Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

durata obtinerii unui pasaport nou prin ambasada/consulat?

Despre serviciile Sectiei Consulare a Romaniei in Marea Britanie
36 posts • Page 1 of 21, 2

durata obtinerii unui pasaport nou prin ambasada/consulat?

Postby socks » Sep 7th, '07, 16:25

Salut/Servus/Ciao/Buna!

Situatie: trimis acte pasaport nou la consulat; durata, oficial: 4 luni -help-; de ceva timp, la biroul din mun. unde am avt. resedinta se elib pasap. in 3 ore -ww-(nu am putut calatori personal in tara, din nef.). Ma gandesc ca asta ar influenta si durata obtinerii pasap. prin ambasada :-dd?

Daca a fost unul/una dintre voi, de curand si nu numai, in aceeasi situatie, as aprecia daca mi-ati impartasi experientele voastre -help-

Va multumesc anticipat!
socks
Haiduc
Haiduc

Re: durata obtinerii unui pasaport nou prin ambasada/consulat?

Postby eliza » Sep 7th, '07, 17:06

Prin ambasada/consulat nu se face decat procura prin care imputernicesti o alta persoana sa indeplineasca formalitatile pentru obtinerea pasaportului in tara. Toata procedura va fi facuta in tara . durata obtinerii va fi ca si pana acum in functie de taxa pe care o platesti, adica daca este in regim normal sau de urgenta (am inteles ca se poate elibera si intr-o zi).
eliza
Scrib
Scrib

Postby socks » Sep 10th, '07, 09:00

[quote="eliza":3i34cpti]
Prin ambasada/consulat nu se face decat procura prin care imputernicesti o alta persoana sa indeplineasca formalitatile pentru obtinerea pasaportului in tara. Toata procedura va fi facuta in tara . durata obtinerii va fi ca si pana acum in functie de taxa pe care o platesti, adica daca este in regim normal sau de urgenta (am inteles ca se poate elibera si intr-o zi).
[/quote]

Eliza, pentru romanii care au indefinite leave to remain, se poate obtine pasaport pentru cetateni romani cu domiciliul roman in strainatate, PRIN CONSULAT. Da, pasapoartele se confectioneaza in tara, insa actele se depun/trimit la consulat, iar pasaportul iti este eliberat tot prin consulat. Multumesc mult pentru raspuns, oricum! -ntwhy-
socks
Haiduc
Haiduc

Postby eliza » Sep 10th, '07, 09:21

Ai dreptate, se poate obtine pasaportul si prin consulat pt cei cu indefinite sau cetatenie britanica (in mesajul initial nu era specificat acest lucru) , dar durata de asteptare este mult mai mare. Prin procura se poate obtine intr-un timp mult mai scurt, daca are cine umbla in tara pentru tine (in regim de urgenta il poti avea in cateva ore sau de pe o zi pe alta)
eliza
Scrib
Scrib

Postby agnb » Oct 24th, '07, 17:06

Eu am aplicat pentru pasaport romanesc in februarie 2007 si am platit taxa de 80/90 lire,. Mi-a venit in 2 luni jumate, si a fost mult mai simplu decat mi-am inchipuit.
Fusesem cu citeva zile inainte si, cind am vazut cozile infernale si felul dezordonat in care se lucra, am plecat si am pus plingere in scris, imediat.
Am primit- nu numai email de scuza de la ei, ci si programare fara sa mai stau la coada. M-a invitat cel de la consulat si am depus documentele imediat.
Apropo, nu am facut nimic prin procura, nu am dat nimanui nimic, si pasaportul vechi a stat cu mine tot timpul. Nici nu e declarat nul sau cancelled. E doar foarte expirat. Sper ca aceste informatii ajuta.
agnb
Erudit
Erudit

Postby varu0612 » May 8th, '08, 07:30

Salut,

sunt nevoit sa imi schimb pasaportul ptr ca imi va expira. Imi puteti spune ce acte imi trebuiesc sa le depun la consulat si in cat timp voi avea pasaportul?

Am citit pe aici si am inteles ca pot face o procura ptr cineva din tara. In acest caz taxele se vor plati in tara, nu ?

E mai bine sa merg eu in tara sa imi fac pasaportu ? Stiu ca daca platesti o taxa aditionala de 100 ROn iti da pasaportul in aceeasi zi daca te duci la biroul din Nicolae Iorga.

A fost cineva pe la consulat...e aglomerat, te servesc repede ?

Multam
varu0612
Discipol
Discipol

Postby lara_c » May 8th, '08, 13:45

-staycool- taycool- Varu, eu pot sa iti spun doar ca eu astept de 9 saptamani si inca mai am de asteptat doar pt certificatul de nastere de tip nou, fara de care nu ti se pote elibera pasaport.De la consulat am inteles ca numai certificatul poate sa dureze pana la 4 luni si pasaportul 3.Deci daca esti in aceeasi situatie, cu certificat de nastere de tip vechi , eu te sfatuiesc sa mergi in tara pt ca poti astepta pana la 7 luni aici.Plus ca ai nevoie sa dovedesti ca ai domiciliul stabil in UK.Eu nu am cum sa obtin pasaport din Romania deci nu am de ales.Bafta!
lara_c
Caligraf
Caligraf

Postby agnb » May 8th, '08, 21:27

Eu am aplicat pentru pasaport romanesc in februarie 2007 si am platit taxa de 80/90 lire,. Mi-a venit in 2 luni jumate, si a fost mult mai simplu decat mi-am inchipuit.
Fusesem cu citeva zile inainte si, cind am vazut cozile infernale si felul dezordonat in care se lucra, am plecat si am pus plingere in scris, imediat.
Am primit imediat programare fara sa mai stau la coada.
Apropo, nu am facut nimic prin procura, nu am dat nimanui nimic, si pasaportul vechi a stat cu mine tot timpul. Bici fotocopii nu au vrut de la mine.

Este doar CANCELLED si il tin ca amintire ( ptr ca in el am ILR! ahhhh!)
agnb
Erudit
Erudit

Postby nadutza » May 8th, '08, 21:43

Salut

Sint noua pe site si va spun tuturor bun gasit.

Ma intreb daca ma poate ajuta cineva cu o info. Daca a mai fost cineva in situatia asta. Sotul meu trebuie sa isi schimbe pasaportul pentru ca ii expira in iulie. Problema este ca noi ajungem in Romania doar in August. Ma intreb daca stie cineva concret daca ar putea sa aiba probleme cand vrea sa isi schimbe pasaportul pentru ca este expirat.

Sper ca are sens ce am spus.

Multumesc anticipat de raspuns

-hello- ello-
nadutza
Cetitor
Cetitor

Postby cata246 » May 8th, '08, 21:51

[quote="nadutza":2w11fnxv]
Salut

Sint noua pe site si va spun tuturor bun gasit.

Ma intreb daca ma poate ajuta cineva cu o info. Daca a mai fost cineva in situatia asta. Sotul meu trebuie sa isi schimbe pasaportul pentru ca ii expira in iulie. Problema este ca noi ajungem in Romania doar in August. Ma intreb daca stie cineva concret daca ar putea sa aiba probleme cand vrea sa isi schimbe pasaportul pentru ca este expirat.

Sper ca are sens ce am spus.

Multumesc anticipat de raspuns

-hello- ello-
[/quote]
NONE
Am fost exact in aceiasi situatie in februarie,din cate stiu,pasaportul expirat mai poate fi folosit pt 6 luni.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby maricosti » May 8th, '08, 22:08

buna!sa inteleg ca daca vreau sa plec in romania in vacanta insotita de fetita mea de 13 ani care e trecuta in pasaportul meu si al sotului(nu are inca pasaportul ei)am nevoie de acordul sotului?nu stiu nimic pt ca niciodata nu am plecat separat.dar in cazul in care copilul are pasaport lui tot mai are nevoie de permisiunea celuilalt parinte?am o prietena care si-a trmis copilul singur pe avion doar a cerut insotitor.dupa cum vedeti sint f confuza,deci m-ati ajuta f mult cu opiniile voastre.
maricosti
Discipol
Discipol

Postby maricosti » May 8th, '08, 22:25

buna,sint tot eu ,m-am zapacit si am postat pe un topic gresit,deci imi cer scuze,m-am grabit.astept poate ma lumineaza cineva totusi.mersi
maricosti
Discipol
Discipol

Postby cata246 » May 8th, '08, 22:27

[quote="maricosti":2szc7fvg]
buna,sint tot eu ,m-am zapacit si am postat pe un topic gresit,deci imi cer scuze,m-am grabit.astept poate ma lumineaza cineva totusi.mersi
[/quote]
Iti voi raspunde pe topicul respectiv
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby varu0612 » May 10th, '08, 11:47

[quote="Lara_C":2v9qmicf]
-staycool- taycool- Varu, eu pot sa iti spun doar ca eu astept de 9 saptamani si inca mai am de asteptat doar pt certificatul de nastere de tip nou, fara de care nu ti se pote elibera pasaport.De la consulat am inteles ca numai certificatul poate sa dureze pana la 4 luni si pasaportul 3.Deci daca esti in aceeasi situatie, cu certificat de nastere de tip vechi , eu te sfatuiesc sa mergi in tara pt ca poti astepta pana la 7 luni aici.Plus ca ai nevoie sa dovedesti ca ai domiciliul stabil in UK.Eu nu am cum sa obtin pasaport din Romania deci nu am de ales.Bafta!
[/quote]

Am decis sa merg in Ro sa il schimb. Ai idee daca cu schimbarea pasaportului trebuie sa schimb/ informez HO despre acest lucru? Eu am permis de munca + AC.

Merci
varu0612
Discipol
Discipol

Postby bored » Aug 29th, '08, 21:30

[quote="varu0612":239h0obj] Ai idee daca cu schimbarea pasaportului trebuie sa schimb/ informez HO despre acest lucru? Eu am permis de munca + AC.

Merci[/quote]
Stie cineva raspunsul la aceasta intrebare? Sunt aproape sigura ca cei de la HO trb informati, daca cineva a anuntat, in cat timp au primit noul permis de munca?
bored
Calfa
Calfa

Postby razadesoare » Aug 29th, '08, 22:02

[quote="bored":nv0gnwb4][quote="varu0612":nv0gnwb4] Ai idee daca cu schimbarea pasaportului trebuie sa schimb/ informez HO despre acest lucru? Eu am permis de munca + AC.

Merci[/quote]
Stie cineva raspunsul la aceasta intrebare? Sunt aproape sigura ca cei de la HO trb informati, daca cineva a anuntat, in cat timp au primit noul permis de munca?[/quote]

Buna,

nu trebuie sa informezi pe nimeni...eu,am fost in aceasta situatie..cu permis de munca (purple) eliberat pe un pasaport si permisul albastru eliberat pe pasaportul nou..cind am depus actele, chiar l-am intrebat pe nenea ala daca vrea si pasaportul expirat in baza caruia se eliberaze cardul roz...s-a uitat la el...dupa care mi-a spus..nu..nu-i nevoie...
razadesoare

Re:durata obtinerii unui pasaport nou prin ambasada/consulat?

Postby doloro » Feb 12th, '09, 12:05

Am o nelamurire,voi calatori in tara in apr impreuna cu baietelul meu , el are un pasaport temporar care expira in 13 mai , putem sa ne intoarcem in UK fara probleme inainte de data expirarii?Stiti cumva daca se aplica vreo restrictie la intrare , eu am citit ca pasaportul trebuie sa fie valid fara o perioada minima de valabilitate, voi cum stiti?Multumesc
doloro
Caligraf
Caligraf

Postby agnb1 » Feb 12th, '09, 12:22

Doloro, pasapoartele trebuie sa fie INCA valabile cind intrii in UK - nu cu 6 luni, ci si 6 zile, in ceea ce priveste granita de aici. Sa nu fie probleme cind iesi din Romania ( in ceea ce priveste regulile lor) dar daca te intorci inainte de expirare, aici in UK, este perfect!
agnb1
Nobil
Nobil

Postby doloro » Feb 12th, '09, 12:35

Multumesc!
doloro
Caligraf
Caligraf

Postby seby » Feb 12th, '09, 13:27

Are cineva idee cat dureaza acum schimbarea pasaportului prin consulat si ce acte sunt necesare ?
seby
Senior
Senior

Postby agnb1 » Feb 12th, '09, 13:53

Acest topic a mai fost discutat mai sus, dar probabil ca informatiile date nu ti-au fost de folos.
Iti trebuie pasaportul vechi si cert de nastere ( tipul nou, vezi Lara' s comments). Eu am avut cert de nastere nou ( simplu ptr ca l-am pierdut pe cel vechi) si a durat 2 luni facerea pasaportului meu.
Nu stiu insa daca are legatura cu rezidenta permanenta aici sau nu, eu am avut ILR - si banuiesc ca de aceea a fost ok pt mine- dar vezi ce spun si altii.
Fiecare cu experienta lui.
Pregateste-te insa sa stai la coada, eu una l-as face in Ro, am auzit ca e mai simplu si mai ieftin! Dar depinde de imprejurarile tale!
agnb1
Nobil
Nobil

Postby larry » Feb 18th, '09, 03:34

seby a scris:
Are cineva idee cat dureaza acum schimbarea pasaportului prin consulat si ce acte sunt necesare ?

Iti recomand site-ul Ambasadei Romaniei din Londra. Sunt destule informatii acolo priviind serviciile consulare ce se pot acorda romanilor din UK (printre care si eliberarea pasapoartelor romanesti), programul de lucru cu publicul (se pot face si programari ca sa evitati cozile si pierderea de timp)etc.

- Daca esti cetatean roman cu domiciliul in Marea Britanie sau indeplinesti conditiile sa obtii acest statut “Indefinite leave to remain", “Blue card” ori daca ai si pasaport britanic, iata ce acte iti trebuiesc:

http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=11876

- Daca ai doar sedere temporara in Anglia, fara situatiile de mai sus, ai nevoie de urmatoarele:

http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=11886

Cand va duceti sa va ridicati noul pasaport de la Ambasada Romaniei din Londra, va trebui sa prezentati si pasaportul expirat. Pasaportul vechi va fi taiat intr-un colt si vi se va inapoia impreuna cu noul pasaport. Nu puteti sa-l folositi decat pe cel nou, cel vechi il puteti pastra doar ca "piesa de muzeu".

Persoanele care au ILR sau dubla cetatenie vor trebui sa aduca la ambasada, pentru ridicarea noului pasaport, si buletinul de identitate romanesc sau cartea de identitate romaneasca, plus vechiul pasaport. Buletinul sau cartea de identitate vi le vor retine la ambasada si vor fi scoase din circuit pentru totdeauna. Nu vi se elibereaza altele atata vreme cat ati declarat ca aveti domiciliul in UK. Pe pasaportul nou veti avea consemnat - domiciliul in UK. De aceea nu mai aveti dreptul la buletinul sau cartea de identitate romanesti.

Poti gasi si alte informatii utile pe acelasi site:

http://londra.mae.ro/index.php?id=33&lang=ro&id=10435
larry
Gramatic
Gramatic

Postby larry » Feb 18th, '09, 03:55

cata246 a scris:

Am fost exact in aceiasi situatie in februarie,din cate stiu,pasaportul expirat mai poate fi folosit pt 6 luni.

Eronat. Pasaportul expirat nu mai are valabilitate nici macar o zi de la data expirarii.

Atunci cand aplicati pentru un pasaport nou, nu are importanta de cat timp a expirat pasaportul vechi.
larry
Gramatic
Gramatic

Postby larry » Feb 18th, '09, 04:21

lara_c a scris:
... eu pot sa iti spun doar ca eu astept de 9 saptamani si inca mai am de asteptat doar pt certificatul de nastere de tip nou, fara de care nu ti se pote elibera pasaport.

Nu inteleg de ce trebuie sa ai certificatul romanesc de tip nou. Ce s-a intamplat cu cel vechi, nu mai este valabil? Nu cumva ai inteles gresit? Eu am obtinut noul pasaport in decembrie pentru care am aplicat in baza certificatului de nastere vechi, valabil si in buna stare. N-a fost nici o problema.
Cei de la ambasada urmaresc daca certificatul de nastere are CNP. Daca pe al tau nu exista atunci le arati buletinul tau de identitatea sau cartea de identitate (plus copia xerox) care sigur are CNP-ul.

Trimite un e-mail la Ambasada/Consulat pe tema asta pentru ca eu cred ca ori tu nu ai inteles bine ori ceva nu este in regula. Certificatele de nastere romanesti vechi sunt la fel de valabile ca si cele noi. Diferenta consta in faptul ca certificatele noi sunt trilingve, dar cui ii pasa? Ca doar e vorba de eliberarea unui pasaport romanesc nu britanic.
larry
Gramatic
Gramatic

Postby agnb1 » Feb 18th, '09, 11:25

larry a scris:
seby a scris:

Iti recomand site-ul Ambasadei Romaniei din Londra. Sunt destule informatii acolo priviind serviciile consulare ce se pot acorda romanilor din UK (printre care si eliberarea pasapoartelor romanesti), programul de lucru cu publicul (se pot face si programari ca sa evitati cozile si pierderea de timp)etc.

- Daca esti cetatean roman cu domiciliul in Marea Britanie sau indeplinesti conditiile sa obtii acest statut “Indefinite leave to remain", “Blue card” ori daca ai si pasaport britanic, iata ce acte iti trebuiesc:

http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=11876

- Daca ai doar sedere temporara in Anglia, fara situatiile de mai sus, ai nevoie de urmatoarele:

http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=11886

Cand va duceti sa va ridicati noul pasaport de la Ambasada Romaniei din Londra, va trebui sa prezentati si pasaportul expirat. Pasaportul vechi va fi taiat intr-un colt si vi se va inapoia impreuna cu noul pasaport. Nu puteti sa-l folositi decat pe cel nou, cel vechi il puteti pastra doar ca "piesa de muzeu".

Persoanele care au ILR sau dubla cetatenie vor trebui sa aduca la ambasada, pentru ridicarea noului pasaport, si buletinul de identitate romanesc sau cartea de identitate romaneasca, plus vechiul pasaport. Buletinul sau cartea de identitate vi le vor retine la ambasada si vor fi scoase din circuit pentru totdeauna. Nu vi se elibereaza altele atata vreme cat ati declarat ca aveti domiciliul in UK. Pe pasaportul nou veti avea consemnat - domiciliul in UK. De aceea nu mai aveti dreptul la buletinul sau cartea de identitate romanesti.

Poti gasi si alte informatii utile pe acelasi site:

http://londra.mae.ro/index.php?id=33&lang=ro&id=10435

Buna,
cand mi-am renewed pasaportul romanesc prin ambasada, nu mi l-a taiat nimeni pe cel vechi si nici nu mi l-au anulat, din contra, cand l-am presentat au spus ca nu au nevoie de el. Si mie, ca si Larei, mie mi-a trebuit cert de nastere nou, numai ca eu il pierdusem pe cel vechi. Eu nu am avut buletin si nu a trebuit sa -l prezint deci. Procesul de renewal si delivery a fost putin peste 2 luni. Noroc si success va doresc.
agnb1
Nobil
Nobil

Postby larry » Feb 18th, '09, 20:05

agnb1, cand ai obtinut noul pasaport, acum, de curand? Eu l-am obtinut in decembrie 2008. Sa nu aplice MAE (Ministerul Afacerilor Externe - sectia pasapoarte) aceasi legislatie la toate consulatele si ambasadele romanesti din strainatate? Posibil, de ce ma mai mir cand este vorba de Romania...

Sau poate ca pasaportul tau vechi inca nu expirase la data la care ti l-au eliberat pe cel nou si atunci se justifica de ce nu ti l-au anulat pe cel vechi.

Chestiunea cu certificatul de nastere este clara: persoanele care nu-l mai au sau nu au trecut CNP-ul pe el si nici nu au buletin de identitate/carte de identitate cu CNP-ul, trebuie sa-si faca alt certificat de nastere - normal ca formatul nou pentru ca tipul vechi nu se mai editeaza.

Tu ti-ai pierdut certificatul, de aia ti-au si cerut unul nou, poate ca si lara a avut vreun motiv. Daca nu, sa trimita e-mail la Ambasada sa se informeze care este smecheria cu certificatele de nastere "obligatoriu" reinnoite (ceea ce nu prea cred).

Daca ai ILR sau dubla cetatenie si ai solicitat pasaportul nou, ti se cere sigur buletinul/cartea de identitate dar numai daca ai solicitat schimbarea domiciliului in UK. Iarasi, tu n-ai avut buletinul si in cazul acesta, mai mult ca sigur (daca ai solicitat sa-ti fie trecut pe pasaportul nou domiciliul in UK) cei de la ambasada ti-au cerut sa dai o declaratie pe propria ta raspundere ca nu mai ai buletin si ti-au eliberat pasaportul fara probleme.

Atentie, cei care aveti trecut pe pasaport domiciliul in UK, este ilegal sa fiti posesorii unui buletin de identitate romanesc/carte de identitate. Vedeti ce declarati la ambasada. Asta este legislatia romaneasca si este bine sa o cunoasteti.
larry
Gramatic
Gramatic

Postby agnb1 » Feb 18th, '09, 20:48

larry a scris:
agnb1, cand ai obtinut noul pasaport, acum, de curand? Eu l-am obtinut in decembrie 2008.

Atentie, cei care aveti trecut pe pasaport domiciliul in UK, este ilegal sa fiti posesorii unui buletin de identitate romanesc/carte de identitate. Vedeti ce declarati la ambasada. Asta este legislatia romaneasca si este bine sa o cunoasteti.

Larry
Eu am obtinut PPT in Feb 2007. Pasaportul meu vechi fusese expirat din 2000 sau ceva - deja il foloseam re-innoit prin ambasada (extra validity pe 5 ani). De-atunci mi-am folosit numai ppt britanic ( desi in Ro aveam mereu probleme la granita cind mi se cerea cel romanesc! ). Mie nu mi s-a cerut clar buletinul si nu-mi mai aduc aminte sa fi dat o declaratie ( pot sa confirmez sigur de la adersa de email de la servici, ca am comunicat cu ambasada prin work email).
Eu nu am buletin din 1995 si asa cum spui tu, clar, daca ai pasaport RO cu domiciliul in UK nu mai ai drept la ID card ( am incercat orice sa obtin Buletin ca sa ma casatoresc in Ro si nu mi-a dat nimeni nici macar pe adresa sorei mele, nici macar temporar! )
agnb1
Nobil
Nobil

Postby larry » Feb 18th, '09, 21:03

Din 2007 s-a mai schimbat cate ceva in legislatia romaneasca. Este bine cei care avem experiente proaspete sa-i informam pe ceilalti.

Tu ai avut pasaportul prelungit de catre ambasada, eu m-am referit la un pasaport expirat, fara posibilitatea de a mai fi prelungit la infinit.

Daca nu mai ai buletin din 1995, de aceea nici nu ti-au mai solicitat sa le arati vreunul. Chiar daca ai omis sa le mai spui asta, au constatat cei de la Pasapoarte din tara ca nu mai figurezi la Evidenta populatiei cu vreun act de identitate romanesc.

Vreau sa-i informam corect pe cei care aplica pentru un nou pasaport. Este riscant sa-i inducem in eroare pentru niste situatii de exceptie (certificat de nastere pierdut, lipsa buletinului de identitate inca din 1995 etc.).
larry
Gramatic
Gramatic

Postby agnb1 » Feb 18th, '09, 23:12

Larry eu ti-am raspuns pur si simplu la intrebari, discutand situatia mea in exclusivitate, si nu cu intentia de a induce pe cineva in eroare. Tu, daca esti up to date with the legislation, chiar te rog sa o spui aici, este important ptr cei care nu stiu sa afle.
Situatia mea este unica (daca citesti ce am scris la acest subiect mai sus cu alta ocazie, vei vedea). Toate cele bune
agnb1
Nobil
Nobil

Postby lara_c » Feb 19th, '09, 16:46

larry a scris:
lara_c a scris:
... eu pot sa iti spun doar ca eu astept de 9 saptamani si inca mai am de asteptat doar pt certificatul de nastere de tip nou, fara de care nu ti se pote elibera pasaport.

Nu inteleg de ce trebuie sa ai certificatul romanesc de tip nou. Ce s-a intamplat cu cel vechi, nu mai este valabil? Nu cumva ai inteles gresit? Eu am obtinut noul pasaport in decembrie pentru care am aplicat in baza certificatului de nastere vechi, valabil si in buna stare. N-a fost nici o problema.
Cei de la ambasada urmaresc daca certificatul de nastere are CNP. Daca pe al tau nu exista atunci le arati buletinul tau de identitatea sau cartea de identitate (plus copia xerox) care sigur are CNP-ul.

Trimite un e-mail la Ambasada/Consulat pe tema asta pentru ca eu cred ca ori tu nu ai inteles bine ori ceva nu este in regula. Certificatele de nastere romanesti vechi sunt la fel de valabile ca si cele noi. Diferenta consta in faptul ca certificatele noi sunt trilingve, dar cui ii pasa? Ca doar e vorba de eliberarea unui pasaport romanesc nu britanic.

Larry, nu am inteles gresit.Am fost personal la ambasada si am platit si taxa consulara (pt. a imi aduce ei certificatul).Explicatia a fost ' este comunist'(certificatul).Daca tu ai obtinut pasaport pe baza certificatului primit la nastere inseamna ca esti nascut dupa 1989.
Nu sunt singura persoana care a trebuit sa isi schimbe vechiul certificat pt a primi pasaport nou.
Acum, ca sa revin la poveste, dupa ce am asteptat vreo 2 luni si mai bine(in conditiile in care nu puteam sa depun cererea pt pasaport nou pana nu aveam si certif. de nastere)am decis sa merg personal in Ro sa il iau.
Abia apoi am putut aplica pt pasaport si a mai durat aprox 2 luni.Deci in total aproape 5.
Plus ca a trbuit sa scriu memorii la Evidenta Populatiei, Directia Generala Pasapoarte, etc pt. a mi se acorda pasaport pt romani cu domiciliul in strainatate pe baza de blue card(lege romana precizeaza ca se acorda acest pasaport celor ce au un permis de sedere/viza sau similar valabil cel putin 1 an, iar cardul meu este definitiv).Dupa ce am obtinut pasaportul (in aug. 2008) am scris pe acest site si pe altele dedicate romanilor in UK, plus am sfatuit pe toata luemea sa insiste ca Ambasada Romana de aici sa aplice legea.Am vazut ca staruintele mele si ale multor altora au dat roade.Nu numai ca nu mai sunt refuzati cei cu blue card , dar este acum mentionat si pe siteul ambasadei.Asta apropo de legi si respectarea lor in mod diferit de la ambasada la ambasada.
lara_c
Caligraf
Caligraf

Next

36 posts • Page 1 of 21, 2