Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

cum aplic ca angajat pentru tax return

Sa facem prezentarile!
16 posts • Page 1 of 1

cum aplic ca angajat pentru tax return

Postby dany_ingeras » Apr 24th, '12, 19:00

Buna tuturor,
De curand s a incheiat anul financiar si angajatii ce au platit emergency tax cod (0T) pot primi o parte din taxele platite inapoi.
Am primit de la firma unde lucrez formularul P60.
Daca stie cineva linkul de la HMRC cum trebuie sa ma inregistrez si ce trebuie sa completez p acolo.
Pe cine am intrebat nimeni nu m a lamurit exact.Stiu ca este multa lume care nu stie cum sa recupereze overpaid tax.(inclusiv eu -limba- )
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
dany_ingeras
Librar
Librar

Re: cum aplic ca angajat pentru tax return

Postby daniella75 » Apr 24th, '12, 20:13

Buna,
Poti face o scrisoare catre "tax office-ul" de care aparti (denumirea o gasesti pe formularul P60) in care specifici ca, crezi ca ti s-au oprit mai multe taxe. Atasat la scrisoare trebuie sa fie si formularul P60 in original.
O sa primesti de la ei o scrisoare in care iti vor spune ca iti vor trimite formularul pentru tax return pe care trebuie sa-l completezi. O data cu scrisoarea vei primi inapoi si formularul P60.
daniella75
Librar
Librar

Postby dany_ingeras » Apr 24th, '12, 20:19

Am auzit ca on line ar fi mult mai simplu.Poate este cineva pe forum care a facut asta on line.
Multumesc
dany_ingeras
Librar
Librar

Postby Marin » Apr 24th, '12, 21:11

Daca ai lucrat pentru acelasi angajator in ultimul an nu stiu daca are rost sa faci tax return. Gasesti tot felul de calculatoare online care iti zic cat poti primi inapoi. Daca nu ma insel doar income tax se calculeaza, nu si national insurance.
Marin
Gazetar
Gazetar

Postby dany_ingeras » Apr 24th, '12, 21:55

ok !
Dar ce trebuie sa fac sa primesc acesti bani inapoi?
dany_ingeras
Librar
Librar

Postby lucyan106 » Apr 24th, '12, 22:05

Buna, si eu vreau sa aflu cat mai multe despre cum pot sa aplic pentru tax return.pana la sfarsitul anului financiar am lucrat pentru mai multe agentii si am primit acasa o scrisoare de la HM revenue pentru tax return, dar nu stiu cum si unde pot face aceasta aplicatie, astept raspunsuri eventual de la cineva care a mai facut aceasta aplicatie.Multumesc !!!
lucyan106
Cetitor
Cetitor

Postby Marin » Apr 24th, '12, 22:18

vezi aici: http://www.hmrc.gov.uk/incometax/overpaid-thro-job.htm

Sa nu vorbim de doua lucruri diferite, si eu m-am exprimat gresit. O treaba e tax return, cand trebuie sa platesti taxele ca SE si alta tax reclaim, despre care se vorbeste aici.
Marin
Gazetar
Gazetar

Postby dany_ingeras » Apr 27th, '12, 10:34

Exact despre tax reclaim se vorbeste aici.
Stie cineva modalitatea exacta de recuperare a taxelor overpaid???
Multumim.
dany_ingeras
Librar
Librar

Postby ella » Apr 28th, '12, 18:02

Am fost in situatia de fi taxata gresit acum doi ani, cand am fost angajata la 2 companii in acelasi timp. Am sunat la tax office-ul la care sunt inregistrata, am explicat situatia cu detalii amanuntite (mi s-a cerut Insurance Number, numele angajatorilor, perioada lucrata la fiecare angajator, employee number) si in urmatoarea luna am primit banii inapoi (mi-au fost adaugati la salariu si trecuti pe payslip).
Verifica si aici: http://www.hmrc.gov.uk/incometax/overpaid-thro-job.htm
Sper sa ajute!
ella
Caligraf
Caligraf

Postby daniella75 » Apr 28th, '12, 19:14

daniella75 wrote:Buna,
Poti face o scrisoare catre "tax office-ul" de care aparti (denumirea o gasesti pe formularul P60) in care specifici ca, crezi ca ti s-au oprit mai multe taxe. Atasat la scrisoare trebuie sa fie si formularul P60 in original.
O sa primesti de la ei o scrisoare in care iti vor spune ca iti vor trimite formularul pentru tax return pe care trebuie sa-l completezi. O data cu scrisoarea vei primi inapoi si formularul P60.

Eu asa am procedat cand mi-am cerut taxele inapoi. Si le-am primit.
daniella75
Librar
Librar

Postby dany_ingeras » May 22nd, '12, 12:22

Cum ai primit taxele inapoi? Banii ti s au adaugat la salariu si au fost trecuti pe payslip??Ce formular ai completat pt tax reclaim?
Multumesc.
dany_ingeras
Librar
Librar

Postby daniella75 » May 22nd, '12, 19:48

dany_ingeras wrote:Cum ai primit taxele inapoi? Banii ti s au adaugat la salariu si au fost trecuti pe payslip??Ce formular ai completat pt tax reclaim?
Multumesc.

HMRC mi-a virat suma datorata direct in contul pe care l-am furnizat cand am facut aplicatia pentru tax return. Asta a fost optiunea mea. Poti opta sa-ti fie ajustat "personal allowance".
Pentru tax reclaim trebuie completat tax return (chiar daca esti doar angajat).
daniella75
Librar
Librar

Postby dany_ingeras » May 28th, '12, 16:27

daniella75 wrote:

In cat timp ai primit scrisoarea de la ei? Eu le am scris de vreo saptamana dar inca n am primit nimic de la ei!
dany_ingeras
Librar
Librar

Postby dany_ingeras » May 29th, '12, 11:14

Stie cineva in cat timp ar trebui sa mi vina raspunsul de la HMRC?
Multumesc.
dany_ingeras
Librar
Librar

Postby dany_ingeras » May 30th, '12, 10:30

?
dany_ingeras
Librar
Librar

Postby dany_ingeras » May 30th, '12, 11:06

daniella75 wrote:

In cat timp ai primit scrisoarea de la ei???
dany_ingeras
Librar
Librar

16 posts • Page 1 of 1