Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Romanii din MANCHESTER

Derbyshire, Leicestershire, Lincolnshire, Nottinghamshire, Rutland and Northamptonshire
30 posts • Page 1 of 1

Romanii din MANCHESTER

Postby ionutantal » Oct 18th, '11, 13:59

Salutare romanilor din Manchester si din imprejurimi!
Am deschis acest topic pentru a discuta despre sanatate, munca, evenimente si orice informatie utila despre zona noastra.
Va asteptam cu un gand bun!
ionutantal
Cetitor
Cetitor

Re: Romanii din MANCHESTER

Postby lucinico » Nov 6th, '11, 13:44

un topic binevenit...dar se pare ca nu sunt prea multi romani in manchester :(
eu sunt abia venita deci nu pot sa imi dau cu parerea inca despre m'cr, locuri de munca sau viata sociala.
Astept pareri :)
lucinico
Librar
Librar

Postby sebastian30 » Dec 7th, '11, 18:16

salut am si eu nevoie de ajutorul cuiva din manchester, am un curs in manchester pe 16, 17 si 18 decembrie undeva pe langa gara manchester oxford road rail station, as avea nevoie eu si o prietena de cazare pe data de 15, 16 , 17 decembrie cursul este de weekend si tine care 8 ore pe zi si avem nevoie de un loc de dormit si de spalat pe ochi atat, daca poate si vrea cineva sa ne primeasca la ei sau stiu unde am putea sa stam cat mai ieftin
am mai scris asta si la alt topic, dar nu am primit raspuns
sebastian30
Calfa
Calfa

Postby daniela.iulian » Jan 6th, '12, 20:34

Eu credeam ca sunt mai multi romani in zona, dar dupa 3 raspunsuri imi dau seama ca am gresit.Noi stam in Greater Mnachester, Manchesterul am reusit sa il vizitam acum de sarbatori.Vrem si noi o cafea, un gratar intre Romani dar din cate observ, slabe sanse. -nervos-
-nervos-
daniela.iulian
Gramatic
Gramatic

Postby MagdaMC » Jan 6th, '12, 20:44

Noi vom fi in Bolton peste aprox 3 luni.
Suntem mari amatori de gratare, cafele, etc. -ras2-

Pentru linistea ta, sa stii ca mai dsunt destui romani pe acolo. Numai ca intra rar pe forum, fiind fff ocupati cu munca.

Sper sa reusim sa ne intalnim cand vom fi acolo!
MagdaMC
Erudit
Erudit

Postby istratebogdan » Jan 7th, '12, 04:29

De luni(9 ianuarie) ma gasesc si eu in Manchester :))
Zona salford quays / media city.
Sunt absolut nou orasului, nu cunosc mare lucru... doar zona Arndale dar de-abia astept sa descopar cat mai multe. Pare a fi un oras dintre cele mai frumoase ale Angliei.
Asadar, care aveti nevoie de un nou venit, dati un semn pe aici :p
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby gigiduru » Jan 7th, '12, 04:42

Si noi suntem tot din Manchester, relativ noi (de 2 luni) , in Crumpsall. Motivul pentru care cred eu ca nu stau prea multi romani in Manchester, e pentru ca e FULL de indieni si pakistanezi, asa ca piata muncii e practic a lor...
Pentru cafea/suc/masline, ne bagam oricand :)
gigiduru
Gramatic
Gramatic

Postby istratebogdan » Jan 7th, '12, 05:06

gigiduru wrote:Si noi suntem tot din Manchester, relativ noi (de 2 luni) , in Crumpsall. Motivul pentru care cred eu ca nu stau prea multi romani in Manchester, e pentru ca e FULL de indieni si pakistanezi, asa ca piata muncii e practic a lor...
Pentru cafea/suc/masline, ne bagam oricand :)

Cand spui ca e plin de Indieni/pakistanezi, compari cu ce? Londra? e plina. Bradford/Leeds? cea mai mare comunitate de indieni.pakistanezi din uk. De acolo vin. Bhirmingam, destui. Deci Manchesterul cred ca are un numar relativ ok de indieni :p

Personal, nu vreau sa sune ca ma plang. Chiar n-am nici cea mai mica jena fata de ei ori de alt fel de nationalitati.
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby ady_deea » Jan 7th, '12, 12:59

Din pacate asa este, sunt foarte multi pakistanezi. De Revelion (apropo cel mai urat..nu s-a organizat nimic, nici macar atificii), in centru era foarte multa lume. Dar unde te uitai vedeai "negru", ne-am simtit foarte urat pentru ca aveai impresia ca nu esti in Anglia. Ne-am plimbat ceva timp pe strazile din centru, luminate..nu foarte frumos...si aceeasi situatie.
Comparativ cu Londra de Rev...nu se pune problema. In Lo erau multi turisti/cetateni de toate genurile.
Iar in general..in viata de zi cu zi...este o zona plina de pakistanezi. :)
Dar asta este...ne facem si noi loc printre ei. :)
ady_deea
Caligraf
Caligraf

Postby istratebogdan » Jan 8th, '12, 07:55

ady_deea wrote:Din pacate asa este, sunt foarte multi pakistanezi. De Revelion (apropo cel mai urat..nu s-a organizat nimic, nici macar atificii), in centru era foarte multa lume. Dar unde te uitai vedeai "negru", ne-am simtit foarte urat pentru ca aveai impresia ca nu esti in Anglia. Ne-am plimbat ceva timp pe strazile din centru, luminate..nu foarte frumos...si aceeasi situatie.
Comparativ cu Londra de Rev...nu se pune problema. In Lo erau multi turisti/cetateni de toate genurile.
Iar in general..in viata de zi cu zi...este o zona plina de pakistanezi. :)
Dar asta este...ne facem si noi loc printre ei. :)

Deea, tu esti emigrant si la randul tau critici emigrantii ? Patetic :))
You want Britain to be about british :))
Serios ca esti ca tipul din clipul asta:

istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby ady_deea » Jan 8th, '12, 13:33

Hihi....nu critic pe nimeni, am spus doar ca sunt multi si ca mi-as fi dorit sa vad mai multi englezi + alte natii de Revelion. -thumbsup-
ady_deea
Caligraf
Caligraf

Postby gigiduru » Jan 8th, '12, 21:37

Pentru cei mai vechi de prin Manchester, puteti recomanda va rog un pub/club, un ceva unde sa iesim luni seara? Adica maine? Vrem sa ne sarbatorim cumva "nunta" si nu avem nici cea mai mica idee unde...
Mersi
gigiduru
Gramatic
Gramatic

Postby istratebogdan » Jan 9th, '12, 05:30

gigiduru wrote:Pentru cei mai vechi de prin Manchester, puteti recomanda va rog un pub/club, un ceva unde sa iesim luni seara? Adica maine? Vrem sa ne sarbatorim cumva "nunta" si nu avem nici cea mai mica idee unde...
Mersi

E plin de ele peste tot insa din pacate calitatea lasa de dorit la majoritatea, mai rar ce vezi prin Romania si asta e unul din putinele lucruri ce ma face sa ma gandesc la Romania(ma refer in general cluburile din UK).
Cat despre Manchester, nici eu nu stiu prea multe dar incerca totusi zona Deansgate, sunt acolo o insiruire de lounge-uri moderne. Fa un research pe net ca doar de aia ai google :p
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby istratebogdan » Jan 9th, '12, 05:32

ady_deea wrote:Hihi....nu critic pe nimeni, am spus doar ca sunt multi si ca mi-as fi dorit sa vad mai multi englezi + alte natii de Revelion. -thumbsup-

:)) sunt o gramada de natii din orient, asta daca nu cumva confunzi pakistanezii cu indienii, arabii, etc doar pt ca au aceeasi culoare a pielii :))
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby daniela.iulian » Jan 9th, '12, 22:43

Noi suntem in Tyldesley, ( landa Bolton , acolo mai mergem sa facem piata), dar sincer imi place aici ca e o zona linistita fara prea multi de alte nationalitati, nu am nimic personal cu ei dar a sta in preajma lor imi da un sentiment ciudat de nesiguranta.Baruri, carciumi sunt ceva dar sincer e c-am greu cu copilul dupa tine, fara bunici sau alte ajutoare.Am vizitat si Manchesterul ( pentru prima data dupa 1 an) acum de sarbatori dar si acolo am ales variante acceptabile pentru toata familia.La nivel de organizare de sarbatori si noi am fost un pic dezamagiti dar ma gandesc si pe partea cealalta in Romania , artificii, luminite , concerte dar nu au bani sa medicamente, spitale, scolii etc asa ca mai bine sa nu vad luminite ( mi-am pus acasa) dar sa stiu ca scoala este dotata, nu tb sa platesc perdele, creta..., la medic ma duc si nu trebuie sa scot bani din buzunar.
daniela.iulian
Gramatic
Gramatic

Postby daniela.iulian » Jan 9th, '12, 22:49

cred ca culoarea pielii este problema ca fara sa vreau ii compar cu tiganii nostri care ne-au facut, ne fac si ne vor face mereu de ras neamul. -nu-zic-
daniela.iulian
Gramatic
Gramatic

Postby lucinico » Jan 10th, '12, 17:03

- Si noi suntem in greater mcr, momentan in bolton,dar unde stau e este cam la fel, plin de indieni, pakistanezi, mai rar vezi englezi...urat. Parca as fi in alta tara!
- Apropo, DanielaIulian voi in ce zona mergeti in Bolton? pt ca e f mare Bolton-ul...
- Iar referitor la nr romanilor din Mcr, eu cred ca sunt destui dar este un oras f f mare, multi nu stiu de acest forum, majoritatea nu prea au timp sa intre pe forum :(
- Andreea, imi pare rau sa aud ca de rev nu s-a organizat nimic in centru... dezamagitor pt un astfel de oras! Am citit un articol referitor la new year fireworks, cica le trebuiau 40K pt a organiza ceva dar nu au reusit sa adune banii :))Asta chiar ca e patetic :)
lucinico
Librar
Librar

Postby daniela.iulian » Jan 10th, '12, 22:27

Noi de obicei mergem in piata ca acolo mai gasim un peste proaspat ( nu foarte gustos) dar il gasim, carne proaspata, plus mai multe zarzavaturi decat in alte parti.Cred ca e centru , e singura zona din Bolton pe care o stim piata si imprejurimile ei.
daniela.iulian
Gramatic
Gramatic

Postby istratebogdan » Jan 13th, '12, 06:11

Careva prin Salfor Quays dispus la o bere ? :p
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby gerardzzz » Jan 18th, '12, 03:58

Buna ziua!!!!

Sunt gerard si sunt spaniol. Eu locuiesc aici la Manchester din octombrie 2011.

vreau sa ma-duc la o biere sau sa merg pe undeva cu romanii, daca exista o bar sau rest cu mancare romanesc prin oras va fi perfect!!!!

ah! si am nevoie de o camera de inchirat, trebuie sa plec de unde stau acum.daca cineva are o camera libera sau stie pe cineva.

nu pot sa scriu foarte bine romana dar incerc! pentru mine mai usor sa vorbesc romana! nu vreau sa uit limba romana.

pe curand!
gerardzzz
Cetitor
Cetitor

Postby a.andrei » Feb 4th, '12, 22:23

istratebogdan wrote:Careva prin Salfor Quays dispus la o bere ? :p

Salut.
Eu lucrez aproape de Deansgate. Daca e in drumul tau spre casa putem iesi la o bere dupa o zi de munca.
a.andrei
Caligraf
Caligraf

Postby Apostoaei » Feb 5th, '12, 19:55

Salutare, noi locuim in Altrincham, la 10 min de Manchester, suntem aici de 2 ani si pot spune ca imi place la nebunie oraselul asta. De curand am mai gasit romani care stau aici, cam 10-12 si aparent mai sunt destui de care nu stim. Altceva ce sa va zic....job-uri sunt depinde ce si unde cauti, pana acum nu am avut probleme in a gasi un loc de munca....in ceea ce priveste pub-uri si club-uri sunt si aici destul.
Apostoaei
Scrib
Scrib

Postby bbystar » Feb 6th, '12, 21:10

Hei Salutare :D Sunt din Salford , bine v-am gasit !

Stefy
bbystar
Cetitor
Cetitor

Postby a.andrei » Mar 12th, '12, 15:45

Se pare ca sunt destui romani si in jurul Manchester-ului, poate ar trebui sa facem o intalnire pe aici, decat Londra pe 12 mai.

Andrei.
a.andrei
Caligraf
Caligraf

Postby ionutantal » May 20th, '12, 17:25

Frati si surori stiti ceva de munca ? -plans-
ionutantal
Cetitor
Cetitor

Postby mihaelaa » May 23rd, '12, 09:51

Apostoaei wrote:Salutare, noi locuim in Altrincham, la 10 min de Manchester, suntem aici de 2 ani si pot spune ca imi place la nebunie oraselul asta. De curand am mai gasit romani care stau aici, cam 10-12 si aparent mai sunt destui de care nu stim. Altceva ce sa va zic....job-uri sunt depinde ce si unde cauti, pana acum nu am avut probleme in a gasi un loc de munca....in ceea ce priveste pub-uri si club-uri sunt si aici destul.

Salutare si noi suntem de prin zona.Ashton under lyne,mai bine zis.Sunt romani la greu aici si in Salford si in Manchester.Noi suntem de 6 ani aici .ne place zona e acceptabila ca nu e scumpa.
mihaelaa
Scrib
Scrib

Postby mihaelaa » May 23rd, '12, 09:57

daniela.iulian wrote:Noi suntem in Tyldesley, ( landa Bolton , acolo mai mergem sa facem piata), dar sincer imi place aici ca e o zona linistita fara prea multi de alte nationalitati, nu am nimic personal cu ei dar a sta in preajma lor imi da un sentiment ciudat de nesiguranta.Baruri, carciumi sunt ceva dar sincer e c-am greu cu copilul dupa tine, fara bunici sau alte ajutoare.Am vizitat si Manchesterul ( pentru prima data dupa 1 an) acum de sarbatori dar si acolo am ales variante acceptabile pentru toata familia.La nivel de organizare de sarbatori si noi am fost un pic dezamagiti dar ma gandesc si pe partea cealalta in Romania , artificii, luminite , concerte dar nu au bani sa medicamente, spitale, scolii etc asa ca mai bine sa nu vad luminite ( mi-am pus acasa) dar sa stiu ca scoala este dotata, nu tb sa platesc perdele, creta..., la medic ma duc si nu trebuie sa scot bani din buzunar.

Asa e ,Daniela, e greu cu copil .Cat de mare e copilul tau?Al meu e in cls a 4 si suntem doar eu si sotul aici.Locuim in Ashton Under lyne.Suntem de 6 ani aici.si ne descurcam binisor.Nu prea vizitam barurile si restaurantele ca ti trebuie bani acolo,noi mergem doar duminica la biserica din Leeds,unde este o biserica romanesca si e foarte frumos acolo.Si in rest suntem familisti.Majoritatea timpului il petrec cu familia e cel mai pretios timp.
mihaelaa
Scrib
Scrib

Postby bia_bia » Mar 22nd, '13, 11:41

eu locuiesc in stoke-on-trent care ii aproape de manchester da nu prea is romanii in stoke ca ii un oras cam mic. -nervos-
bia_bia
Cetitor
Cetitor

Postby CosminaAM » Dec 11th, '13, 12:39

Buna!
Mai e cineva pe aici (forum...Manchester). Sunt nou venita in UK si as avea nevoie de ceva ajutor in ceea ce priveste cum merg lucrurile, care e viata pe aici. Multumesc mult!
CosminaAM
Calfa
Calfa

Postby Andrei_p » Dec 11th, '13, 12:53

Eu sunt pe langa leeds ,york sau manchester in departare. :) Yorkshire :D hello -ma-iubesc-
Andrei_p
Librar
Librar

30 posts • Page 1 of 1