Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

reinnoire pasaport romanesc cu domiciliul in UK

Despre serviciile Ambasadei si Sectiei Consulare a Romaniei in Marea Britanie
18 posts • Page 1 of 1

Reinnoire pasaport electronic romanesc cu domiciliul in UK

Postby alinaaliss » Apr 23rd, '13, 14:40

Buna ziua,

Locuiesc in UK de 5 ani si am Yellow Card.
Pasaportul simplu pe care l-am avut pana acum imi va expira in cateva luni, intrebarea mea este daca e posibil sa mi se elibereze la sediul Ambasadei din Londra pasaport romanesc cu domiciliul in Marea Britanie doar pe baza de yellow card si certificat de nastere, intrucat cartea mea de identitate romaneasca este expirata de vreo 2 ani de zile?
Am citit pe site-ul Ambasadei http://londra.mae.ro de ce alte acte am nevoie si ce taxe ar fi, insa nu stiu sigur daca e posibila eliberarea pasaportului fara carte de identitate valabila, ar fi mult mai usor ptr mine deoarece nu planuiesc sa merg in Romania in viitorul apropiat si am mare nevoie de pasaport.
Multumesc anticipat,
alinaaliss
Haiduc
Haiduc

reinnoire pasaport romanesc cu domiciliul in UK

Postby alinaaliss » Apr 23rd, '13, 14:49

Buna ziua,
Pasaportul simplu pe care l-am avut pana acum imi va expira in cateva luni, intrebarea mea este daca e posibil sa mi se elibereze la sediul Ambasadei din Londra pasaport romanesc cu domiciliul in Marea Britanie doar pe baza de yellow card si certificat de nastere, intrucat cartea mea de identitate romaneasca este expirata de vreo 2 ani de zile?
Am citit pe site-ul Ambasadei http://londra.mae.ro de ce alte acte am nevoie si ce taxe ar fi, insa nu stiu sigur daca e posibila eliberarea pasaportului fara carte de identitate valabila, ar fi mult mai usor ptr mine deoarece nu planuiesc sa merg in Romania in viitorul apropiat si am mare nevoie de pasaport.
Multumesc anticipat,
alinaaliss
Haiduc
Haiduc

Re: reinnoire pasaport romanesc cu domiciliul in UK

Postby dromaderu » Apr 23rd, '13, 14:57

alinaaliss wrote:Buna ziua,
Multumesc anticipat,

Pasaport acolo iti faci sigur si, din cate am inteles, daca nu mai stai in Romania ar trebui sa dovedesti ca locuiesti aici si recte sa-ti puna adresa de UK,
despre partea cu CI, cam dificil, mai bine suna din timp si intreaba,
beleaua e ca, daca iti trebuie musai, vei intra intr-un cerc vicios, in Ro nu-ti vor mai elibera CI fara a fi locuit in Ro.
Tine-ne la curent te rugam, eu sunt cam in aceeasi situatie, adica CI expirat de un an, noroc ca mai am 3 pe pasaport... -nu-ma-uit-
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby alinaaliss » Apr 23rd, '13, 15:01

Mersi de raspuns Dromaderu,
Am trimis email si la sectia consulara de la Londra si mi-au raspuns foarte prompt urmatoarele:
"Aveti posibilitatea de a solicita un pasaport romanesc cu domiciliul in UK, chiar daca cartea dumneavoastra este expirata, cu prezentarea celorlalte documente, asa cum sunt prezentate pe site:

http://londra.mae.ro

- sectiunea SERVICII CONSULARE (sus, pe ecran, pe bara de navigatie)

- rubrica Asistenta si servicii consulare pentru cetatenii romani (bara de navigatie aflata pe partea stanga, cum priviti la ecran)

- Eliberare documente de identitate si calatorie http://londra.mae.ro/node/485

Cu Stima,
Sectia Consulara
M.E.I.C House
344 High Street Kensington, London
W14 8NS"
alinaaliss
Haiduc
Haiduc

Postby catad » Apr 23rd, '13, 16:52

in momentul in care te declari cu domiciliul in alta tara iti vor pune o stampila in pasap CRDS si-ti vor cere sa predai CI.
catad
Lord
Lord

Postby alinaaliss » Apr 23rd, '13, 16:56

Multumesc catad, dar am o nelamurire: in cazul in care CI este expirata ce se intampla? O vor lua asa fara sa ma penalizeze ca nu am reinnoit-o?
alinaaliss
Haiduc
Haiduc

Postby mihaelapop » Feb 22nd, '14, 11:55

Buna ziua ,am o mare problema si se pare ca cei de la ambasada nu se deranjeaza sa imi spuna ceva concret.Mi-a expirat pasaportul si nu mai detin buletin de indentitate de aproximativ un an de zile , am doar certificatul de nastere .Locuiesc in Uk de 10 luni am facturi,contract de inchiriere ,national insurance number in numele meu ,pot sa si votez ....deci cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul avand in vedere ca nu ami am bulentin de 1 an si nici nu am cum sa il mai fac in Romania pt ca nu mai locuiesc acolo.Am trimis zeci de mailuri la ambasada sectia pasapoarte ...si nici un raspuns concret ba chiar ii deranjez!!!Din cate stiu din 1 ianuarie 2014 sau schimbat reguliile si intrebarea mea este daca pot sa aplic pt un pasaport cu domiciliul in UK pt ca nu mai este nevoie de carduri yelow,blue etc ,sau de permis sa locuiesti aici nop?
mihaelapop
Haiduc
Haiduc

Postby mihaelapop » Feb 22nd, '14, 11:55

Buna ziua ,am o mare problema si se pare ca cei de la ambasada nu se deranjeaza sa imi spuna ceva concret.Mi-a expirat pasaportul si nu mai detin buletin de indentitate de aproximativ un an de zile , am doar certificatul de nastere .Locuiesc in Uk de 10 luni am facturi,contract de inchiriere ,national insurance number in numele meu ,pot sa si votez ....deci cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul avand in vedere ca nu ami am bulentin de 1 an si nici nu am cum sa il mai fac in Romania pt ca nu mai locuiesc acolo.Am trimis zeci de mailuri la ambasada sectia pasapoarte ...si nici un raspuns concret ba chiar ii deranjez!!!Din cate stiu din 1 ianuarie 2014 sau schimbat reguliile si intrebarea mea este daca pot sa aplic pt un pasaport cu domiciliul in UK pt ca nu mai este nevoie de carduri yelow,blue etc ,sau de permis sa locuiesti aici nop?
mihaelapop
Haiduc
Haiduc

Postby dromaderu » Feb 23rd, '14, 03:06

mihaelapop wrote:Buna ziua ,am o mare problema si se pare ca cei de la ambasada nu se deranjeaza sa imi spuna ceva concret.Mi-a expirat pasaportul si nu mai detin buletin de indentitate de aproximativ un an de zile , am doar certificatul de nastere .Locuiesc in Uk de 10 luni am facturi,contract de inchiriere ,national insurance number in numele meu ,pot sa si votez ....deci cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul avand in vedere ca nu ami am bulentin de 1 an si nici nu am cum sa il mai fac in Romania pt ca nu mai locuiesc acolo.Am trimis zeci de mailuri la ambasada sectia pasapoarte ...si nici un raspuns concret ba chiar ii deranjez!!!Din cate stiu din 1 ianuarie 2014 sau schimbat reguliile si intrebarea mea este daca pot sa aplic pt un pasaport cu domiciliul in UK pt ca nu mai este nevoie de carduri yelow,blue etc ,sau de permis sa locuiesti aici nop?

Faci niste confuzii mari de tot, ce treaba au pasapoartele noastre cu schimbarea regulilor din Ianuarie?
Pentru pasaport romanesc iti trebuie ID card ,tot romanesc,
asta e clar,
daca stai aici doar de 10 luni, si ai locuit inainte de asta in Romania, ar trebui sa fie usor,daca ai locuit in alte tari, e mai dificil,
eu as zice sa rupi din timp si sa mergi acolo sa intrebi, fara aceste acte nu mai circuli nicaieri,
e cam nasoala treaba,finalmente, s-ar putea sa trebuiasca sa gasesti pe careva in Romania sa te ia in spatiu, asta presupune cred deplasarea acolo, dar, mergi la consulat si intreaba sau suna-i, caci la email, ei iti raspund cu link-uri, care nu sunt neaparat clare pe anumite situatii speciale,cum ar fi a ta.
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby sapanta » Feb 23rd, '14, 16:24

ambasada a raspuns concret si la obiect, pe site sunt detaliile cu actele necesare, pt ca asta prevede legea.
daca nu ai aceste acte nu te incadrezi practic in situatiile mentionate. simplu
sapanta
Parcalab
Parcalab

Postby catad » Feb 23rd, '14, 20:14

este vina ambasadei ca te-a durut in anumite locuri cand ti-a expirat buletinul? daca ai fi renuntat la buletin inainte de a expira spunand ca ai rezidenta in ukk alta ar fi fost situatia ta acum.
catad
Lord
Lord

Postby alinaaliss » Feb 24th, '14, 10:44

mihaelapop wrote:Buna ziua ,am o mare problema si se pare ca cei de la ambasada nu se deranjeaza sa imi spuna ceva concret.Mi-a expirat pasaportul si nu mai detin buletin de indentitate de aproximativ un an de zile , am doar certificatul de nastere .Locuiesc in Uk de 10 luni am facturi,contract de inchiriere ,national insurance number in numele meu ,pot sa si votez ....deci cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul avand in vedere ca nu ami am bulentin de 1 an si nici nu am cum sa il mai fac in Romania pt ca nu mai locuiesc acolo.Am trimis zeci de mailuri la ambasada sectia pasapoarte ...si nici un raspuns concret ba chiar ii deranjez!!!Din cate stiu din 1 ianuarie 2014 sau schimbat reguliile si intrebarea mea este daca pot sa aplic pt un pasaport cu domiciliul in UK pt ca nu mai este nevoie de carduri yelow,blue etc ,sau de permis sa locuiesti aici nop?

Mihaela, iti poti elibera un pasaport nou fara carte de identitate in urmatoarele conditii: 'Dovada sederii in Marea Britanie se face cu Yellow/Blue card,Indefinite leave to remain sau pasaport britanic!'
Asadar daca nu detii Yellow card, blue card sau Permanent Residence card atunci iti trebuie carte de identitate romaneasca sa reinnoiesti pasaportul. Din pacate nu se vor lua in considerare facturile, contractul de inchiriere, NI NO si nici certificatul de vot pe care il are toata lumea.
Eu sunt in continuare intr-o situatie similara, insa am aplicat ptr Permanent Residence cat mai am inca pasaportul valabil si (in speranta ca voi obtine cardul de rezidenta permanenta) o sa aplic ptr reinnoire pasaport cu cardul de permanent residence si fara card de identitate.
Daca nu voi obtine permament residence card atunci va trebui sa imi reinnoiesc cartea de identitate romaneasca, carte ce se poate reinnoi si de cineva din Romania atata vreme cat obtin o procura de la Ambasada in acest sens. Uite ce raspuns mi s-a dat la inceputul lunii ianuarie 2014 de la ambasada:

"Stimate domn /Stimata doamna,

Urmare a mesajului dumneavoastra, va recomandam sa parcurgeti cu atentie, INTEGRAL, toate informatiile afisate pe pagina web a Ambasadei Romaniei la Londra, sectiunea - Eliberare documente de identitate si calatorie
- http://londra.mae.ro/node/485

Taxa in vederea eliberarii pasaportului pentru luna ianuarie este de 85 GBP, suma ce se achita cash la ghiseu la momentul depunerii cererii.

Termenul de eliberare a pasaportului romanesc, conform prevederilor legale, este de maxim 90 zile calendaristice de la data depunerii cererii.

In acest moment -09.01.2014 - termenul de eliberare este de aproximativ trei - patru saptamani de la data depunerii cererii la Sectia consulara.

Pentru minorii nascuti in Marea Britanie este necesar ca in prealabil sa obtineti certificatul de nastere romanesc cu CNP; informatiile relevante pentru acest serviciu consular sunt disponibile la adresa: http://londra.mae.ro/ro/node/280

Va aducem la cunostinta ca preluarea fotografiei in sistemul electronic de pasapoarte este dificil de realizat la varste foarte mici, intrucat intrunesc cu greu standardele de calitate solicitate (copilul nu isi poate tine capul drept, ochii deschisi si nici nu raspunde foarte bine la stimuli astfel incat sa ii putem focaliza privirea spre obiectiv).

Daca detineti toate documentele necesare, PENTRU STABILIREA DATEI DE PROGRAMARE va rugam sa raspundeti la acest mesaj cu Reply; in mesajul dvs va rugam sa precizati numele si prenumele dumneavoastra (complet), un numar de telefon la care puteti fi contactat si adresa dvs de email pe care o verificati in mod constant.

Atentionam ca Sectia Consulara este competenta numai pentru preluarea si trimiterea in Romania a cererii dumneavoastra, in sistem informatic securizat de gestionare a pasapoartelor electronice. Pasaportul romanesc se confectioneaza in Romania.

Cartile de identitate nu se confectioneaza si nici nu se elibereaza la misiunile diplomatice.

Aveti posibilitatea de a solicita o procura carte de identitate; pentru aceasta procura aveti nevoie de: un act de identitate valabil (CI sau pasaport), 4 fotografii tip ¾ cu o banda alba de 7 mm, pe fond alb si de datele exacte ale persoanei pe care doriti sa o imputerniciti din Romania.

Persoana imputernicita va va reprezenta la Serviciul Public Comunitar de pe raza judetului dumneavoastra de domiciliu din Romania si va putea efectua in numele dumneavoastra demersurile necesare obtinerii unei noi Carti de Identitate.

Costul procurii este de 52 de lire si va trebui ca dumneavoastra, sa o trimiteti in Romania impreuna cu fotografiile si vechea carte de identitate, persoanei imputernicite.

Programul de depunere este de LUNI -JOI intre ORELE 9.00-13.00; eliberarea se face in aceeasi azi intre orele 15:00 - 16:00.

Ramanem la dispozitia dumneavoastra pentru orice alte informatii suplimentare in masura in care nu se incadreaza in cele deja precizate."

Sper sa te ajute raspunsul Mihaela, mult succes!
alinaaliss
Haiduc
Haiduc

Postby catad » Feb 24th, '14, 21:01

alinuta ai omis un lucru. fara buletin nu-ti nimeni pasaport. daca te duci la ambasada cu cardul albastru iti pot retrage buletinul. nu poti avea rezidenta in 2 tari. greu tata!
catad
Lord
Lord

Postby alinaaliss » Feb 25th, '14, 10:50

catad wrote:alinuta ai omis un lucru. fara buletin nu-ti nimeni pasaport. daca te duci la ambasada cu cardul albastru iti pot retrage buletinul. nu poti avea rezidenta in 2 tari. greu tata!

CataD, daca citesti mai sus cartea mea de identitate este expirata de cativa ani si stiu ca trebuie sa o predau daca am rezidenta in alta parte, nu ma deranjeaza asta, din contra, abia astept sa scap de ea :)
Insa in reply-ul meu nu era vorba despre asta, incercam sa ii explic Mihaelei in ce conditii poate reinnoi pasaportul daca ID-ul ei este expirat.
alinaaliss
Haiduc
Haiduc

Postby catad » Feb 25th, '14, 21:39

spunei la fata ce inseamna sa nu mai fii rezident in ro si anume ca isi pierde buletinul. fara buletin pierzi anumite drepturi in ro. in schimb ai dreptul la repatriere.
catad
Lord
Lord

Postby blizzard » May 1st, '14, 12:29

Salutare la toata lumea,
Ca sa nu mai deschid un alt topic, postez aici o intrebare chiar daca nu are legatura 100% cu titlul topicului. A ami reinnoit cineva pasaportul prin consulat in ultima vreme? Si daca da, care a fost termenul de asteptare? Pana mea, pe 14 Mai avem ferry si incep sa ma stresez ca nu-mi ajunge in timp util pasaportul lu' piticul meu. Actele le-am depus pe 8 Aprilie iar ei spuneau ca dureaza intre 3 - 4 saptamani. De tiparit stiu ca a fost tiparit pe data de 23 Aprilie dar acum habar n-am cu ce-l trimit in UK ... porumbel, bicicleta, sau avion...
Multam tuturor si multa bafta
blizzard
Cronicar
Cronicar

Postby daniela.iulian » May 2nd, '14, 21:55

catad wrote:spunei la fata ce inseamna sa nu mai fii rezident in ro si anume ca isi pierde buletinul. fara buletin pierzi anumite drepturi in ro. in schimb ai dreptul la repatriere.

poate sa ma lamureasca cineva , daca predau buletinul la ce drepturi renunt? am bulletin expirat dar pasaportul mai are 2 ani deci inca mai merge
daniela.iulian
Gramatic
Gramatic

Postby dromaderu » May 3rd, '14, 10:27

blizzard wrote:Salutare la toata lumea,
Ca sa nu mai deschid un alt topic, postez aici o intrebare chiar daca nu are legatura 100% cu titlul topicului. A ami reinnoit cineva pasaportul prin consulat in ultima vreme? Si daca da, care a fost termenul de asteptare? Pana mea, pe 14 Mai avem ferry si incep sa ma stresez ca nu-mi ajunge in timp util pasaportul lu' piticul meu. Actele le-am depus pe 8 Aprilie iar ei spuneau ca dureaza intre 3 - 4 saptamani. De tiparit stiu ca a fost tiparit pe data de 23 Aprilie dar acum habar n-am cu ce-l trimit in UK ... porumbel, bicicleta, sau avion...
Multam tuturor si multa bafta

Noua, ale copiilor, ne-au venit in eact 3 saptamani, asta acum cca doi ani parca,
daca e de calatorit, poate ar trebui sa te interesezi in cat timp poti sa-i faci un titlu de calatorie, just in case,
drum bun!
dromaderu
Contributor
Contributor

18 posts • Page 1 of 1