Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Romani in Exeter?

Sa facem prezentarile!
10 posts • Page 1 of 1

Romani in Exeter?

Postby iohana » Oct 26th, '07, 18:56

-salut-
Sunt Iohana Gheorghe si sunt profesoara de matematica. Pe 18 noiembrie voi veni in Exeter pentru a participa la un curs de formare de doua saptamani. E prima mea vizita in UK asa ca ... mi-ar fi de mare folos informatii despre viata de acolo.
Multumesc si ... (sper) pe curand
iohana
Calfa
Calfa

Re: romani in exeter?

Postby parteneru » Oct 26th, '07, 19:29

[quote="iohana":1c3k0gil]
-salut-
Sunt Iohana Gheorghe si sunt profesoara de matematica. Pe 18 noiembrie voi veni in Exeter pentru a participa la un curs de formare de doua saptamani. E prima mea vizita in UK asa ca ... mi-ar fi de mare folos informatii despre viata de acolo.
Multumesc si ... (sper) pe curand
[/quote]

[size=100:1c3k0gil] Bine ai venit pe forum iohana. Vei gasi multe informatii utile daca vei avea rabdare sa citesti forumul. Spor la citit![/size]
parteneru
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby iohana » Oct 26th, '07, 20:38

revin...
Am facut cu catava vreme in urma rezervare pentru un studio room in Exeter la pretul de ?500 pentru doua saptamani. La momentul acela mi s-a parut cea mai avantajoasa solutie deoarece preturile la hotel sau pensiuni erau ridicol de mari (cel putin raportate la un salar de bugetar in RO). Citind si citind si citiiiiind mesaje de pe forum am aflat si eu (in sfarsit!) cum pot accesa gumtree.com. Multumiri pentru ramonap care mi-a oferit solutia.
Si scanand eu mesajele de pe gumtree... ce-mi vazura ochii? O camera cu toate utilitatile la doar ?100 pe saptamana. :(((((
E posibil? Se poate oare gasi o cazare rezonabila in Exeter la un asemenea pret?
Astept cu nerabdare un raspuns...
iohana
Calfa
Calfa

Postby Happy Flo » Oct 26th, '07, 20:42

Buna, Iohana! Iti dau eu informatii despre Exeter daca-mi aduci niste nes Amigo din Romania! >:) (Ce zici, supra-pret? Eh, merge si la supra-pret!) :o)

Ce anume vrei sa stii? Presupun ca o sa vii la universitate... Nu stiu cum e Facultatea de Matematica, dar in general universitatea are resurse excelente si personal extrem de amabil.

Orasul e minunat, cu o multime de obiective turistice si de minunatii naturale in zona. Iar cumparaturi poti sa faci doua saptamani incontinuu fara sa intri de doua ori in acelasi magazin. :o) Si vremea e nemaipomenita acum - n-a mai plouat de vreo trei saptamani. S-a facut insa cam frig, vreo 4-5 grade dimineata si seara.

Zi-mi cam ce anume ai mai vrea sa stii.

Spor la pregatiri! :o)

Florentina
Happy Flo

Postby Happy Flo » Oct 26th, '07, 20:46

[quote="iohana":22una39y]
O camera cu toate utilitatile la doar ?100 pe saptamana. :(((((
E posibil? Se poate oare gasi o cazare rezonabila in Exeter la un asemenea pret?
Astept cu nerabdare un raspuns...
[/quote]

Nu se poate cu 100 de lire. Dar si 500 pentru doua saptamani e cam scump! Eu platesc 675 pe luna pentru un apartament cu doua camere... E scumpa cazarea in Exeter, in general.

F.
Happy Flo

Postby iohana » Oct 26th, '07, 21:13

Multumesc din suflet pentru raspuns. Incep sa ma mai linistesc in privinta pretului. Adevarul este ca nimic nu mi s-a parut mai dificil decat identificarea unei cazari rezonabile. Cand am inceput sa citesc ofertele pensiunilor preturile mi s-au parut aiuritoare. Poti sa gasesti ceva mai ieftin si la Paris! Cazarea pe care am gasit-o pare OK in ceea ce priveste conditiile. Iti trimit link-ul si astept parerea ta. http://www.accommodationexeter.co.uk/
In ceea ce priveste cursul pe care il voi urma, este organizat de IPC - International Projects Centre si are ca grup tinta prof. de matematica ce doresc sa predea in limba engleza.
P.S. Aduc un ness cu mare placere dar cu o conditie ... sa accepti o invitatie la un pub ... ard de nerabdare sa vad si eu un pub, la el acasa ;)
Iohana
iohana
Calfa
Calfa

Postby Happy Flo » Oct 26th, '07, 21:42

Asa este, pensiunile te usuca! Am patit-o eu la inceput...

Continuu intr-un mesaj privat.

F.
Happy Flo

Postby stefancostachi » Nov 25th, '07, 22:32

hey eu sunt in lifton,40 de min de exeter,este putin 100 pe spt,
stefancostachi
Calfa
Calfa

Postby princewilliam » Nov 26th, '07, 00:09

Buna, eu stau in Barnstaple e mai departe de exeter intradevar e cam la 1 si ceva de tren dar merita!!!! eu unde sunt platesc cazarea 330 £ pe luna cu bill-uri incluse .. eu zic k am nimerit un pret bun -eyebrows2- yebrows2- ...sper sa ne intalnim odata si odata la o cafea si un schimb de experienta -kiss- iss- si...mult noroc!!!!
princewilliam
Discipol
Discipol

romani in exeter?

Postby romeoborza » Dec 16th, '10, 18:33

buna sunt nou venit in uk si as vrea sa stiu daca sunt romani in zona exeter
romeoborza
Cetitor
Cetitor

10 posts • Page 1 of 1