile si aveam nevoie de o solutie cat mai rapida.
Nu m-am suparat, deloc dar nu am rabdare la commenturile care se vor rautacioase si sarcastice, nu de alta dar e un site care se presupune ca ar trebui sa uneasca oamenii care nu se cunosc dar impartasesc aceleasi greutati si din aceasta cauza consider ca rautatile gratuite nu neaparat isi au locul, indiferent cat de mult as aprecia sarcasmul in rest.
@ costoboc: Bineinteles, nu ma indoiesc de asta si sunt perfect constienta de riscurile pe care le implica. Am cunostinte care au fost mintite si escrocate, tocmai din aceasta cauza am intrebat daca stie cineva agentii sigure care sa plaseze forta de munca din Romania in Anglia.
Eu cand am plecat data trecuta, am facut-o foarte iresponsabil si fara absolut niciun contract, drept de munca sau garantie ca voi gasi ceva acolo si desi m-am descurcat intr-un final, as prefera sa nu mai trec prin situatii asemanatoare.
Va multumesc tuturor celor care ati raspuns serios!
AlexDoe
Haiduc
Haiduc

Postby albea » Feb 29th, '12, 11:11

AlexDoe wrote:Mda, au au invatat romanii ce inseamna sarcasm. Good for you!

Draga Albea ....
Va multumesc tuturor celor care ati raspuns serios!

Draga Alexandra,

Este limpede ca nu ai tras nici o concluzie din raspunsurile primite. Mai mult, cred ca nici macar nu ti-ai dat seama care raspunsuri sunt serioase si care nu. Ai adresat multumiri calduroase cuiva care te-a interpelat 100% cu tenta "comerciala". Fara a dori sa te jignesc. parerea mea este ca ai mare nevoie de indrumare in viata, in general, si in materie de emigrare, in special.

O idee buna pentru tine cred ca ar fi sa citesti cu atentie rubricile "Viata in UK", "Munca in UK" si "Acte in UK". Cautarea unei "agentii minune" care sa asigure un loc de munca stabil, intr-o tara in care tu nu ai drept de munca tradeaza un caracter periculos de superficial. Incearca sa-ti imaginezi ca o asemenea agentie ar exista cu adevarat, ce mana cereasca ar fi pentru noi. Cred ca acest forum s-ar desfiinta instantaneu.

Inca o data, precizez ca nu vreau sa te jignesc, insult, tratez cu sarcasm, etc. Toate aceste randuri le-am scris in ideea ca te vor determina sa afli semnificatia corecta a cuvantului "serios" si sa reflectezi cu mult mai multa responsabilitate la viitorul tau (vostru). Succes!
albea
Contributor
Contributor

Postby AlexDoe » Feb 29th, '12, 15:56

Asa e, iti multumesc pentru lectiile de viata. Spune-mi te rog, intr-o viata anterioara ai fost psiholog sau doar ai darul de a citi oamenii?!
P.s. Nu le-am multumit pentru ca m-au indreptat spre piste gresite ci pentru simplul fapt ca au raspuns. Eram politicoasa, dar se pare ca nu da bine pentru romanii de pe meleaguri straine in ciuda faptului ca va bateti cu pumnul in piept ca sunteti manierati
AlexDoe
Haiduc
Haiduc

Postby Mutu » Mar 2nd, '12, 03:11

@AlexDoe
Ti-am inteles principiile, dar te rog sa ma crezi, PS-ul nu-si mai avea rostul. In loc sa inveti din greselile tale, continui a fii malitioasa in continuare, iar atitudinea asta n-o sa te faca nici mai frumoasa ori mai desteapta, ci o sa lase sa cauti in continuare luminita de la capatul tunelului.

PS. Comentariile care nu ti-au cazut bine, au avut un scop bine intentionat, dar se pare ca n-ai inteles. Si anume de a mentine topicul activ in speranta ca cineva o sa-ti raspunda pe plac.
Happy now?
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby AndreeaAtu » Mar 2nd, '12, 03:40

Agentii de recrutare in UK - voi sunteti seriosi? Reed.co.uk pentru inceput daca altceva nu ati gasit. Manpower.co.uk Randstad.co.uk Apoi in fiecare oras sunt multe-multe altele. Desigur, predominant in Londra, dar si in alte orase. In Birmingham spre exemplu, iesi din gara si imediat dai de un sir de agentii de munca. Unde locuiesc eu, in centru sunt una langa alta. Fiecare are si website. Daca au locuri de munca, iti iau chiar ei CV-ul. Daca nu prea, iti ofera o carte de vizita si te invita sa te inregistrezi pe website-ul lor.

Dar ca sa poti aplica pentru un post - trebuie sa ai drept de munca in UK. Daca ai, toate bune si frumoase, poti lua toate agentiile din orasul tau la mana si lasa CV-uri, specificand ca ai drept de munca, si apoi lua la rand si website-urile lor pentru oportunitati in alte orase si aplica si online. Daca nu ai permis de munca, asta schimba problema. Nu exista solutie rapida - gen fac un curs si gata, apare si permisul si locul de munca. Daca ar fi atat de simplu, nu s-ar mai lupta oamenii luni de zile ca sa obtina o programare in Croydon. Dar, solutii exista - va inscrieti la un curs cu un colegiu spre exemplu, in baza acestuia obtineti YC, dupa cum ziceau si ceilalti mai devreme - exista informatii pe forum, pe care eu le-am gasit folositoare, cu privire la parcursul normal in obtinerea permisului de munca si cautarea unui loc de munca.

Mult succes!
AndreeaAtu
Caligraf
Caligraf

Postby foarfa » Apr 1st, '12, 11:35

Revin la postul asta dupa multe cautari pline de dezamagiri.

Toti promit marea cu sarea si inspira numai neincredere. De fiecare data am cerut contractul in avans il studiez in detaliu. In 90% din cazuri m-au luat cu... "nu se poate" sub diferite forme de exprimare. In rest au zis ca revin cu un mail si... au revenit (nu) sau mi-au zis sa vin la sediu sa vorbim in detaliu despre oferte.
Nu imi permit sa ma plimb prin tara dupa cai verzi.

Chiar nimeni nu are un NUME de firma cu care sa fi plecat in Anglia si care sa fi fost pe cat posibil serioasa la nivel de Romania?

Repet. Sunt in tara. Vreau sa plec in Anglia. Vreau sa plec cu un contract in orice domeniu (nu in agricultura; ramane de stabilit cu firma de recrutare). Vreau sa obtin drept de munca in UK. Caut o firma serioasa de recrutare. Am nevoie de ajutor - nume de firme.
foarfa
Gramatic
Gramatic

Postby adelaide_ » Apr 3rd, '12, 17:26

Cred ca daca cineva ar putea, ti-ar raspunde.Din pacate ceea ce vrei tu, nu e foarte usor de gasit.
Incerc sa ma explic: In Uk poti obtine Blu card in anumite conditii.Banui ca varianta cu Yellow card-ul/student 1an- si apoi BC ai studiat-o deja si nu te-a multumit).

HSMP care iti da dreptul la Blu card in 2 feluri:
1. un sistem pe puncte corelat la diploma de invatamant superior+ varsta+ castiguri anterioare(e un minim de 75 puncte pe care trebuie sa-l faci, gasesti toate informatiile pe tema asta in topicul HSMP si pe site-ul UKba)-poti aplica din Romania
2.Pe baza unei diplome de intamant superior obtinuta in Marea Britanie-aici obtii Blu card-ul doar pe baza diplomei.

Astea sunt modalitatile de obtinut DIRECt blu-card. Indiret poti obtine ca dependent de cineva (familie); sau dupa 1 an de yellow card ca si student; sau un 1 an de au pair.(nu stiu exact care e situatia prin schema prin agricultura§)
Drept de munca mai obtii si prin AWC care din cate am inteles se elibereaza doar la cererea angajatorului si priveste doar pozitiile extrem de calificate. In plus angajatorul trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit un localnic sau alt cetatean UE disponibil pe aceasta pozitie. Uite aici un topic pe tema asta: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... WC#p105529

De aia nu gasesti o agentie care sa iti ofere un contract de munca. Posibilitatile unui angajator britanic sa te angajeze pe tine care nu ai drept de munca sunt practic inexistente, daca nu ai o calificare serioasa; dar si in cazul asta trebuie sa fi constient ca piata muncii in momentul asta e extrem de concurentiala si candidatii disponibili sunt extrem de bine pregatiti. In plus is aici si au drept de munca.Deci tu trebuie sa fii mai bun!!!

Personal,daca calificarea ta nu e la nivelul cerut, eu m-as orienta catre niste metode mai "pamantesti" de a obtine Blu card-ul. Poate poti cere BC pe baza HSMP; sau poate vrei totusi sa incerci varianta student 1 an, iar apoi aplici pentru Blu card.Nu vreau deloc sa-ti "tai aripile" sa nu ma integi gresit, dar din intrebarile tale, mi s-a parut ca nu ai inteles foarte bine cum functioneaza sistemul.
In plus considera ca anumite munci(teoretic orice munca, dar trebuie sa fie si "angajatorul" dispus sa te accepte ca SE) le poti desfasura si ca si self employed, pentru care nu mai ai nevoie de Blu card.

Cam astea ar fi posibilitatile, sper ca iti va fi macar un pic mai clar parcursul catre obtinerea actelor. Succes!!!
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby foarfa » Apr 4th, '12, 10:57

Defapt, prima varianta la care m-am gandit, inainte sa ma interesez de orice alta varianta a fost prin agentii. Normal de altfel.

Apoi am aflat si de celelalte variante.
Momentan sunt mai mult inclinat sa merg pe varianta self-employed, pentru ca firmele de recrutare de la noi lasa de dorit (grav), si sa ma descurc acolo, pe parcurs, cu NVQ - Yellow Card - Blue Card.

Pt HSMP nu ma calific. Era super. Nu prea eram pe aici, nu crezi? Iar AWS, din cate am inteles este un adevarat chin de obtinut. Stiu si de varianta "contract", unde ma plateste angajatorul ca SE. Dar... imi surade mai mult ideea unui blue card. Nush de ce. Dar ma simt mai legal.

Familie n-am. Hmmm... Decat daca ma insor rapid. -ras4-

Mai caut putin o agentie care sa ma satiscfaca. Merg la sigur (in cazul in care totul e cum zic ei) si obtin si BC. Daca tot am acel sentiment ca "pierd bani", plec ca si SE. Dar, cum zice americanu', "no pain, no gain".
foarfa
Gramatic
Gramatic

Postby glissando » Apr 4th, '12, 20:06

Intaresc si eu ce zice @adelaide_ mai sus: agentia nu are cum sa iti faca tie rost de Blue Card. Ca sa il obtii ar trebui sa lucrezi un an cu Accession Worker Card, deci firma britanica ar trebui sa demonstreze la Home Office ca n-a gasit om cu drept de munca pentru pozitia aia si de aia iti face tie, ceea ce in recesiunea de acum nu e usor. Agentie ne-agentie, totul se reduce la angajator pana la urma.
O agentie care iti promite ca iti obtine Blue Card ori nu stie despre ce vorbeste ori incearca sa iti dea teapa.
glissando
Mentor
Mentor

Postby MihaiRedDawn » Apr 8th, '12, 18:49

foarfa wrote:Revin la postul asta dupa multe cautari pline de dezamagiri.

Toti promit marea cu sarea si inspira numai neincredere. De fiecare data am cerut contractul in avans il studiez in detaliu. In 90% din cazuri m-au luat cu... "nu se poate" sub diferite forme de exprimare. In rest au zis ca revin cu un mail si... au revenit (nu) sau mi-au zis sa vin la sediu sa vorbim in detaliu despre oferte.
Nu imi permit sa ma plimb prin tara dupa cai verzi.

Chiar nimeni nu are un NUME de firma cu care sa fi plecat in Anglia si care sa fi fost pe cat posibil serioasa la nivel de Romania?

Repet. Sunt in tara. Vreau sa plec in Anglia. Vreau sa plec cu un contract in orice domeniu (nu in agricultura; ramane de stabilit cu firma de recrutare). Vreau sa obtin drept de munca in UK. Caut o firma serioasa de recrutare. Am nevoie de ajutor - nume de firme.

Salutare

Incearca sa vorbesti cu Maraly ,daca esti dispusa sa lucrezi ca si infirmiera .

Stiu cateva persoane care au plecat cu ei si sunt multumite . Cu toate ca au niste costuri piperate .

Si eu sunt interesat si vreau sa-i contactez .
MihaiRedDawn
Discipol
Discipol

Postby bioan80 » Apr 8th, '12, 22:14

AlexDoe wrote:Buna,

Va multumesc!

Hi,

Parerea mea PERSONALA: uitati de firmele de recrutare din ro, cu ceva bani, veniti aici, unul va faceti self, celalalt obtine blu, dupa un an aplica si celalatl ca si dependent si obtine blu si gata treaba. Daca vorbiti engleza bine nu va fi foarte greu. Succes!!!
bioan80
Gramatic
Gramatic

Postby mufa » Apr 9th, '12, 06:58

q

Semnătură!
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby MihaiRedDawn » May 28th, '12, 12:04

Salutare

Ati auzit de E.A.migration Consultancy ? Eu am auzit recent de ei si pare ca este ok , as vrea sa stiu si parerea altora care au avut contact mai mult sau mai putin cu ei .
Job-uri au in mai multe domenii :
Receptionists
Waiter/Waitress
Chefs
Care workers
Customer Service
Cleaning
Iar costurile sunt cam la fel ca la alte agentii...

"Unii angajatori ofera si cazare dar cei din Londra nu prea.In aceste 10 zile puteti locui in casele noastre unde stau doar clientii nostrii la pretul de 10£ pe zi.

Preturile sunt urmatoarele:

Trebuie sa aveti 1000£ care sunt pentru job: avans scoala si drept de munca ( acesti bani trebuie sa ii aveti nu sa ii dati inainte ).Adica:

-400 permis munca din care: 200 la inscriere in program, deoarece noi incepem formalitatiile pentru dvs, si restul 200 se platesc la primirea lui in UK;

-350 avans scoala (curs NVQ) se plateste la inscriere in UK si restul 1250 in 12 rate lunare din salariu.Total cost scoala - curs NVQ 1600/an.;

-250 aranjamente job, se platesc in Uk dupa semnarea contractului de munca."
MihaiRedDawn
Discipol
Discipol

Postby MihaiRedDawn » May 28th, '12, 13:28

MihaiRedDawn wrote:Salutare

Ati auzit de E.A.migration Consultancy ? Eu am auzit recent de ei si pare ca este ok , as vrea sa stiu si parerea altora care au avut contact mai mult sau mai putin cu ei .
Job-uri au in mai multe domenii :
Receptionists
Waiter/Waitress
Chefs
Care workers
Customer Service
Cleaning
Iar costurile sunt cam la fel ca la alte agentii...

"Unii angajatori ofera si cazare dar cei din Londra nu prea.In aceste 10 zile puteti locui in casele noastre unde stau doar clientii nostrii la pretul de 10£ pe zi.

Preturile sunt urmatoarele:

Trebuie sa aveti 1000£ care sunt pentru job: avans scoala si drept de munca ( acesti bani trebuie sa ii aveti nu sa ii dati inainte ).Adica:

-400 permis munca din care: 200 la inscriere in program, deoarece noi incepem formalitatiile pentru dvs, si restul 200 se platesc la primirea lui in UK;

-350 avans scoala (curs NVQ) se plateste la inscriere in UK si restul 1250 in 12 rate lunare din salariu.Total cost scoala - curs NVQ 1600/an.;

-250 aranjamente job, se platesc in Uk dupa semnarea contractului de munca."

(Pare ca "sunt" ok ) scuze
MihaiRedDawn
Discipol
Discipol

Next

66 posts • Page 1 of 31, 2, 3