Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Bataie de joc a angajatilor romani la consulatul din Londra

Despre serviciile Ambasadei si Sectiei Consulare a Romaniei in Marea Britanie
103 posts • Page 4 of 41, 2, 3, 4

Re: Bataie de joc a angajatilor romani la consulatul din Lon

Postby ciobanuldinoras » Jun 20th, '13, 12:00

@theman73

modul tau de exprimare este foarte original. Tu vorbesti tu intelegi.
Eu sunt Deceneu. Singurul membru ales prin vot liber.
ciobanuldinoras
Cronicar
Cronicar

Postby TheXman » Jun 20th, '13, 13:07

Poate avea legătură cu postul lui John , dar nu mă aștept de la tine să vezi asta .
Ock Ohem Ocktei Wies Barsoom
TheXman
Logofat
Logofat

Postby glissando » Jun 20th, '13, 23:02

Referitor la consulat, nu e ok sa iti ceara sa le spui adresa si data nasterii in auzul tuturor, astea se pot folosi la furt de identitate. Mie nu mi-a cerut nimeni pe aici sa le zic de fata cu toata lumea, pana si la banca i-a trebuit odata functionarei data nasterii si mi-a zis sa o scriu pe o hartie si sa i-o dau prin gemuletul de la ghiseu.
glissando
Mentor
Mentor

Postby laviniadsc » Jun 21st, '13, 00:06

Am o intrebara la care va rog pe cei care ati fost la consulat pentru o chestiune asemanatoare sa-mi ranspundeti.

La inceputul lui 2014 imi va expira valabilitatea cartii de identitate. Am fost in Ro anul acesta cu alte treburi, dar era prea devreme pentru a depune actele, termenul incepand cu 180 de zile inaintea datei de expirarea valabilitatii.

Vreau sa apelez la procedura "prin procura" prin care imputernicesc o persoana din familie care este acum in Ro sa depuna actele si sa ridice noul CI. Am citit informatiile pe site-ul http://londra.mae.ro/node/477, dar nu sunt lamurita cu urmatoarea chestiune:

Procura a iau eu si o trimit in Ro? Sau se trimite de catre Consulat? Intreb pentru ca sunt limitata de timp. Persoana careia ii pot da procura va mai sta in Ro doar pana in 15 iulie, apoi vine aici si nu cred ca mai poate pleca inapoi anul acesta. As vrea sa stiu cat dureaza pana ajunge la Bucuresti, sa-mi pot face calculele si sa planific daca ma incadrez. Locuiesc destul de departe de Londra, aprox. 5 - 6 ore cu trenul, deci, imi trebuie si o zi de concediu minimum, etc, etc, ...

Ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie?
Multumesc frumos.

PS: Am trimis email acum 2 zile la consulat pe adresa londra.notar@mae.ro care apare in sectiune Contact pe site, dar inca nu am primit raspuns. Poate intrebarea mea e prea simpla, ... sau prea complicata , ... sau au foarte mult de lucru, ... -trist-
laviniadsc
Librar
Librar

Postby IPS » Jun 21st, '13, 03:02

Tocmai ce am fost la consulat la Edinburgh (ca stau in nord) pentru o astfel de procura
laviniadsc wrote:Procura a iau eu si o trimit in Ro? As vrea sa stiu cat dureaza pana ajunge la Bucuresti, sa-mi pot face calculele si sa planific daca ma incadrez.

Da, o trimiti tu. In cat timp ajunge in tara depinde numai de tine si de curierul folosit.
Banuiesc ca, consulatul din Londra este foarte aglomerat si de aceea nu ai primit inca raspuns. La cel din Edinburgh am rugat frumos sa pot veni intr-o anumita zi si a fost posibil (apropo de luat concediu). La cel din Londra ma gandesc ca e mai dificil, dar poti sa ceri ca incercarea moarte n-are -limba-

PS: daca stai in Yorkshire s-ar putea sa te poti duce la Edinburgh, pentru ca este considerat nord. Ca sa te lamuresti le poti trimite un mail la edinburgh@mae.ro
Mai multe detalii http://londra.mae.ro/node/788
IPS
Librar
Librar

Postby laviniadsc » Jun 21st, '13, 13:32

Multumesc mult pentru raspuns.

E foarte bine daca o pot lua si trimite eu. Imi pot planifica timpul in functie de cate zile imi raman disponibile.

Da, stau in Yorkshire, o sa merg cu trenul. Distanta de unde locuiesc pana la Londra sau Edinburgh este aproximativ egala - in jur de 5 ore.
Alesesem Londra pentru ca sunt mai multe conexiuni si ma gandeam ca prinde bine in caz ca va trebui sa stau mai mult la consulat.

Indiferent la care dintre consulate voi merge, imi va trebui o noapte de cazare. Caut in seara asta sa ma informez si pentru Edinburgh. Si eu am o "zi favorita" -asa-asa- luni pe 1 iulie. Le scriu email sa-i rog sa merg atunci. Se pare ca e mai avantajos din punct de vedere al aglomeratiei. Iar daca reusesc sa gasesc si o camera la un hotel la pret ok si nu foarte departe de locatie, e super -da-da- vad si "o particica" din Edinburgh in vara asta -dans- -ras4- .
Multumesc frumos pentru sugestie.

Numai bine
laviniadsc
Librar
Librar

Postby laviniadsc » Jul 2nd, '13, 23:19

Am rezolvat cu Procura! Acum astept sa ajunga la destinatie in Ro. Multumesc IPS inca o data!

Am fost la Edinburgh, in cele din urma. Dupa mai mult de o saptamana de asteptare sa primesc raspuns la emailul trimis la consulatul de la Londra, saptamana trecuta, mai exact joi, am scris email la Edinburgh cu rugamintea sa merg pe data de 1.07. Am primit raspuns in mai putin de 2 ore cu programarea pentru luni orele 12:00 si mentiunea sa respect respect data si ora. Mesajul continea lista cu documentele necesare, detalii despre fotografii si doua studiouri profesionale care efectueaza acest tip de fotografii. Adresele astea mi-au fost foarte utile. Sambata trecuta n-am reusit sa gasesc nici un fotograf capabil sa-mi faca pozele alea -wow- in oraselul in care stau. Cei care fac poze pentru acte nu aveau cu ce sa le taie la dimensiunile cerute, iar profesionistii, ... nu erau de gasit -trist- : unul avea nunta, altul muta studioul, etc... am reusit sa vorbesc doar cu unul care ma programa peste doua saptamani si m-ar fi facturat la tariful minim de 25 pounds -ras4- super tare! sedinta foto in toata regula pentru o poza de buletin -da-da- -ras4- asa ca am mers luni dimineata la unul dintre studiourile recomandate.

Am ajuns la consulat mai devreme decat ora la care eram programata, era 11 si cateva minute, am rugat daca se poate sa-mi lucreze procura mai devreme pentru ca am trenuri pentru intoarcere la 1pm si 1:30pm. Au fost foarte amabili. Toata procedura: completat formular, asteptat sa redacteze, verificare, semnare, etc... a durat aprox. 30 min. a fost posibil si pentru ca, din cate am inteles de la Dl. Consul, alti conationali care aveau programari de dimineata au anuntat ca intarzie. La Edinburgh sunt doar doua persoane, de aceea se lucreaza cu programari inclusiv pentru proceduri simple cum a fost procura mea. Mai trebuie sa reusim si noi sa le respectam -asa-asa- pentru a decurge totul perfect. Eu am ajuns mai devreme, altii au intarziat ...

In concluzie, raspuns prompt la email, detalii si recomandari utile, personal foarte amabil la consulatul de la Edinburgh.

Ah, ... toaleta nu stiu va spun cum este -nu-ma-uit- nu a fost nevoie sa o vizitez intr-un timp atat de scurt -ras2- -ras2-
laviniadsc
Librar
Librar

Postby Dio » Jul 3rd, '13, 00:46

mmtipa wrote:In 2013 si situatia la Servicii Consulare este in continuare total inaccepatabila!Dupa 1 ora de astepatare pe trotuar, intri in cladire si stai din nou la rand pentru un ghisheu.Functionara este repezita,cu manierele unei secretare din epoca trecuta.Platesti £58 lire ptr. un titlu de calatorie si astepti din nou...
In cele din urma esti condus,impreuna cu alte 10 persoane,intr-un birou la et1.Spui "Buna Ziua!" si ti se raspunde cu o privire omoratoare,care spune:"SI TU??CE VREI???"Iei loc si observi alti cetateni fiind supusi birocratiei romane:in plin vaz al tuturor,isi expun prblemele lor de viata si motivul prezentei la Servicii Consulare.Raspund la interbari foarte personale,jenati,umiliti,transpirand...Incerc sa ma uit in alta parte si sa ma prefac ca nu am auzit ca Doamna Greiere si-a pierdut pasaportul si ca vrea sa mearga acasa pentru botezul celui mic."Doamna Greiere??" rade functionara."Ce nume amuzant!HAHAHA!"Nu-mi vine sa cred.Ma uit in jur si ceilalti cetateni incearca sa rada fortat la gluma proasta.Din nou,nu-mi vine sa cred...
E randul meu.Doamne ajuta-ma!!!Spun din nou "Buna ziua!" "Mmda.Chitanta!!!"raspunde functionara.Iau loc si functionara incepe o lectie de 10 minute despre obligatiile cetatenilor romani de a avea grija de documente,etc.Apoi imi spune ca in lipsa pasaportului ori a cartii de indentitate nu mi se poate elibera un titlu de calatorie de urgenta.Daca asi fi stiut in prealabil!!!Potrivit informatiilor primite prin email de la Pasapoarte,permisul de conducere ar fi suficient...
In cateva secunde sant afara,pe trotuar.Imi vine sa fug.Sa fug cat mai departe de Servicii Consulare!!Sa intru din nou in lumea civilizata unde oamenii raspund la "Buna Ziua!",unde functionarii isi fac slujba,unde cetatenii sant tratati cu respect.
Ieri am facut o plangere Dnei Oana Gherghiu,Sefului Serviciului Consular.Nici un raspuns deocamdata...Astept.
Lucrurile trebuie sa se schimbe.Trebuie!Va rog,daca ati avut experiente similare,plangeti-va Ambasadei.

Shit happens, cum se spune…

In urma cu circa trei saptamani am fost la Sectia Vize India din Hayes… din afara cladirea pare a fi un depozit… intri in incinta si in stanga dai de pupitru de ‘security’… un omulet de vreo 1.95 care-ti da relatii de orice gen…

Tragi un nr de ordine si iti astepti randul…in circa 5 -7 minute iti afiseaza nr pe ecran (te anunta si verbal, apropos) dupa care mergi la ghiseu cu documentatia…

Mi-a luat cam zece minute sa depun aplicatia, iar dupa doua zile am ridicat pasaportul cu viza… tot cam zece minute a durat…
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby Anonymous » Jul 3rd, '13, 00:50

Mai mergeai un pic si ajungeai in Hounslow, nu mai bateai drumul pana in India!
Anonymous

Postby agnb1 » Aug 23rd, '13, 20:50

Si eu am avut experienta positiva cu cei de la ambasada, m-am plains de durata de asteptare si de haos si am primit, nu numai audienta cu consulul, ci si Pasaport pe gratis. Am si bonul, mi au luat doar taxa consulara nu si cea de Pasaport.
De asemenea sint in proces de a obtine cetatenie romana pt bebelusii nostri, si am primit email de la ambasada cu instructiuni, in 24 de ore.
N-am inceput demersurile pt cetatenie, dar o as va mai spun pe parcurs cum a fost.
Eu cred ca e important as fim amiabili cu ei si as aratam respect, ca as-l primit reciproc.
agnb1
Nobil
Nobil

Postby sapanta » Aug 23rd, '13, 21:28

agnb1 wrote:De asemenea sint in proces de a obtine cetatenie romana pt bebelusii nostri, si am primit email de la ambasada cu instructiuni, in 24 de ore.
N-am inceput demersurile pt cetatenie,

nici nu e nevoie -da-da- -da-da- -da-da-
In conformitate cu prevederile art. 4 din Legea 21/1991 cu modificarile si completarile ulterioare, cetatenia romana se dobandeste prin:
- nastere;
...

trebuie doar s-o oficializati - certif de nastere
sapanta
Parcalab
Parcalab

Postby Z4RC3 » Dec 4th, '13, 08:09

Am fost si eu pe la consulat la Londra ptr niste acte si am observat ca unii dintre functionari de la ghiseu vorbesc destul de nepoliticos cu cei care vin sa depuna acte.Folosesc un ton cam autoritar si un pic cam obraznic/nepoliticos, de parca ti-ar face actele gratis sau ei nu ar fi platiti ptr ceea ce fac.
Si ptr ca ai ajuns la mana lor (ca ambasada nu mai e a Romaniei, ci e a lor, personala), isi permit sa vorbeasca dupa cum le este dansilor pe plac.
Nu tot personalul vorbeste urat. E adevarat. Cand am depus actele a trebuit sa platesc o taxa de 90GBP si eu aveam cash cu cateva lire mai putin (1-2). I-am zis ca nu am destui bani , dar ca ma duc la ATM afara si revin in 1min.A fost intelegatoare.Am asistat si la cazuri in care futtctionarii vorbeau cam rastit sau cu sictir.La etaj , la foto, mi-a zis:
- NU VI S-A SPUS LA GHISEU CAND ATI DEPUS ACTELE SA ADUCETI BEBLUSUL IN HAINE DE CULOARE INCHISA ?
Raman destul de blocat de intrebarea pusa.Ma uit la hainele bebelusului (un costum verde ),ma uit la aparatul foto (super aparatu')Ma gandeam ca verdele ala face contrast in poza ptr pasaport si mai ales cu un super aparat ;dar voia dansa sa gaseasca ceva in neregula nu stiu de ce.I-am zis ca nu mi-a zis nimeni de la ghiseu nimic despre asta si haine negre ptr bebelus nu avem acasa.Sanchi !!!Cine a mai vazut haine negre ptr nou nascuti;bai esti prost ?! -limba-
Probabil ca depinde si de persoana care se prezinta la ghiseu si de toantele angajatilor de la consulat si de ce nu si de starea vremii. Vedeti voi, dragii mei ca vremea in UK e cam posomorata de obicei si asa sunt si acei angajati , dar nu toti. O parte din ei sunt satui si plictisiti de munca pe care o fac.(din ceea ce am observat eu)
Dar voi cei care mergeti pe viitor la consulat, sa fiti calmi si intelegatori ca nu se merita sa va stricati ziua.Timpul le va schimba.

scuze ptr greselile de ortografie , sunt plecat de multi ani , aproape am si uitat ca sunt roman;dar inca sunt.//: Daca vrei sa renuniti la cetatenia Romana trebuie sa platesti vreo 800 de euro. DE CE ?
Z4RC3
Cetitor
Cetitor

Postby Z4RC3 » Dec 4th, '13, 08:41

Dio wrote:
mmtipa wrote:In 2013 si situatia la Servicii Consulare este in continuare total inaccepatabila!Dupa 1 ora de astepatare pe trotuar, intri in cladire si stai din nou la rand pentru un ghisheu.Functionara este repezita,cu manierele unei secretare din epoca trecuta.Platesti £58 lire ptr. un titlu de calatorie si astepti din nou...
In cele din urma esti condus,impreuna cu alte 10 persoane,intr-un birou la et1.Spui "Buna Ziua!" si ti se raspunde cu o privire omoratoare,care spune:"SI TU??CE VREI???"Iei loc si observi alti cetateni fiind supusi birocratiei romane:in plin vaz al tuturor,isi expun prblemele lor de viata si motivul prezentei la Servicii Consulare.Raspund la interbari foarte personale,jenati,umiliti,transpirand...Incerc sa ma uit in alta parte si sa ma prefac ca nu am auzit ca Doamna Greiere si-a pierdut pasaportul si ca vrea sa mearga acasa pentru botezul celui mic."Doamna Greiere??" rade functionara."Ce nume amuzant!HAHAHA!"Nu-mi vine sa cred.Ma uit in jur si ceilalti cetateni incearca sa rada fortat la gluma proasta.Din nou,nu-mi vine sa cred...
E randul meu.Doamne ajuta-ma!!!Spun din nou "Buna ziua!" "Mmda.Chitanta!!!"raspunde functionara.Iau loc si functionara incepe o lectie de 10 minute despre obligatiile cetatenilor romani de a avea grija de documente,etc.Apoi imi spune ca in lipsa pasaportului ori a cartii de indentitate nu mi se poate elibera un titlu de calatorie de urgenta.Daca asi fi stiut in prealabil!!!Potrivit informatiilor primite prin email de la Pasapoarte,permisul de conducere ar fi suficient...
In cateva secunde sant afara,pe trotuar.Imi vine sa fug.Sa fug cat mai departe de Servicii Consulare!!Sa intru din nou in lumea civilizata unde oamenii raspund la "Buna Ziua!",unde functionarii isi fac slujba,unde cetatenii sant tratati cu respect.
Ieri am facut o plangere Dnei Oana Gherghiu,Sefului Serviciului Consular.Nici un raspuns deocamdata...Astept.
Lucrurile trebuie sa se schimbe.Trebuie!Va rog,daca ati avut experiente similare,plangeti-va Ambasadei.

Shit happens, cum se spune…

In urma cu circa trei saptamani am fost la Sectia Vize India din Hayes… din afara cladirea pare a fi un depozit… intri in incinta si in stanga dai de pupitru de ‘security’… un omulet de vreo 1.95 care-ti da relatii de orice gen…

Tragi un nr de ordine si iti astepti randul…in circa 5 -7 minute iti afiseaza nr pe ecran (te anunta si verbal, apropos) dupa care mergi la ghiseu cu documentatia…

Mi-a luat cam zece minute sa depun aplicatia, iar dupa doua zile am ridicat pasaportul cu viza… tot cam zece minute a durat…

Da, iti spun ca fara un act de identitate nu-ti elibereaza actul respectiv. Dar nu mentioneaza ca trebuie sa vii cu un ID romanesc.Ei spun doar act de identitate, punct. Si chitanta.
Si UK driver licence e tot un act de identitate
Z4RC3
Cetitor
Cetitor

Previous

103 posts • Page 4 of 41, 2, 3, 4