Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Pret reinoire Pasaport?

Despre serviciile Ambasadei si Sectiei Consulare a Romaniei in Marea Britanie
13 posts • Page 1 of 1

Pret reinoire Pasaport?

Postby nijutzu » Aug 7th, '12, 22:45

Am observat ca nimeni nu a intrebat ( ori a intrebat da nu i sa raspuns cu ceva concret) Cat costa sa reinoiesti un Pasaport in UK prin Ambasada?
Ma refer aici la pasaport pentru adulti dar si pentru copii. Cam in cat timp il ai in mana si mai ales ce ACTE trebuie sa le duci/prezinti.
Pentru cei care dau linkuri cu privire la siteul lor sa dea ceva concret ( stiu ca multi vor da link cu acte ), ca pana la urma PRETUL ne intereseaza pe toti fie ca vrem fie ca nu vrem.
nijutzu
Gramatic
Gramatic

Re: Pret reinoire Pasaport?

Postby Ale » Aug 7th, '12, 23:13

iei legatura cu ei sa obtii o programare
82 de lire pt pasaport
te prezinti cu pasaportul vechi, cartea de identitate in copii si original, completezi acolo o cerere
astepti sa ti faca fotografia
dupa 3 saptamani te instiinteaza ca i gata sa l iei
se elibereaza numa vinerea pasapoartele

http://londra.mae.ro/node/258

in stanga ai categoria taxe consulare....

Numai bine!
Numai bine! :)
Ale
Erudit
Erudit

Postby asda » Aug 8th, '12, 10:50

spuneti, va rog, care stie, cam cat dureaza acum pana obtii programarea la consulat pentru reinnoirea pasaportului? si cum e mai bine de programat: prin email, sau telefon? am inteles ca dupa ce mergi la ambasada si aplici, faci poza, bla, bla.., dureaza cam 3-4 saptamani, dar ma intereseaza cat dureaza programarea in sine? sper ca m-ati inteles corect.;)
asda
Caligraf
Caligraf

Postby catad » Aug 8th, '12, 11:14

Pune mana si da un email la ei si intreaba. Daca spun ca dureaza 1 zi ma crezi? Dar 2 sapt?
catad
Lord
Lord

Postby nijutzu » Aug 8th, '12, 22:39

Ale wrote:iei legatura cu ei sa obtii o programare
82 de lire pt pasaport
te prezinti cu pasaportul vechi, cartea de identitate in copii si original, completezi acolo o cerere

http://londra.mae.ro/node/258

in stanga ai categoria taxe consulare....

Numai bine!

Multumesc frumos
nijutzu
Gramatic
Gramatic

Postby Ale » Aug 8th, '12, 22:51

Cu placere :)

Ale
Erudit
Erudit

Postby Ale » Aug 8th, '12, 22:52

eu am trimis email si....parca sa zic ca am fost programata la 2 saptamani, trebuie sa caut exact
pe site ul lor gasesti ce si cum... unde le scrii ma refer

acum mai este si alt aspect de luat in seama, august e luna de vacanta si multi se inghesuiau sa plece in tara si le trebuia pasaport pt copil, catel, purcel etc (n am sa inteleg niciodata, sa fiu sincera, de ce lasam pe ultima clipa un lucru asa important, in fine) posibil ca acum sa fie mai rapid...

Numai bine!
Ale
Erudit
Erudit

Postby claudiu m » Aug 9th, '12, 04:35

nijutzu wrote:Am observat ca nimeni nu a intrebat ( ori a intrebat da nu i sa raspuns cu ceva concret) Cat costa sa reinoiesti un Pasaport in UK prin Ambasada?
Ma refer aici la pasaport pentru adulti dar si pentru copii. Cam in cat timp il ai in mana si mai ales ce ACTE trebuie sa le duci/prezinti.
Pentru cei care dau linkuri cu privire la siteul lor sa dea ceva concret ( stiu ca multi vor da link cu acte ), ca pana la urma PRETUL ne intereseaza pe toti fie ca vrem fie ca nu vrem.

Astazi am ridicat noul pasaport simplu electronic din Romania , l am ridicat insotit de niste pliante ( manualu de utilizare ) cu informatii utile titularilor printre care si ce te intereseaza pe tine ..

-Costul unui pasaport simplu electronic la misiunile diplomatice si oficile consulare ala Romaniei in strainatate este de 100 euro din care 59 euro pentru pasaport , 40 euro taxa consularea si 1 euro reprezentand recuperari cheltuieli .conform legii nr.198/2008 si legii 78/2010

Iar opisu cu documente pentru adulti si minori daca ai putina rabdare le gasesti aici http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe.html
Heisenberg says
Relax
claudiu m
Senior
Senior

Postby vasiliuangela » Oct 22nd, '12, 14:46

[quote="Ale"]iei legatura cu ei sa obtii o programare
82 de lire pt pasaport

Buna Ale,

Multumesc pentru informatiile postate.
Trebuie sa imi schimb pasaportul insa am doar 5 saptamani la dispozitie (am o calatorie planificata peste 5 sapt). Nu sunt hotarata daca sa aplic pentru pasaport temporar, care se elibereaza in timp mai scurt, sau sa risc si sa depun cerere pentru pasaport normal.
M-am interesat la consulat si mi s-a spus ca pasapoartele ajung cam in 3-4 sapt in momentul de fata. Insa as dori o confirmare de la cineva care si-a schimbat pasaportul recent. Ajunge intr-adevar in 3 saptamani? Merita sa risc? Sunt destul de multi bani in joc dc nu ridic pasaportul in urmatoarele 5 sapt, de asta cer cat mai multe pareri.

A intrebat cineva in cat timp se poate face programare. Eu am trimis e-mail la consulatul din Londra (pasapoarte@roemb.co.uk) si am primit programarea in 24 de ore. Dar probabil asta a fost un caz fericit, depinde cat de ocupati sunt, de asemenea.

Multumesc,

Angela
vasiliuangela
Haiduc
Haiduc

Postby vasiliuangela » Oct 22nd, '12, 14:51

Revin cu inca o intrebare: se poate depune cerere si la consulat in Edinburgh. Banuiesc ca termenul de ridicare a pasapoartelor ar trebui sa fie la fel ca in Londra. Insa am trimis e-mail la consulat in Aberdeen si mi s-a spus "in jur de 45 de zile". De la Londra am primit "in jur de 3-4 saptamani".
A ridicat cineva pasaport din Edinburgh, recent? Cam cat a durat?

Va multumesc.
vasiliuangela
Haiduc
Haiduc

Trebuie inapoi pasaportul vechi cand aplici de cel nou???

Postby cristina.hriso » Sep 21st, '13, 15:11

Buna ziua, am si eu o intrebare urgenta va rog. Trebuie inapoiat pasaportul vechi atunci cand aplicati de cel nou? Problema e ca am toate zborurile pe pasaportul actual (care inca mai e valabil un an). Dar plec intr`o calatorie lunga si pentru America pasaportul trebuie sa fie valabil cel putin inca 6 luni de la data plecarii de acolo. (ceea ce nu va fi) Insa daca am un pasaport nou si cel vechi, pot sa le duc pe amandoua si cu viza si gata e totul in ordine. Deci stiti cumva daca trebuie predat pasaportul vechi? Multumesc mult
cristina.hriso
Cetitor
Cetitor

Postby mufa » Sep 21st, '13, 15:50

Din ce știu dai pașaportul vechi, dar ți se pune viza pe cel nou. Posibil să spun prostii.
mufa
Contributor
Contributor

Postby glissando » Sep 21st, '13, 17:30

Cere sa pastrezi pasaportul vechi. Eu cand l-am schimbat acum cativa ani am cerut sa mi-l dea si mi l-au dat, au taiat in schimb poza pe diagonala, ca sa nu poata fi "reciclat." Aveam nevoie de el ca mai aveam o viza valabila in el.
glissando
Mentor
Mentor

13 posts • Page 1 of 1