Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Cetatean Roman cu domiciliul in strainatate

Despre serviciile Ambasadei si Sectiei Consulare a Romaniei in Marea Britanie
32 posts • Page 1 of 21, 2

Postby crash- » Jun 18th, '12, 17:37

Cat de legal vi se pare sa se ceara obligatoriu Registration Certificate ( Yellow Card ), de catre consulat, daca doriti sa aveti statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate ? Un document pur optional ! Mie absolut deloc... Recomandarea sectiei consulare fiind urmatoarea:

Stimate domn,

Nu sunteti obligat sa renuntati la cartea de identitate si deci la domiciliul din Romania.Daca detineti cartea de identitate valabila puteti aplica pentru pasaport cu domiciliul in Romania.Daca nu aveti o carte de identitate valabila si doriti sa aplicati pentru pasaport cu domiciliul in Marea Britanie va trebui sa detineti dreptul de sedere in Marea Britanie in original si traducere.

Cu Stima,
Sectia Consulara

Dreptul de sedere in GB il detin datorita ca 'exercitez un drept din statut'...

Eu am domiciliul aici, nu in Ro, si cum nu exista nici o obligatie legala de a detine YC ca si s/e, nu doresc sa aplic niciodata pt YC... Asta ce inseamna? Trebuie sa pretind ca am domiciliul in Ro ? :)
crash-
Erudit
Erudit

Re: Cetatean Roman cu domiciliul in strainatate

Postby Dan » Jun 18th, '12, 18:17

@crash- Trebuie sa dovedesti cumva ca ai domiciliul in alta tara. YC este optional in unele cazuri. BC-ul este optional in majoritatea cazurilor, DAR, daca ti se cere, este actul care dovedeste ca esti rezident.
YC se emite si pentru cei care nu muncesc deloc, adica pentru self-sufficient.

Asadar faptul ca YC si BC sunt optionale sunt valabile doar dpdv legal pentru autoritatile din UK.
Un angajator din UK nu te va angaja fara BC, chiar daca tu teoretic, conform legii, nu esti "obligat" sa il ai (vorbesc de BC de dependent).

Ai vrea ca ambasada sa te creada pe cuvant ca traiesti in honolulu? :))
http://zello.com/channels/k/ceBiO
Dan
Administrator
Administrator

Postby crash- » Jun 18th, '12, 21:01

@Dan - :) Pai nu sa ma creada pe cuvant dar nici sa imi ceara un document pe care legal nu am obligatia sa il detin, nu?... Un contract de inchiriere sau utility bill, in opinia mea ar fi suficiente in a dovedi ca locuiesti undeva, si despre asta e vorba pana la urma.. despre domiciliu..
crash-
Erudit
Erudit

Postby Dan » Jun 18th, '12, 21:08

Din punctul de vedere al statului roman, factura de utilitati emisa de o companie privata dintr-un stat oarecare nu poate fi luata drept "act oficial prin care dovedesti rezidenta".

Eu cred ca faci o confuzie. Registration Certificate nu este obligatoriu pentru a dovedi ceva statului britanic, care poate verifica oricand unde stai, ce faci etc. Dar statul roman nu are nici o autoritate in UK.
Lectura suplimentara: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... nationals/
Asta ca sa vezi ca Registration Certificate nu este numai pentru romani si bulgari :)
Sunt necesare in anumite cazuri si CONFIRMA faptul ca tu esti rezident.
Dan
Administrator
Administrator

Postby crash- » Jun 18th, '12, 21:48

Mersi Dan, sunt la curent cu ce e un reg certificate, crede-ma :) Ti-am inteles punctul de vedere..

Nemultumirea mea era legata de lipsa de flexibilitate.. de faptul ca singura autoritate competenta pe care o recunsc e UKBA'ul..si ca totusi mi se cere un document pe care eu legal nu sunt obligat sa il detin ca sa dovedesc ca locuiesc aici si nu in Ro... :)
crash-
Erudit
Erudit

Postby Dan » Jun 18th, '12, 21:55

Aici faci confuzia - in fata cui?
Daca mergi in Canada de exemplu, sau intr-o tara unde rezidentii UK au voie sa mearga fara viza, cum mergi la aeroport? Cu pasaportul romanesc si o facturea de utilitati de UK?
Este vorba de acte oficiale aici, acte care sa demonstreze clar ca esti rezident.

Legal nu esti obligat sa il detii - in fata oficialitatilor UK, care la capitolul asta sunt mai permisive. Dar orice alta tara nu va crede ca esti rezident fara un act care sa ateste asta.
Dan
Administrator
Administrator

Postby crash- » Jun 18th, '12, 22:22

@Dan - Un cetatean Roman rezident in Ro poate merge in exact aceleasi tari in care un cetatean roman reziden in UK poate merge :) Nu conteaza domiciliul ci cetatenia in vederea necesitatii de viza :) Faci confuzie intre rezidenti si cetateni. Eu sunt cetatean Roman cu rezidenta in Anglia.
crash-
Erudit
Erudit

Postby Dan » Jun 18th, '12, 22:34

Nu fac confuzie. Iti dadeam un exemplu aiurea.
Ca sa vezi ca nu fac confuzie: Un nene cu pasaport de Filipine care e rezident in UK nu are nevoie de viza sa intra in Italia. Un nene din Filipine rezident in Filipine, are nevoie de viza pentru Italia.
Asta asa, ca idee.
Dan
Administrator
Administrator

Postby crash- » Jun 18th, '12, 22:41

Nu stiu ce acorduri sunt intre Filipine - UK si IT dar probabil te referi la vize gen Schengen.. e vorba de viza din pasaport si nu de rezidenta, in cazurile astea..
crash-
Erudit
Erudit

Postby Dan » Jun 18th, '12, 22:48

UK nu este in Schengen. Dar n-are nici un sens sa ne contrazicem pe tema asta.

Iti pun o intrebare: nu e obligatoriu,bun, atunci de ce exista?
Dan
Administrator
Administrator

Postby londonina » Jun 18th, '12, 22:54

crash- wrote:Cat de legal vi se pare sa se ceara obligatoriu Registration Certificate ( Yellow Card ), de catre consulat, daca doriti sa aveti statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate ? Un document pur optional ! Mie absolut deloc... Recomandarea sectiei consulare fiind urmatoarea:

Stimate domn,

Nu sunteti obligat sa renuntati la cartea de identitate si deci la domiciliul din Romania.Daca detineti cartea de identitate valabila puteti aplica pentru pasaport cu domiciliul in Romania.Daca nu aveti o carte de identitate valabila si doriti sa aplicati pentru pasaport cu domiciliul in Marea Britanie va trebui sa detineti dreptul de sedere in Marea Britanie in original si traducere.

Cu Stima,
Sectia Consulara

Eu am domiciliul aici, nu in Ro, si cum nu exista nici o obligatie legala de a detine YC ca si s/e, nu doresc sa aplic niciodata pt YC... Asta ce inseamna? Trebuie sa pretind ca am domiciliul in Ro ? :)

crash- wrote:de faptul ca singura autoritate competenta pe care o recunsc e UKBA'ul..si ca totusi mi se cere un document pe care eu legal nu sunt obligat sa il detin ca sa dovedesc ca locuiesc aici si nu in Ro... :)

Tu ai resedinta in UK, nu domiciliul. (iar cetatenia si dreptul de circulatie cu sau fara viza n-au nici o legatura cu resedinta si domiciliul).

Cred ca faci confuzie intre domiciliu (domicile) si resedinta (residence) de fapt. Poti avea domiciliu si resedinta diferite. Locuinta permanenta = domiciliu. Locuinta temporara = resedinta.

In cazul de mai sus, daca vrei sa iti stabilesti domiciliul (=locuinta permanenta) in UK, dpdv al autoritatilor romane nu e suficient sa dovedesti c-o factura de utilitati sau un council tax bill.

Cheers.
londonina
Cronicar
Cronicar

Postby Dio » Jun 18th, '12, 22:58

Dan wrote:Nu fac confuzie. Iti dadeam un exemplu aiurea.
Ca sa vezi ca nu fac confuzie: Un nene cu pasaport de Filipine care e rezident in UK nu are nevoie de viza sa intra in Italia. Un nene din Filipine rezident in Filipine, are nevoie de viza pentru Italia.
Asta asa, ca idee.

Incorect… in ambele cazuri vor avea nevoie de viza Schenghen daca e vorba de pasaport filipinez… singurele exceptii fiind doar pasaportul diplomatic sau de serviciu.

Dar, revenind la subiect, e o mare prostie sa ai doua tipuri de pasapoarte ptr proprii cetateni... ca sa nu mai zic de discriminarea impotriva cetatenilor RO cu rezidenta - ei zic domiciliu - in strainatate... si anume de a nu avea drept la carte de identitate nationala.

Mai e iarasi de mentionat procura legalizata ptr minorii care ies din tara ptr a avea acordul ambilor parinti... mare tampenie si unicat pe Europa.
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby londonina » Jun 18th, '12, 23:08

Dio, cartea de identitate se elibereaza celor cu domiciliul in Romania - si din cate am citit eu nu poti avea in lumea asta larga decat un singur domiciliu (locuinta permanenta). Daca tu alegi sa te stabilesti permanent in UK - iti declari domiciliul aici - mi se pare normal sa nu mai ai carte de identitate romaneasca. CI arata domiciliul si nu doar nationalitatea sau resedinta temporara.

Iar pasapoartele din cate stiu eu nu-s de doua tipuri ci ti se pune pur si simplu o eticheta in pasaport cu mentiunea 'domicilat in X country'.
londonina
Cronicar
Cronicar

Postby Dio » Jun 18th, '12, 23:38

londonina wrote:Dio, cartea de identitate se elibereaza celor cu domiciliul in Romania - si din cate am citit eu nu poti avea in lumea asta larga decat un singur domiciliu (locuinta permanenta). Daca tu alegi sa te stabilesti permanent in UK - iti declari domiciliul aici - mi se pare normal sa nu mai ai carte de identitate romaneasca. CI arata domiciliul si nu doar nationalitatea sau resedinta temporara.

Iar pasapoartele din cate stiu eu nu-s de doua tipuri ci ti se pune pur si simplu o eticheta in pasaport cu mentiunea 'domicilat in X country'.

Cartea de identitate nationala e un document de care iti confera nu numai identitate ci si exercitarea de drepturi europene in statele membre.

Romania, penultima tara din UE cum se zice, comparativ cu celelate tari din Europa si dupa traditia ceausista nu da dreptul propriilor cetateni care s-au stabilit in afara sa aiba carti de identitate.
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby crash- » Jun 19th, '12, 00:44

@Dan - stiu ca UK nu e in Schengen dar cum a spus Dio, care trebuie mentionat ca e avocat si singurul dintre noi care stie despre ce vb, pt orice tara din Schengen iti trebuie viza de Schengen si Italia face parte din Schengen... - exista pt cine vrea o confirmare a statutului.

Iti pierzi pana cand si anumite drepturi in ro odata cu stabilirea domiciliului in strainatate... suntem tradatori daca plecam... ne pierdem si identitatea nationala :D

Ca tot venise vorba de Schengen, pana la urma intram in 2 etape? Prima oara cu frontierele aeriene si maritime si dupaia cu restul ? In Schengen anul asta si in programul VWP in 2014 ?
crash-
Erudit
Erudit

Postby crash- » Jun 19th, '12, 00:47

Odata cu intrarea in Schengen procura pt minori se va mentine, aboli sau va fi necesara doar in afara zonei Schengen ? :)
crash-
Erudit
Erudit

Postby Dan » Jun 19th, '12, 00:54

Dau numai exemple gresite :)))
Stiu sigur ca daca esti rezident in unele tari ai dreptul sa intri in altele chiar daca teoretic, pasaportul tau necesita viza.

In fine, am gasit un exemplu amuzant: http://www.dominica.gov.dm/cms/index.php?q=node/693
Romanii pot sta pana la 6 luni, britanicii pana la 3 luni :)

Revenind ontopic: Romania e o tara complicata cu o amestecatura de legi stupide aplicate si mai stupid :|
Dan
Administrator
Administrator

Postby ibuzea » Jun 19th, '12, 09:19

crash- wrote:Odata cu intrarea in Schengen procura pt minori se va mentine, aboli sau va fi necesara doar in afara zonei Schengen ? :)

din putinul care il cunosc, procura nu are nici o legatura cu spatiul ci este o dovada ca celalalt parinte este de acord ca tu sa scoti copilul din tara. Nu este o cerinta europeana ci una ro. Din uk si italia nu a fost necesara nici o procura ( pentru alta destinatie decat ro)- pentru o prietena a mea.
ibuzea
Gramatic
Gramatic

Postby ibuzea » Jun 19th, '12, 09:27

Dio wrote:
londonina wrote:Dio, cartea de identitate se elibereaza celor cu domiciliul in Romania - si din cate am citit eu nu poti avea in lumea asta larga decat un singur domiciliu (locuinta permanenta). Daca tu alegi sa te stabilesti permanent in UK - iti declari domiciliul aici - mi se pare normal sa nu mai ai carte de identitate romaneasca. CI arata domiciliul si nu doar nationalitatea sau resedinta temporara.

Cartea de identitate nationala e un document de care iti confera nu numai identitate ci si exercitarea de drepturi europene in statele membre.

Romania, penultima tara din UE cum se zice, comparativ cu celelate tari din Europa si dupa traditia ceausista nu da dreptul propriilor cetateni care s-au stabilit in afara sa aiba carti de identitate.

sincer nu cunosc legislatie insa este logic ca, fiind parte a uniunii europene, sa nu poti avea decat 1 doc de identitate aferent fiecarui tip (pas, perm cond, id). In caz contrar e ca si cum ai cere in ro doua ci pe acelasi nume, unul pentru buc si unul pt br. Daca vrei ci in ro, declara pe cel vechi pierdut si cu adresa din ro iti faci unul, fara a ii informa ca ai rezidenta si afara. Va mai dura mult pana cand vor incepe ro sa verifice si in afara tarii.......
ibuzea
Gramatic
Gramatic

Postby ibuzea » Jun 19th, '12, 09:30

ibuzea wrote:
Dio wrote:

sincer nu cunosc legislatie insa este logic ca, fiind parte a uniunii europene, sa nu poti avea decat 1 doc de identitate aferent fiecarui tip (pas, perm cond, id). In caz contrar e ca si cum ai cere in ro doua ci pe acelasi nume, unul pentru buc si unul pt br. Daca vrei ci in ro, declara pe cel vechi pierdut si cu adresa din ro iti faci unul, fara a ii informa ca ai rezidenta si afara. Va mai dura mult pana cand vor incepe ro sa verifice si in afara tarii.......

ps: nu ti-au refuzat dreptul la pasaport, nu? Acela il poti scoate doar din ro, oriunde ai avea tu resedinta deoarece se elibereaza doar cetatenilor ro. Daca iti va fi refuzat acest drept, atunci vom avea o problema.
Stima.
ibuzea
Gramatic
Gramatic

Postby ibuzea » Jun 19th, '12, 09:50

crash- wrote:Cat de legal vi se pare sa se ceara obligatoriu Registration Certificate ( Yellow Card ), de catre consulat, daca doriti sa aveti statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate ? Un document pur optional ! Mie absolut deloc... Recomandarea sectiei consulare fiind urmatoarea:

Stimate domn,

Cu Stima,
Sectia Consulara

sal
Ti-au cerut doar yc sau orice alt doc? Ca de exemplu un permis de conducere britanic?
Ref la cerinta lor, nu am legatura cu autoritatile ro, insa avand in vedere ca legislatia nostra este foarte greoaie, dar si faptul ca ambasada este cea care acorda ajutor (ar trebui) cetatnilor pe cre ii repr in tara resp si ca la ei vei apela intr-o anumita situatie, este oarecum normal sa nu iti accepte decat un doc oficial. In plus, tu vrei statut de ro cu dom in uk... E iarasi logic sa ceara documentatia de la UK Border A.... Nu poti dovedi resedinta cu o fact de tel unde nu-ti cere nimeni un id cand inchei un abonament ( eu il am facut direct pe net si mi-au dat o hartiept la munca care imi confirma adresa, desi nimeni nu a verificat acest lucru) . La utilitati am facut contract doar cu constractul de inchiriere, fara vre-un document de identitate.....nu e logic sa ceara o confirmare oficiala a resedintei tale devreme ce ei iti vor elibera un document autentificat de ei -in calitate de repr oficial al unei tari- in care sa confirme resedinta ta?
Mi-ai semna acum un document in care sa declari pe proprie raspundere ca sunt un om bun si garantezi pentru mine doar pentru ca am scris aici?

Sper ca nu am suparat pe nimeni, este doar modul logic ( poate ceausist :))))) ) in care vad eu lucrurile

Stima
ibuzea
Gramatic
Gramatic

Postby londonina » Jun 19th, '12, 10:53

Dio wrote:
londonina wrote:Romania, penultima tara din UE cum se zice, comparativ cu celelate tari din Europa si dupa traditia ceausista nu da dreptul propriilor cetateni care s-au stabilit in afara sa aiba carti de identitate.

N-am realizat ca doar Romania face chestia asta.

@Dan: legi complicate sunt peste tot in Europa, la belgieni si la cehi am vazut niste absurditati.. e o birocratie infernala. Cehii au un fetis pentru stampile si titluri mai ceva ca romanii.
londonina
Cronicar
Cronicar

Postby crash- » Jun 19th, '12, 15:08

@ibuzea - despre asta era vb, ca dragul nostru consulat nu accepta acte de la alta institutie in afara de UKBA... Era o discutie despre red-tape.. Din cate inteleg eu, pozitia lor este ca daca nu mai ai Carte de Identitate romaneasca, chiar daca tu locuiesti aici de 100 de ani, nu iti poti obtine pasaport decat daca ai YC, care in nici o alta circumstanta nu este obligatoriu sa il deti, in cazul unei persoane care e s/e sau self-sufficient.

Nu e logic ca un document pur optional sa fie pentru ei singurul document acceptat. Au de unde alege.. HMRC, DVLA, LA etc
crash-
Erudit
Erudit

Postby crash- » Jun 19th, '12, 15:19

Cat despre procura, pozitia ta e ca nu se schimba nimic odata cu intrarea in Schengen, nu ? Pai si cat de eficient ti se pare tie lucrul asta din moment ce eu ma urc in masina si merg din Bucuresti pana in Madrid fara sa ma opreasca nimeni sa ma intrebe de sanatate ?
crash-
Erudit
Erudit

Postby ibuzea » Jun 20th, '12, 02:15

crash- wrote:Cat despre procura, pozitia ta e ca nu se schimba nimic odata cu intrarea in Schengen, nu ? Pai si cat de eficient ti se pare tie lucrul asta din moment ce eu ma urc in masina si merg din Bucuresti pana in Madrid fara sa ma opreasca nimeni sa ma intrebe de sanatate ?

sal crash, si iarta' ma pt rasp scurt, acum am ajuns de la munk si dim ma intorc acolo :) ....
- ce legatura are eficienta cu autoritatile romane? :)))
- nu vreau sa te contrazic cu nimic la mersul buc- madrid dar cred ca atunci cand ai sous ca nu te intreaba nimeni de sanatate nu te refereai la situatia in are ai un copil in masina si, in aceeasi masina nu se afla si mama copilului. Este vorba de o procura pentru copii, nu? Cred ca in aceasta situatie vei fi intrebat de sanatate la mai multe puncte de frontiera, nu numai in ro. Repet si subliniez: cred. Si mai mult, vei avea poate surpriza de a iti fi solicitat sa trezesti copilul in situatia in care acesta doarme, cu exceptia cazului cand este sugar.

Cu stima.
ibuzea
Gramatic
Gramatic

Postby crash- » Jun 20th, '12, 03:07

@ibuzea - nu va mai exista nici un punct de frontiera :) La ora actuala daca mergi din Budapesta in Madrid nu exista nici un punct de frontiera - in interiorul zonei Schengen nu exista frontiere... Noi cand intram in Schengen, alaturi de Bulgaria (anul acesta sa speram), vom desfinta frontiera cu ungurii si cu bulgarii...
crash-
Erudit
Erudit

Postby adelaide_ » Jun 20th, '12, 14:39

@crash- si mie mi s-a intamplat la fel. Mi-am facut pasaport prin consulat in 2005 si mi-au eliberat pasaport CRDS, mi-au retras si anulat buletinul.Si pentru a-mi dovedi resedinta mi-au cerut certificat de resedinta/inregistrare in tara respectiva.Singura diferenta e ca acest certificat era obligatoriu atunci.Acum nu mai este.Dar consulatul tot il cere la pasapoartele CRDS.
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby ibuzea » Jun 21st, '12, 20:18

crash- wrote:@ibuzea - nu va mai exista nici un punct de frontiera :) La ora actuala daca mergi din Budapesta in Madrid nu exista nici un punct de frontiera - in interiorul zonei Schengen nu exista frontiere... Noi cand intram in Schengen, alaturi de Bulgaria (anul acesta sa speram), vom desfinta frontiera cu ungurii si cu bulgarii...

ai perfecta dreptate crash!
Din pacate uk nu ca adera la shengen. Nici ro nu va intra anul acesta....:)
ibuzea
Gramatic
Gramatic

Postby crash- » Jun 21st, '12, 21:41

UK'ul clar nu ar concepe asa ceva.. cat despre ro eu zic ca vom intra.. poate in etape dar de intrat intram sigur.. am indeplinit toate criteriile technice.. ar fi trebuit sa intram deja..
crash-
Erudit
Erudit

Postby ibuzea » Jun 24th, '12, 15:32

Asa sa fie, ar fi un avantaj pentru toti. Far noi nu suntem in stare sa detectsm o masina furata din interiorul shengen. Si oi facem acte... avem strazie pline de q7 luate cu 15-20 000 de euro pentru care t'i se spune sa nu iesi cu ea din tara....si inca scapi de orice daca stii cum si cata spaga sa dai politistului. Vreau ca ro sa adere la shengen, insa nu sunt convins ca, cu toata sustinerea frantei si italiei, olandezii sau uk-ul va inchide ochii celorlalte probleme ale noastre. Sa nu uitam ca partea tehnica nu este singura cerinta...stima.
ibuzea
Gramatic
Gramatic

Next

32 posts • Page 1 of 21, 2