Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

URGENT ce acte imi trebuie?

Sa facem prezentarile!
24 posts • Page 1 of 1

Postby 7alexandru7 » Jan 13th, '12, 20:55

Daca imi puteti spune si mie va rog, ce acte sunt necesare angajarii, de exemplu in window cleanig? inafara de diplome si certificatul de nastere care trebuie legalizate, am nevoie de pasaport? pentru ca nu am asa ceva.
7alexandru7
Scrib
Scrib

Re: URGENT ce acte imi trebuie?

Postby Dan » Jan 13th, '12, 20:59

Ai nevoie de un singur act: Blue Card
Image
Dan
Administrator
Administrator

Postby 7alexandru7 » Jan 13th, '12, 21:19

Dan wrote:Ai nevoie de un singur act: Blue Card

Blue cardul se face dupa un an de munca legala...
Eu intrebam in cazul in care un angajator englez vrea sa imi faca contract, e necesar sa am pasaport?
7alexandru7
Scrib
Scrib

Postby Bergiu » Jan 13th, '12, 21:26

Un angajator englez nu te poate angaja legal...fiind de cetatenie romana ai nevoie de permis de munca sau poti fi self employed.
Bergiu
Caligraf
Caligraf

Postby albea » Jan 13th, '12, 23:50

7alexandru7 wrote:Blue cardul se face dupa un an de munca legala...
Eu intrebam in cazul in care un angajator englez vrea sa imi faca contract, e necesar sa am pasaport?

Acel angajator te poate angaja numai daca ai blue card.
albea
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Jan 14th, '12, 03:39

7alexandru7 wrote:Daca imi puteti spune si mie va rog, ce acte sunt necesare angajarii, de exemplu in window cleanig? inafara de diplome si certificatul de nastere care trebuie legalizate, am nevoie de pasaport? pentru ca nu am asa ceva.

Da ce diplome traduci mai exact,
pt acest job?
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby georgiv » Jan 14th, '12, 03:40

dromaderu wrote:
7alexandru7 wrote:Daca imi puteti spune si mie va rog, ce acte sunt necesare angajarii, de exemplu in window cleanig? inafara de diplome si certificatul de nastere care trebuie legalizate, am nevoie de pasaport? pentru ca nu am asa ceva.

Da ce diplome traduci mai exact,
pt acest job?

-lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic
georgiv
Contributor
Contributor

Postby albea » Jan 14th, '12, 05:25

Mda ... As adauga certificatul de nastere tradus (!?), la ce foloseste ??

Sent from my iPhone using Tapatalk
albea
Contributor
Contributor

Postby VinceDoug » Jan 14th, '12, 06:34

Salut.

Dc gasesti un angajator care sa iti faca actele de angajare esti imens de norocos!! Pt ca eu am gasisem un job de telemarketing pe limba romana si am fost si la interviu si tot nu mi-au facut actele pt ca dureaza PREA MULT!
Insa dc tu ai gasit trebuie sa aplici pe BR3
1. Angajatorul completeaza formularul WP1, il gasesti pe net...cred ca are aprox 17 pag.
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... rm0408.doc
Mai ataseaza si o scrisoare cu oferta de munca si le pune la posta.
2. Astepti raspunsul, dureaza cam 3 sapt daca e urgenta oferta.
Ceri angajatorului o copie cu raspunsul pozitiv si mai completezi si u BR3-ul la randul tau, uite aici
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... /applying/
si mai astepti si u o bucata. Tot cam 2-3 sapt. Scrie pe formular ce documente iti trebuiesc.
Si la sfarsit primesti un Yellow Card care iti permite sa lucrezi DOAR la acel angajator. Cum nu mai lucrezi la el gata si dreptul de munca.
Si asta la urgenta ca la normal cica dureaza 2-3 luni. Desigur ca angajatorul abia asteapta sa faca toate actele astea si sa mai si astepte un sfert de an ca sa angajeze un roman! Desigur!!!

Nu-i asa ca noi si bulgarii suntem cei mai speciali din Europa?
VinceDoug
Discipol
Discipol

Postby Mutu » Jan 14th, '12, 07:52

Topic fara noima si lipsit de context.
Please delete.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Jan 14th, '12, 12:39

Mutu wrote:Topic fara noima si lipsit de context.
Please delete.

Ia sa te vad eu ce faci daca ai geamurile murdare !!!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby ionna » Jan 14th, '12, 15:29

Buna tuturor,

Alexandru, sincer, eu nu stiu sa iti raspund la cerinta ta, ca nu m-am intalnit cu astfel de situatie si nu sunt documentata din acest punct de vedere. Postez acest comentariu, deoarece m-au ,,intepat in ochi'' remarcile colegilor veterani ai acestui forum. Parerea mea e ca forumul foloseste tuturor pentru informatii folositoare unui nou venit si nu numai, pentru a informa pe cei ce sunt in necunostinta de cauza,pentru toti care poate au nevoie de un sprijin moral si incurajari. La cele sus postate cred ca, parerea mea, forumul a inceput sa devina selectiv, deoarece de multe ori iti lasa impresia neplacuta,ca in loc de ceea ce doresti sa ti se raspunda, primesti, remarci,,dragute'',care le iei in considerare pentru a te retrage din aceasta mare familie de conationali...
Sa nu uitam ca toti am fost neinformati cand am pasit granita acestei tari, si chiar nu ne-ar fi cazut deloc ,,bine''daca... am fi primit, in mod similar, atat de mult asteptatele raspunsuri la troienele noastre de intrebari.
ionna
Discipol
Discipol

Postby Dan » Jan 14th, '12, 15:38

Ionna, Alexandru a primit raspunsul de vreo doua ori.
Daca nu il accepta, este normal sa dea senzatia celorlalti ca de fapt el stie si vrea sa faca "misto".

Da, forumul a fost si va ramane selectiv. Mai ales atata timp cat cei care il intretin s-au chinuit putin sa puna cap la cap sectiunea 'nou venit" si sectiunea "uk de la a la z", le ofera gratis, dar lumea nu se oboseste sa le citeasca, continuand sa puna intrebari de genul asta pe forum.
E, si cu toate astea, chiar punand intrebari aiurea, ei tot primesc raspuns.
Cand nu inteleg nici macar acum... forumul devine selectiv.

Gresim cu ceva?
Image
Dan
Administrator
Administrator

Postby albea » Jan 14th, '12, 15:45

ionna wrote:Buna tuturor,

Alexandru, sincer, eu nu stiu sa iti raspund la cerinta ta, ca nu m-am intalnit cu astfel de situatie si nu sunt documentata din acest punct de vedere. Postez acest comentariu, deoarece m-au ,,intepat in ochi'' remarcile colegilor veterani ai acestui forum. Parerea mea e ca forumul foloseste tuturor pentru informatii folositoare unui nou venit si nu numai, pentru a informa pe cei ce sunt in necunostinta de cauza,pentru toti care poate au nevoie de un sprijin moral si incurajari. La cele sus postate cred ca, parerea mea, forumul a inceput sa devina selectiv, deoarece de multe ori iti lasa impresia neplacuta,ca in loc de ceea ce doresti sa ti se raspunda, primesti, remarci,,dragute'',care le iei in considerare pentru a te retrage din aceasta mare familie de conationali...
Sa nu uitam ca toti am fost neinformati cand am pasit granita acestei tari, si chiar nu ne-ar fi cazut deloc ,,bine''daca... am fi primit, in mod similar, atat de mult asteptatele raspunsuri la troienele noastre de intrebari.

Iar te interferezi in ciorba altuia. Tu nu inveti niciodata?? Lui Alexandru i s-a raspuns clar, raspicat si la obiect imediat ce a postat intrebarea. Forumul foloseste tuturor celor care doresc sa traiasca si munceasca legal in UK. Deci, in propozotia anterioara cuvantul legal este cuvantul cheie. Daca tu cauti alte "variante", incearca pe alte forumuri, nu aici.
albea
Contributor
Contributor

Postby ionna » Jan 14th, '12, 23:44

Stii ceva domnule Albea? Eu nu ma interferez in ciorba nimanui, chiar dumneata o faci, eu nu am ce invata de la dumneata absolut nimic, nu-mi par interesante si nici de ajutor comentariile pe care le postezi, ci mai mult, mi se par mult sfidatoare si chiar jignitoare. Si, inca ceva, dumneata citesti printre randuri, de aia te pripesti in raspunsuri banale ca cele postate pe acest topic, cat si pe topicul ,, NINO'', unde am postat intamplarile mele ale cazului in speta. Cum vezi sau simti un nou venit pe forum, care e disperat , poate dupa ajutor,imediat incepi sa-ti descarci nonsalanta in comentarii tepoase si respingatoare...,iar in final in zadar incerci sa ,,dregi busuiocul''ca acelasi gust amar i-l lasi in urma...
ionna
Discipol
Discipol

Postby marianfim » Jan 15th, '12, 00:30

Ioana,scuze ca intervin, sunt unu din cei care nu e de acord cu ceea ce zici.
Cu respect, pt 7alexandru7,imi permit un scurt comentariu.
Am primit multe sfaturi si utile de la Albea,nu pot lasa ca cei ce citesc ce ai scris tu sa-si faca o parere gresita despre cineva care m-a ajutat. Cred ca fiecare primim raspunsuri la ce intrebam. Problema e ca cei noi( ca si mine) suntem derutati de multitudinea termenilor, e o cantitate mare de informatii care la un moment dat ne deruteaza. Faptul ca cei vechi pe forum uneori raspund cu trimiteri la alte sectiuni, e normal, numai ca noi cateodata asteptem raspunsuri ceva mai ,,personalizate,,.Repet, asa am facut si eu, mi-a fost greu sa inteleg,fiecare avm impresia ca suntem un caz mai special.
Sunt sigur ca 7alexandru7 va primi raspunsuri bune si la obiect la alte intrebari de la cei care zici tu ca sar pe el ca nou venit.
marianfim
Senior
Senior

Postby Anonymous » Jan 15th, '12, 02:36

Ionna,
Nu-ti spun ce draci mi-a facut Albea in primele zile cand am intrat pe acest forum,
(Am pus o intrebare si am primit un raspuns in stilul lui.)dar pot sa-ti spun ca s-a dovedit un om extraordinar care m-a ajutat foarte mult cand am ajuns aici.
Dupa ce mi-a dat acel raspuns , in loc sa revin cu o postare la fel pt el am stat un picut sa analizez daca are sau nu dreptate. AVEA. Greseala era la mine , ca nu am stiut sa respect atunci munca depusa de cei dinaintea mea pe acest forum.
Nu am mai deschis gura multe luni , am stat si am citit. Mi-a prins extraordinar de bine asta.
Am luat si lucrurile bune si cele rele povestite aici si le-am rumegat.
Am castigat.
Sfatul eu pt cei tentati sa raspunda "pe masura" unui Albea , unui Danut , unui Mutu , unui Dromaderu si altora mai acizi de aici , este de a citi forumul in timpul in care ar formula acel raspuns. Au mai mult de castigat
Anonymous

Postby adrian » Jan 15th, '12, 02:54

7alexandru7:

Pentru a lucra ca Windows Cleaner ai nevoie de urmatoarele 7 chestiuni:

1. Certificat de nastere in triplu exemplar - tradus in Engleza, Franceza si Germana

2. Analize la sange efectuate in ultimile 3 luni

3. Diploma de ospatar sau barman, alternativ poti incerca cu cea de frizer

4. Certificat de cadastru - la fel, tradus in cele 3 limbi de larga circulatie

5. Mamografie efectuata in ultima luna

6. Rezultat test IQ

7. 5 nume de strazi din Marea Britanie in care ai dori sa lucrezi

Mult succes!

Satan
Adrian C.

Fondator

ROMANi ONLiNE
www.romani-online.co.uk
adrian
Site Admin

Postby Dan » Jan 15th, '12, 02:57

Sau, asa cum ti-am rspuns eu, doar Blue Card. (Poti incerca si cu Yellow Card, daca te inscrii la vreun curs, sau poti incerca sa faci treaba ca Self, dar atunci nu poti fi angajat)
Image
Dan
Administrator
Administrator

Postby dromaderu » Jan 15th, '12, 03:09

Ia hai sa facem asa,
dpmdv desigur,
o mica analiza pe text:

deci avem

"
Daca imi puteti spune si mie va rog, ce acte sunt necesare angajarii, de exemplu in window cleanig? inafara de diplome si certificatul de nastere care trebuie legalizate, am nevoie de pasaport? pentru ca nu am asa ceva."

Inceput politicos,

"daca imi puteti spune si mie va rog!",

deci, omul are o problema, bun, mai departe, sa vedem despre ce este vorba.

Ce urmeaza?
Aceeasi "injuratura"/nelipsita/criminala/cum vreti voi sa-i spuneti intrebare zilnica (stiu ca nelipsita cu zilnica se bat cap'n'cap, da las' asa):

"ce acte sunt necesare angajarii"?

Urmeaza apoi, cireasa , adica, sa nu credem ca omul nu stie, el stie,
ca are diplome de tradus,
da nu stie exact unde/cine/cand/cum/cat/etc/etc.

Nu conteaza ca ditai forumul,
plin de info,
de la " nou venit in UK"

la " ce sa faci inainte de a pleca in UK",

trecand si prin

"la ce te gandeai inainte de a te gandi ca vrei sa pleci in UK"

etc/etc/etc, ati prins ideea,

deci, asta nu conteaza, dar hopa...

ii spui omului adevarul si gata...

esti "ajuns", nu mai tii minte cand ai ajuns si tu si nu stiai sa treci strada fara forum!

Pai daca intra de ex si spunea ceva de genul:

"Domnle, nu m-au lasat ai mei la scoala,
habar nu am sa folosesc forumul,
mi-e greu in Ro,
ce pot face (de ex windows cleaning in UK) ,
sa mananc si eu .
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby VinceDoug » Jan 15th, '12, 04:01

Din prea mare dorinta de ajutor unii romani de pe forum ajuta cam mult si e pacat caci chiar nu ajuta pe nimeni.
VinceDoug
Discipol
Discipol

Postby albea » Jan 15th, '12, 05:49

ionna wrote:...,iar in final in zadar incerci sa ,,dregi busuiocul''ca acelasi gust amar i-l lasi in urma...

Ti-am creat eu senzatia asta?? Imi cer scuze, a fost fara intentie! Si daca tot ai adus vorba ... am avut dreptate, sau nu, cu NINo al tau???

Inca o data, pentru cine nu pricepe (oare a cata oara?): pe acest forum nu se dau ponturi pentru ocolirea / eludarea legii. S-a investit prea mult suflet si bani ca sa ajunga unde a ajuns. Pe mine m-a ajutat de cand eram in RO ca sa inteleg ce si cum cu viata de emigrant in UK. Eu am venit de acasa cu temele facute multumita acestui forum. Si nu numai eu. Au mai fost ValiB, AdiPC, MikiRoman si multi, multi altii, care au inteles ca nu poti invoca ignoranta si sa fii scuzat.

Deci mai usor cu interpelarile catre mine, daca nu ai ceva real si folositor de comunicat. Nu ai tu caderea sa judeci ce fel de om sunt eu, daca ajut sau nu pe semenii mei si cum ii ajut. Am cateva reguli simple pe care le respect inainte de a mai sari in ajutorul cuiva. Se stiu cei care au gasit o farfurie de mancare, un acoperis deasupra capului si bani de drum pentru a doua zi la mine acasa. Am organizat si colecte pentru oameni care aveau cu adevarat nevoie de asa ceva. In plus, eu sunt albea, nu Maica Tereza.

Daca vrei mantuire, trebuie sa te pocaiesti; daca vrei sa traiesti in UK, pune mana si documenteaza-te. Dupa cum (cred ca) realizezi, cu mura-n gura e mai greu pe la noi.

P.S. Are dreptate catad ...
albea
Contributor
Contributor

Postby george1976 » Jan 15th, '12, 06:00

-ras2- -ras2- -ras2- Dar rai mai sunteti frateee. Totusi m-am distrat copios.
@Alexandru,oamenii ti-au raspuns 'la misto' pentru ca au observat,vechi fiind ca tu nu ai citit chiar nimic pe forumul asta sau pe pagina de web a UKBA. Nu e nici o problema sa pui intrebari aiurea dar nu chiar asa sa se vada ca tu nu te-ai obosit de loc.
Bafta si nu uita,prima sursa de informatie pentru tine trebuie sa fie cea oficiala, site UKBA si apoi sectiunea nou venit de aici. Dupa asta daca punem intrebari ciudate nu se mai supara nimeni zic eu.
george1976
Carturar
Carturar

Postby Dio » Jan 15th, '12, 06:16

Nu te poti angaja in ‘window cleaning’ decat daca ai autorizarea UKBA, exceptand cazul in care esti membru de familie al unui cetatean EU/EEA care isi exercita drept de rezidenta ca angajat, self-employed, student sau self-sufficient.

In rest, poti merge pe ruta de self-employed, sau daca vrei sa te angajezi part-time (pana in 20 de ore) prin ruta de student. Ca self-employed nu iti trebuie autorizare de la UKBA, ca student, daca vrei sa lucrezi trebuie obtinuta permisiunea in prealabil.

Nu ai cum sa aplici prin permis de munca ptr ‘cleaning’ (NB - mesajul de la VinceDoug), asa ca pica varianta asta.

Actele necesare sunt cele stipulate in formularul BR1.
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

24 posts • Page 1 of 1