Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

André Rieu - olandezul... vrajitor

Muzica, literatura, pictura, sculptura, film, teatru, dans, fotografie
30 posts • Page 1 of 1

André Rieu - olandezul... vrajitor

Postby silverfern » Apr 18th, '11, 13:23

Deschid acest topic pentru a repara o nedreptate. Pentru ca e nedrept sa avem cate un topic pentru diversi indivizi care produc niste zgomote etichetate drept 'muzica' si sa treaca neobservati cei care traiesc muzica cu fiecare rasuflare.

Asadar doresc sa dedic acest topic lui André Rieu si colaboratorilor sai. Cine este André Rieu? Violonist, dirijor si compozitor olandez, fondator al Orchestrei Johann Strauss(impreuna cu care realizeaza adevarate minuni), un fin cunoscator al emotiilor omenesti, un promotor al muzicii ca bucurie de a trai frumos.

Dar sa lasam muzica sa vorbeasca.

Live in Maastricht, Olanda (orasul natal):

Imnul orasului

Hup Holland Hup

Live in Dublin, Irlanda:

The last rose of summer. Un cantec vechi pe versurile poetului irlandez Thomas Moore.

Irish washerwoman. Impreuna cu John Sheahan, unul dintre membrii grupului The Dubliners, grup ce se identifica cu muzica irlandeza.

Live in Melbourne, Australia:

Waltzing Mathilda. Imnul neoficial al Australiei.

Botany Bay. Impreuna cu soprana australianca Mirusia Louwerse. Botany Bay este locul in care au fost adusi primii condamnati britanici in Australia.

Live in New York, USA:

Tribute to Frank Sinatra

When the saints go marching in

Live in Ciudad de Mexico, Mexic:

Cielito Lindo

Live in Viena, Austria:

Impreuna cu DJ Otzy, muzician austriac

silverfern
Moderator
Moderator

Re: André Rieu - olandezul... vrajitor

Postby crimm » Apr 18th, '11, 20:13

Multumesc, asa este silverfern, toata stima pentru Andre Rieu si colaboratorii sai, este fascinant ce poate transmite o echipa de adevarati muzicieni, care ofera cu atata daruire momente magice. Fiecare din noi meritam sa evadam din cand in cand din stresul cotidian, sa uitam de noi, sa ne lasam fermecati, hipnotizati de acest maestru vrajitor.

Andre Rieu a "aparut" in cateva randuri atat pe topicul "Muzica noastra cea de toate zilele" cat si pe "Iubitori de muzica clasica"...dar daca e sa facem dreptate, atunci trebuie sa-i dedicam un topic!

Oamenii buni sunt buni pentru ca au ajuns la intelepciune prin esecuri. William Saroyan.
crimm
Contributor
Contributor

Postby crimm » Apr 18th, '11, 20:55

A time for us

Edelweiss

Sirtaki

Conquest of the Paradise

The silence

Hava Nagila

Bolero

Amazing Grace

Tea for two

Oamenii buni sunt buni pentru ca au ajuns la intelepciune prin esecuri. William Saroyan.
crimm
Contributor
Contributor

Postby crimm » Apr 18th, '11, 21:22

Brasil simphony

Traviata

Kalinka

Medley

crimm
Contributor
Contributor

Postby crimm » Apr 18th, '11, 21:42

Mozart tribute

Granada

Nearer my God to Thee

crimm
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Apr 18th, '11, 21:47

Am fost nelamurit initial de ce ticketmaster ofereau bilete la viitorul concert din Birmingham la cca 96£,

apoi am "aflat" de ce...

Cat talent, cata......frumusete!

Dupa cum am postat si dincolo, recomand si aici, Sainsburys are un pret de doar 7.99 pt CD plus DVD,
daca mai gasiti,

well, ce se poate vedea pe DVD este absolut FENOMENAL!
De la sunet, pana la imagine/creatie/decoruri/etc/etc
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Apr 19th, '11, 04:43

Intr-adevar, Andre Rieu – o personalitate impresionanta, un adevarat misionar al muzicii clasice, care a gasit o cale unica, ce face diferenta in a prezenta muzica clasica, imbinand clasicul cu traditionalul si modernul, incat nici nu mai stim exact ce face, spectacol, magie, divertisment…dar in tot ceea ce face atinge apogeul sublimului…fie ca e vorba de muzica, coregrafie, decor samd.

In interviul postat de Crimm, ei admit ca e si un business de amploare, iar Andre spune ca
“la mine la concert nu doarme nimeni si aata e secretul!...” (insa nu-l desconspira!) altcineva spune “pai Mozart era un tip vesel, plin de viata, cum poti sa-l canti cu o “fata de mort” ? Intr-adevar unul din marele secrete a lui Andre Rieu, e ca a inlocuit fetele crispate, serioase, zbarcite, cu chipuri zambitoare, oameni voiosi si mai ales, de unde-o fi gasit atatea femei de femei “3 in 1”: frumoase, suple, super-talentate, cand stim prea bime ca majoritatea cantaretelor de opera erau de la 100+

De retinut este faptul ca, sotia sa raspunde, de partea cu business-ul si-o face magna cum laude, aplicand globalizarea chiar si in muzica…Nu poti sa mergi intr-o tara straina cu “un produs” de vanzare, fara sa tii cont de cultura acelui popor, traditii, valorile nationale, ritualuri si obiceiuri, exploatand la maxim (cum se zice in business) “people needs and wants”. Daca priviti mai sus, asta si face Andre Rieu si aici e marele secret al succesului sau, pe langa profesionalismul desavarsit, atat al lui cat si-al celor de care se inconjoara si astfel reuseste sa stoarca lacrimi din ochii tuturor.

Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Apr 25th, '11, 10:48

Sublim,

pt toi posesorii de Sky,

la Lifestyle,

pe Sky Arts 2, toata ziua de azi se pare ca este dedicata "olandezului",

ENJOY!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Apr 25th, '11, 12:02

Well,

"olandezul zburator " este absolut impresionant.

Asa de mult incat,
as dori sa-l vad si live.

Din pacate, conform calendarului oficial, mai are concerte in UK doar in Dublin,Belfast si, sunt cam la short notice!

veti vedea insa, ce gama larga , in toata lumea.

http://www.andrerieu.com/en/calendar

Alta locatie apropiata de UK ar fi Amsterdam sau Brussel,

se "baga " cineva la un drum pana acolo?

Ar fi vorba de condus pana la Brussel dimineata, cazare, schimbare, o "fuga" eventual prin zona, si apoi concertul! Incepe la ora 20:00.

Biletele variaza intre 80-50 Euro, de persoana,

mai costa cazarea si ferry-ul,

personal, eu cu sotia cred ca ne "scoatem " cu 300£.

Partea proasta ar fi desigur ca, nu intelegem limba dar, macar putem intelege muzica!

http://www.sherpa.be/www4/ticketing/det ... 0000012301
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Apr 27th, '11, 13:00

Manca-l-ar mama, DOAR LA 3 ANI de vorbit nu stie sa vorbeasca dar el canta la vioara -ma-iubesc-

Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Apr 29th, '11, 15:01

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » May 24th, '11, 16:57

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Jun 10th, '11, 16:16

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Jun 18th, '11, 22:03

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Jun 30th, '11, 15:13

Am sa redau mai jos, prin copy/paste un review al unui cetatean de pe Amazon, la unul din DVD-urile AR.

Deci, pe unde ne-am situa?? cu muzica clasica adevarata, zis , si... desigur, AR.

Personal, imi place f mult , in acelasi timp insa, nu am capacitatea de a aprecia la maxim (ca sa zic asa) muzica clasica adevarata.

Poate parerea unui "expert" ca nemmo ar fi binevenita, asupra subiectului AR.

Mai mentionez ca, i-am gasit DVD-urile si in Romania, vanzatoarea de la raionul respectiv mi-a spus ca sunt cele mai bine vandute DVD-uri din ultimul an si jumatate, devansandu-l pana si pe "marele strungar"" guta!! Suntem deci, pe drumul cel bun!

1.0 out of 5 stars A note of dissent, 26 Aug 2010
By JJA Kiefte "Joost Kiefte" (Tegelen, Nederland) - See all my reviews
(TOP 1000 REVIEWER) (REAL NAME) This review is from: Live at the Royal Albert Hall [2002] [DVD] (DVD)
Mr Rieu is quite a nice fellow with a pleasant, if at times slightly insipid, sense of humour and a keen business acumen. He got bored as the leader of a provincial Dutch symphony orchestra (no great wonder, what with their programming of the perennial favourites over and over again and pedestrian standard of musicianship, Rieu included; they have in the mean time mended their ways though), started a small string band which led an only marginally successful existence and every once in a while toured with a pick-up band recreating the music of the Strauss family and like composers. Since his chance hit "The Second Waltz", a watered down version of a Shostakovitch composition, he has seen the light and has since that time carefully edited, truncated and simplified the lighter classics and "classified" all kinds of overly familiar music. He dressed-up the lady musicians as fairy princesses, made his male musicians smirk, and have them all gaily wave their instruments and display publicly what a good time they all seem to be having (all carefully rehearsed, as are Rieu's carefully edited jokes; very little happens spontaneously). This eclectic mixture seems to hold an enormous appeal for millions of CD and DVD buyers and concert goers. No problem there. I do however have a problem with the fact that many "fans" seem to think that what Rieu presents is classical music, the real stuff. Actually, no, it's not. They also seem to think that Rieu is the world's greatest violinist; well, he plays a Stradivarius, so he should be, shouldn't he?. Well, no, he's not. Why do these "fans", without knowing Mozart from Wagner and a symphony from a concerto, so vociferously state that Rieu is the greatest, without ever having taken the trouble to listen to classical music (other than perhaps a Strauss waltz or a Puccini aria by Paul Potts or that Scottish hag whose name escapes me right now), and that all who say otherwise are snobs, elitist, intellectual, arrogant and grumpy old men, who sit in cheerless concert halls listening to penguins playing music that no one understands? It's that ill-informed, lazy, overawed and reveling-in-an-underdog-position what irks me about the hype around Mr Rieu (for which he himself can hardly be blamed) and is reason for me to counterbalance the silly raving reviews ("me mum likes it, so it must be good") with one star. Help other customers find the most helpful reviews
Was this review helpful to you? Yes No Report abuse | Permalink
Comment Comment
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Jul 3rd, '11, 01:48

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Jul 24th, '11, 09:23

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Jul 30th, '11, 10:34

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Dec 10th, '11, 07:49

E peste un an dar, pe asta nu-l mai pierd... -iamcool-

E bine sa te pregatesti din timp...

Nu stiu daca Londra sau Birmingham,
probabil Birmingham sau,

daca ar mai fi interesati pt Londra...

Ce ziceti?

https://www.theticketfactory.com/defaul ... 757BE34B02

Deja biletele la categoria A sunt sold out -plans2-
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Dec 10th, '11, 15:30

Dear Ioan,

Please find below confirmation of your booking :-

Andre Rieu at LG Arena, The NEC on Tue Dec 18 2012 - 8:00 PM
Doors open at 6:30 PM

Ticket Details:
Upper Block 10/ZB 296-298 (3)

3 x £40.00 + £4.00 b/fee

Total Cost: £132.00

£2.00 Transaction Fee

GRAND TOTAL: £134.00

Deoarece si domnisoara mea a dorit sa mearga,

a trebuit sa cumpar 3 bilete, LG Arena in Birmingham,

biletele se dau repejor,
la O2 sunt mai scumpe,

asa ca, pt doritori, poate ne vedem pe acolo...

dromaderu
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Dec 10th, '11, 16:05

dromaderu
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Dec 10th, '11, 18:52

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ciresica » Dec 10th, '11, 22:35

ellaws wrote:Manca-l-ar mama, DOAR LA 3 ANI de vorbit nu stie sa vorbeasca dar el canta la vioara -ma-iubesc-

Imi place foarte mult Andre Rieu!!
Ellaws, radeam si plangeam in acelasi timp privind cele 2 filmulete postate de tine!! Sunt extrem de emotionante!! Pustiulica are un talent innascut si a avut norocul sa ajunga sub aripa unui mare compozitor si dirijor!
ciresica
Cronicar
Cronicar

Postby saxx » Dec 11th, '11, 03:32

@dromaderu: nu le-ai luat cam devreme ? Biletele, ca invitatia in mod sigur e prea din timp. Pt. o clipa mi-ai creat senzatia ca am gresit forumul si sunt pe unul din Deutschland :)
saxx
Gramatic
Gramatic

Postby dromaderu » Dec 11th, '11, 03:39

saxx wrote:@dromaderu: nu le-ai luat cam devreme ? Biletele, ca invitatia in mod sigur e prea din timp. Pt. o clipa mi-ai creat senzatia ca am gresit forumul si sunt pe unul din Deutschland :)

-ras2- -ras2- -ras2-

saxx

de cat timp esti in UK?
Caci, la inceputurile mele p'acilea,
si eu eram surprins de faceau astia rezervari de holiday-uri pt la anul... -interrresti

adica ma gandeam desigur ca, e cam devreme.

Astea fiind zise,
desi biletele sunt la vanzare de doar cateva zile,
deja, cele de categoria A (cele mai bune dar si cele mai scumpe)
sunt SOLD OUT!

Daca mai astept v'o zi doua, se termina si cele ramase.

Mai ales ca, este doar un singur spectacol, doar o saptamana short of Christmas...deci,
garantat, nu e prea devreme.

Pt Michael McIntyre, la aceeasi locatie,
am luat bilete undeva prin Aprilie cred, anul acesta,
pentru Septembrie, anul viitor,
deci cu cca un an si jumatate mai devreme.

Asta e chestia cu show-urile bune.
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby saxx » Dec 11th, '11, 04:21

Pai eu nu sunt inca in UK. -ras2-
E numai sotia din august a.c. Dar am stat vreo 3 sapt., atunci in august.
E in alea 3 sapt. pana am rezolvat cu cazare, cont bancar, inscriere colegiu etc. mie Anglia (mai precis Londra) mi-a dat senzatia ca nu e chiar locul unde sa iti faci planuri -ras4-
In sensul ca orice "plan de atac" faceam seara, a doua zi in loc sa bifam primul alineat de pe lista trebuia sa refacem totul -lolozaurmic -lolozaurmic
Acum o sa plec iar saptamana viitoare si o sa stau o luna, sa vedem poate o sa ma intorc cu alte impresii -thumbsup- -thumbsup-

PS: pt holiday sunt de acord, niciodata nu e prea devreme. -ras4- -ras4-
saxx
Gramatic
Gramatic

Postby ELLAWS » Dec 11th, '11, 18:23

ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby crimm » Jan 10th, '12, 19:27

crimm
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Dec 19th, '12, 19:23

Iaca...fuse ,si se duse!
Din start va spun ca, nici un clip de pe YT nu atinge experienta "live" a unui spectacol!

Doua ore de muzica care au trecut ca doua minute,

favoritele mele, Dunarea Albastra, Bolero si Nessun Dorma, toate interpretate aseara.
Doar o poza cu orchestra, scuze de calitate, eram cumva cocotati prin ultimile randuri ale unei sali pline full, cu cca 12000 de persoane.
Attachments
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Feb 23rd, '13, 21:28

ELLAWS
Contributor
Contributor

30 posts • Page 1 of 1