Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Bataie de joc a angajatilor romani la consulatul din Londra

Despre serviciile Ambasadei si Sectiei Consulare a Romaniei in Marea Britanie
125 posts • Page 4 of 51, 2, 3, 4, 5

Re: Bataie de joc a angajatilor romani la consulatul din Lon

Postby ciobanuldinoras » Jun 20th, '13, 12:00

@theman73

modul tau de exprimare este foarte original. Tu vorbesti tu intelegi.
Eu sunt Deceneu. Singurul membru ales prin vot liber.
ciobanuldinoras
Cronicar
Cronicar

Postby TheXman » Jun 20th, '13, 13:07

Poate avea legătură cu postul lui John , dar nu mă aștept de la tine să vezi asta .
Ock Ohem Ocktei Wies Barsoom
TheXman
Baron
Baron

Postby glissando » Jun 20th, '13, 23:02

Referitor la consulat, nu e ok sa iti ceara sa le spui adresa si data nasterii in auzul tuturor, astea se pot folosi la furt de identitate. Mie nu mi-a cerut nimeni pe aici sa le zic de fata cu toata lumea, pana si la banca i-a trebuit odata functionarei data nasterii si mi-a zis sa o scriu pe o hartie si sa i-o dau prin gemuletul de la ghiseu.
glissando
Mentor
Mentor

Postby laviniadsc » Jun 21st, '13, 00:06

Am o intrebara la care va rog pe cei care ati fost la consulat pentru o chestiune asemanatoare sa-mi ranspundeti.

La inceputul lui 2014 imi va expira valabilitatea cartii de identitate. Am fost in Ro anul acesta cu alte treburi, dar era prea devreme pentru a depune actele, termenul incepand cu 180 de zile inaintea datei de expirarea valabilitatii.

Vreau sa apelez la procedura "prin procura" prin care imputernicesc o persoana din familie care este acum in Ro sa depuna actele si sa ridice noul CI. Am citit informatiile pe site-ul http://londra.mae.ro/node/477, dar nu sunt lamurita cu urmatoarea chestiune:

Procura a iau eu si o trimit in Ro? Sau se trimite de catre Consulat? Intreb pentru ca sunt limitata de timp. Persoana careia ii pot da procura va mai sta in Ro doar pana in 15 iulie, apoi vine aici si nu cred ca mai poate pleca inapoi anul acesta. As vrea sa stiu cat dureaza pana ajunge la Bucuresti, sa-mi pot face calculele si sa planific daca ma incadrez. Locuiesc destul de departe de Londra, aprox. 5 - 6 ore cu trenul, deci, imi trebuie si o zi de concediu minimum, etc, etc, ...

Ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie?
Multumesc frumos.

PS: Am trimis email acum 2 zile la consulat pe adresa londra.notar@mae.ro care apare in sectiune Contact pe site, dar inca nu am primit raspuns. Poate intrebarea mea e prea simpla, ... sau prea complicata , ... sau au foarte mult de lucru, ... -trist-
laviniadsc
Librar
Librar

Postby IPS » Jun 21st, '13, 03:02

Tocmai ce am fost la consulat la Edinburgh (ca stau in nord) pentru o astfel de procura
laviniadsc wrote:Procura a iau eu si o trimit in Ro? As vrea sa stiu cat dureaza pana ajunge la Bucuresti, sa-mi pot face calculele si sa planific daca ma incadrez.

Da, o trimiti tu. In cat timp ajunge in tara depinde numai de tine si de curierul folosit.
Banuiesc ca, consulatul din Londra este foarte aglomerat si de aceea nu ai primit inca raspuns. La cel din Edinburgh am rugat frumos sa pot veni intr-o anumita zi si a fost posibil (apropo de luat concediu). La cel din Londra ma gandesc ca e mai dificil, dar poti sa ceri ca incercarea moarte n-are -limba-

PS: daca stai in Yorkshire s-ar putea sa te poti duce la Edinburgh, pentru ca este considerat nord. Ca sa te lamuresti le poti trimite un mail la edinburgh@mae.ro
Mai multe detalii http://londra.mae.ro/node/788
IPS
Librar
Librar

Postby laviniadsc » Jun 21st, '13, 13:32

Multumesc mult pentru raspuns.

E foarte bine daca o pot lua si trimite eu. Imi pot planifica timpul in functie de cate zile imi raman disponibile.

Da, stau in Yorkshire, o sa merg cu trenul. Distanta de unde locuiesc pana la Londra sau Edinburgh este aproximativ egala - in jur de 5 ore.
Alesesem Londra pentru ca sunt mai multe conexiuni si ma gandeam ca prinde bine in caz ca va trebui sa stau mai mult la consulat.

Indiferent la care dintre consulate voi merge, imi va trebui o noapte de cazare. Caut in seara asta sa ma informez si pentru Edinburgh. Si eu am o "zi favorita" -asa-asa- luni pe 1 iulie. Le scriu email sa-i rog sa merg atunci. Se pare ca e mai avantajos din punct de vedere al aglomeratiei. Iar daca reusesc sa gasesc si o camera la un hotel la pret ok si nu foarte departe de locatie, e super -da-da- vad si "o particica" din Edinburgh in vara asta -dans- -ras4- .
Multumesc frumos pentru sugestie.

Numai bine
laviniadsc
Librar
Librar

Postby laviniadsc » Jul 2nd, '13, 23:19

Am rezolvat cu Procura! Acum astept sa ajunga la destinatie in Ro. Multumesc IPS inca o data!

Am fost la Edinburgh, in cele din urma. Dupa mai mult de o saptamana de asteptare sa primesc raspuns la emailul trimis la consulatul de la Londra, saptamana trecuta, mai exact joi, am scris email la Edinburgh cu rugamintea sa merg pe data de 1.07. Am primit raspuns in mai putin de 2 ore cu programarea pentru luni orele 12:00 si mentiunea sa respect respect data si ora. Mesajul continea lista cu documentele necesare, detalii despre fotografii si doua studiouri profesionale care efectueaza acest tip de fotografii. Adresele astea mi-au fost foarte utile. Sambata trecuta n-am reusit sa gasesc nici un fotograf capabil sa-mi faca pozele alea -wow- in oraselul in care stau. Cei care fac poze pentru acte nu aveau cu ce sa le taie la dimensiunile cerute, iar profesionistii, ... nu erau de gasit -trist- : unul avea nunta, altul muta studioul, etc... am reusit sa vorbesc doar cu unul care ma programa peste doua saptamani si m-ar fi facturat la tariful minim de 25 pounds -ras4- super tare! sedinta foto in toata regula pentru o poza de buletin -da-da- -ras4- asa ca am mers luni dimineata la unul dintre studiourile recomandate.

Am ajuns la consulat mai devreme decat ora la care eram programata, era 11 si cateva minute, am rugat daca se poate sa-mi lucreze procura mai devreme pentru ca am trenuri pentru intoarcere la 1pm si 1:30pm. Au fost foarte amabili. Toata procedura: completat formular, asteptat sa redacteze, verificare, semnare, etc... a durat aprox. 30 min. a fost posibil si pentru ca, din cate am inteles de la Dl. Consul, alti conationali care aveau programari de dimineata au anuntat ca intarzie. La Edinburgh sunt doar doua persoane, de aceea se lucreaza cu programari inclusiv pentru proceduri simple cum a fost procura mea. Mai trebuie sa reusim si noi sa le respectam -asa-asa- pentru a decurge totul perfect. Eu am ajuns mai devreme, altii au intarziat ...

In concluzie, raspuns prompt la email, detalii si recomandari utile, personal foarte amabil la consulatul de la Edinburgh.

Ah, ... toaleta nu stiu va spun cum este -nu-ma-uit- nu a fost nevoie sa o vizitez intr-un timp atat de scurt -ras2- -ras2-
laviniadsc
Librar
Librar

Postby Dio » Jul 3rd, '13, 00:46

mmtipa wrote:In 2013 si situatia la Servicii Consulare este in continuare total inaccepatabila!Dupa 1 ora de astepatare pe trotuar, intri in cladire si stai din nou la rand pentru un ghisheu.Functionara este repezita,cu manierele unei secretare din epoca trecuta.Platesti £58 lire ptr. un titlu de calatorie si astepti din nou...
In cele din urma esti condus,impreuna cu alte 10 persoane,intr-un birou la et1.Spui "Buna Ziua!" si ti se raspunde cu o privire omoratoare,care spune:"SI TU??CE VREI???"Iei loc si observi alti cetateni fiind supusi birocratiei romane:in plin vaz al tuturor,isi expun prblemele lor de viata si motivul prezentei la Servicii Consulare.Raspund la interbari foarte personale,jenati,umiliti,transpirand...Incerc sa ma uit in alta parte si sa ma prefac ca nu am auzit ca Doamna Greiere si-a pierdut pasaportul si ca vrea sa mearga acasa pentru botezul celui mic."Doamna Greiere??" rade functionara."Ce nume amuzant!HAHAHA!"Nu-mi vine sa cred.Ma uit in jur si ceilalti cetateni incearca sa rada fortat la gluma proasta.Din nou,nu-mi vine sa cred...
E randul meu.Doamne ajuta-ma!!!Spun din nou "Buna ziua!" "Mmda.Chitanta!!!"raspunde functionara.Iau loc si functionara incepe o lectie de 10 minute despre obligatiile cetatenilor romani de a avea grija de documente,etc.Apoi imi spune ca in lipsa pasaportului ori a cartii de indentitate nu mi se poate elibera un titlu de calatorie de urgenta.Daca asi fi stiut in prealabil!!!Potrivit informatiilor primite prin email de la Pasapoarte,permisul de conducere ar fi suficient...
In cateva secunde sant afara,pe trotuar.Imi vine sa fug.Sa fug cat mai departe de Servicii Consulare!!Sa intru din nou in lumea civilizata unde oamenii raspund la "Buna Ziua!",unde functionarii isi fac slujba,unde cetatenii sant tratati cu respect.
Ieri am facut o plangere Dnei Oana Gherghiu,Sefului Serviciului Consular.Nici un raspuns deocamdata...Astept.
Lucrurile trebuie sa se schimbe.Trebuie!Va rog,daca ati avut experiente similare,plangeti-va Ambasadei.

Shit happens, cum se spune…

In urma cu circa trei saptamani am fost la Sectia Vize India din Hayes… din afara cladirea pare a fi un depozit… intri in incinta si in stanga dai de pupitru de ‘security’… un omulet de vreo 1.95 care-ti da relatii de orice gen…

Tragi un nr de ordine si iti astepti randul…in circa 5 -7 minute iti afiseaza nr pe ecran (te anunta si verbal, apropos) dupa care mergi la ghiseu cu documentatia…

Mi-a luat cam zece minute sa depun aplicatia, iar dupa doua zile am ridicat pasaportul cu viza… tot cam zece minute a durat…
Dio
Mentor
Mentor

Postby Anonymous » Jul 3rd, '13, 00:50

Mai mergeai un pic si ajungeai in Hounslow, nu mai bateai drumul pana in India!
Anonymous

Postby agnb1 » Aug 23rd, '13, 20:50

Si eu am avut experienta positiva cu cei de la ambasada, m-am plains de durata de asteptare si de haos si am primit, nu numai audienta cu consulul, ci si Pasaport pe gratis. Am si bonul, mi au luat doar taxa consulara nu si cea de Pasaport.
De asemenea sint in proces de a obtine cetatenie romana pt bebelusii nostri, si am primit email de la ambasada cu instructiuni, in 24 de ore.
N-am inceput demersurile pt cetatenie, dar o as va mai spun pe parcurs cum a fost.
Eu cred ca e important as fim amiabili cu ei si as aratam respect, ca as-l primit reciproc.
agnb1
Nobil
Nobil

Postby sapanta » Aug 23rd, '13, 21:28

agnb1 wrote:De asemenea sint in proces de a obtine cetatenie romana pt bebelusii nostri, si am primit email de la ambasada cu instructiuni, in 24 de ore.
N-am inceput demersurile pt cetatenie,

nici nu e nevoie -da-da- -da-da- -da-da-
In conformitate cu prevederile art. 4 din Legea 21/1991 cu modificarile si completarile ulterioare, cetatenia romana se dobandeste prin:
- nastere;
...

trebuie doar s-o oficializati - certif de nastere
sapanta
Arhiduce
Arhiduce

Postby Z4RC3 » Dec 4th, '13, 08:09

Am fost si eu pe la consulat la Londra ptr niste acte si am observat ca unii dintre functionari de la ghiseu vorbesc destul de nepoliticos cu cei care vin sa depuna acte.Folosesc un ton cam autoritar si un pic cam obraznic/nepoliticos, de parca ti-ar face actele gratis sau ei nu ar fi platiti ptr ceea ce fac.
Si ptr ca ai ajuns la mana lor (ca ambasada nu mai e a Romaniei, ci e a lor, personala), isi permit sa vorbeasca dupa cum le este dansilor pe plac.
Nu tot personalul vorbeste urat. E adevarat. Cand am depus actele a trebuit sa platesc o taxa de 90GBP si eu aveam cash cu cateva lire mai putin (1-2). I-am zis ca nu am destui bani , dar ca ma duc la ATM afara si revin in 1min.A fost intelegatoare.Am asistat si la cazuri in care futtctionarii vorbeau cam rastit sau cu sictir.La etaj , la foto, mi-a zis:
- NU VI S-A SPUS LA GHISEU CAND ATI DEPUS ACTELE SA ADUCETI BEBLUSUL IN HAINE DE CULOARE INCHISA ?
Raman destul de blocat de intrebarea pusa.Ma uit la hainele bebelusului (un costum verde ),ma uit la aparatul foto (super aparatu')Ma gandeam ca verdele ala face contrast in poza ptr pasaport si mai ales cu un super aparat ;dar voia dansa sa gaseasca ceva in neregula nu stiu de ce.I-am zis ca nu mi-a zis nimeni de la ghiseu nimic despre asta si haine negre ptr bebelus nu avem acasa.Sanchi !!!Cine a mai vazut haine negre ptr nou nascuti;bai esti prost ?! -limba-
Probabil ca depinde si de persoana care se prezinta la ghiseu si de toantele angajatilor de la consulat si de ce nu si de starea vremii. Vedeti voi, dragii mei ca vremea in UK e cam posomorata de obicei si asa sunt si acei angajati , dar nu toti. O parte din ei sunt satui si plictisiti de munca pe care o fac.(din ceea ce am observat eu)
Dar voi cei care mergeti pe viitor la consulat, sa fiti calmi si intelegatori ca nu se merita sa va stricati ziua.Timpul le va schimba.

scuze ptr greselile de ortografie , sunt plecat de multi ani , aproape am si uitat ca sunt roman;dar inca sunt.//: Daca vrei sa renuniti la cetatenia Romana trebuie sa platesti vreo 800 de euro. DE CE ?
Z4RC3
Cetitor
Cetitor

Postby Z4RC3 » Dec 4th, '13, 08:41

Dio wrote:
mmtipa wrote:In 2013 si situatia la Servicii Consulare este in continuare total inaccepatabila!Dupa 1 ora de astepatare pe trotuar, intri in cladire si stai din nou la rand pentru un ghisheu.Functionara este repezita,cu manierele unei secretare din epoca trecuta.Platesti £58 lire ptr. un titlu de calatorie si astepti din nou...
In cele din urma esti condus,impreuna cu alte 10 persoane,intr-un birou la et1.Spui "Buna Ziua!" si ti se raspunde cu o privire omoratoare,care spune:"SI TU??CE VREI???"Iei loc si observi alti cetateni fiind supusi birocratiei romane:in plin vaz al tuturor,isi expun prblemele lor de viata si motivul prezentei la Servicii Consulare.Raspund la interbari foarte personale,jenati,umiliti,transpirand...Incerc sa ma uit in alta parte si sa ma prefac ca nu am auzit ca Doamna Greiere si-a pierdut pasaportul si ca vrea sa mearga acasa pentru botezul celui mic."Doamna Greiere??" rade functionara."Ce nume amuzant!HAHAHA!"Nu-mi vine sa cred.Ma uit in jur si ceilalti cetateni incearca sa rada fortat la gluma proasta.Din nou,nu-mi vine sa cred...
E randul meu.Doamne ajuta-ma!!!Spun din nou "Buna ziua!" "Mmda.Chitanta!!!"raspunde functionara.Iau loc si functionara incepe o lectie de 10 minute despre obligatiile cetatenilor romani de a avea grija de documente,etc.Apoi imi spune ca in lipsa pasaportului ori a cartii de indentitate nu mi se poate elibera un titlu de calatorie de urgenta.Daca asi fi stiut in prealabil!!!Potrivit informatiilor primite prin email de la Pasapoarte,permisul de conducere ar fi suficient...
In cateva secunde sant afara,pe trotuar.Imi vine sa fug.Sa fug cat mai departe de Servicii Consulare!!Sa intru din nou in lumea civilizata unde oamenii raspund la "Buna Ziua!",unde functionarii isi fac slujba,unde cetatenii sant tratati cu respect.
Ieri am facut o plangere Dnei Oana Gherghiu,Sefului Serviciului Consular.Nici un raspuns deocamdata...Astept.
Lucrurile trebuie sa se schimbe.Trebuie!Va rog,daca ati avut experiente similare,plangeti-va Ambasadei.

Shit happens, cum se spune…

In urma cu circa trei saptamani am fost la Sectia Vize India din Hayes… din afara cladirea pare a fi un depozit… intri in incinta si in stanga dai de pupitru de ‘security’… un omulet de vreo 1.95 care-ti da relatii de orice gen…

Tragi un nr de ordine si iti astepti randul…in circa 5 -7 minute iti afiseaza nr pe ecran (te anunta si verbal, apropos) dupa care mergi la ghiseu cu documentatia…

Mi-a luat cam zece minute sa depun aplicatia, iar dupa doua zile am ridicat pasaportul cu viza… tot cam zece minute a durat…

Da, iti spun ca fara un act de identitate nu-ti elibereaza actul respectiv. Dar nu mentioneaza ca trebuie sa vii cu un ID romanesc.Ei spun doar act de identitate, punct. Si chitanta.
Si UK driver licence e tot un act de identitate
Z4RC3
Cetitor
Cetitor

Postby wild_east » Aug 17th, '15, 11:10

Buna ziua
As dori sa postez si eu despre experienta mea recenta:

Am contactat consulatul prin email la: londra.pasapoarte pt a intreba ce acte am nevoie pt reinnoinrea pasaportului cu domiciliul in UK si ce disponibilitate au pt programari; le-am explicat ca am nevoie de pasaportul nou pana in oct cand am o deplasare de serviciu in SUA.
Mi a raspuns cineva, intradever, prin email in aceasiasi zi, pe la 10:30 seara;
tb sa recunonsc ca formatul emailului era foarte ciudat - o combinatie de raspuns personal si copy-paste, in niste tabeluri si formaturi foarte ciudate - idea era ca nu puteai intelege unde incepe si unde se termina acel email, care informatie e pt tine si care e de umplatura
in fine - am reusit pana la urma de descifrez
Idea era ca emailul mi a fost trimis dupa ce mi se activase Out of Officeul
eram pleacat in concediu de pe 4-12 august si bineinteles ca ei au primit un email cu aceasta informatie

Revin la servici pe 12, si le raspund la emailul initial sa ii intreb cand au urmatoare data disponibila sa ma programez:
imi raspunde din nou cineva si imi zice ca: pai, domnule, ati avut programare pe 12 august la ora 13, de ce nu v-ati prezentat???
Am ramas cu gura cascata - pt ca nu le am cerut nicaieri sa ma programeze pe 12 august, am cerut doar sa mi zica ce zile au disponibile pt programari; de ce m as fi programat cand era clar ca sunt in concediu etc

I am raspuns domnului/doamnei si i am explicat ca eu nu m am programat pt 12 aug si ca doar am cerut disponibilitate, pe urma i am confirmat ca am toate actele necesare si ca doresc sa ma programez, sa mi confirme cand e urmatorul slot disponibil
mi au trimis un raspuns 2 zile mai tarziu, sec, ca urmatoare data disponibila este pe 21 septembrie

am crezut ca fac infarct, nu inteleg cum de la 12 august au sarit la 21 sept, in conditiile in care i am explicat ca am nevoie de noul pasaport pana la inceputul lui oct
acum nu mai inteleg nimic, trebuie sa ma programez cu 6 luni inainte pt reinoinrea unui pasaport?
bine inteles nu exista numar de telefon cu care poti discuta, numerele pe care le au pe site suna in romania unde vorbesti cu niste angajati ai MAE care nu au nici un habar despre ce se intample aici in Londra, sau despre programari la pasapoarte etc
Eram enervat pe ei dar ii inteleg, nu e vina lor, e vina acestor dive de la consulatul din Londra
Nu inteleg de ce ma pedepsesc pe mine, pt greselile lor, si m au pus acum sa astept 2 luni pana la programare
Bineinteles cu nu mai raspunde nimeni nici la emailuri acum

Asadar, bataie de joc, pe bani nostri - nu stiu sincer ce sa fac - mi e rusine cu acesti indivizi
wild_east
Caligraf
Caligraf

Postby sapanta » Aug 17th, '15, 18:53

bun, deci tu spui cam asa...

- cineva de la consulat a avut rabdarea sa citeasca tot ce ai scris (si nu prea e usor de inteles crede-ma) si ti-a raspuns in aceeasi zi;
- raspunsul a avut tupeul sa vina dupa ce tu ti-ai activat out of office-ul si cineva nu a mai citit inca o data mailul de out of office, sa faca o noua programare samd - evident tu fiind prea ocupat sa trimiti acest mail inainte de a pleaca in concediu;
- mai mult ca sigur nu ai cerut data disponibile dupa ce disparea out of office-ul...
- faptul ca tu trebuie sa pleci in octombrie este mult mai important decat ceilalti compatrioti care cu mult tupeu isi iau si ei concediu in perioada verii, cand este perioada cea mai aglomerata pt directia pasapoarte in general;
- n-ai citit ca se poate obtine si un pasaport temporar care se elibereaza in timp f scurt...

ca de fiecare data vad mult noroi improscat aiurea catre cei care depun mult efort sa-i ajute pe toti uitucii, grabitii samd care se trezesc in ultima clipa ca nu au acte. merita mai mult respect.
sapanta
Arhiduce
Arhiduce

Postby wild_east » Aug 17th, '15, 20:07

draga Sapanta
nu stiu daca lucrezi la consulat, te platesc cei de la consulat sau care e schema ta, insa am citit tot acest post in intregime si am observat ca peste tot sari in aprararea celor de la consulat - care sunt nevinovati si niste sfinti, iar cei vinovati suntem noi, romanii din UK care avem nesimtirea sa ne ducem sa ne cerem drepturile de cetatean: vezi doamna daca vreau sa imi reinnoiesc pasaportul sa pot sa mi fac treburile si sa calatoresc tb sa cad in genunchi in fata consulatului pentru a mi se aproba 30 de min pt preluarea datelor...
poate tie ti se pare normal - poate esti din acea categorie care acum cateva luni au facut tot cu putinta sa blocheze votul romanilor din diaspora???nu stiu cine esti si sincer nici nu vreau sa stiu....esti clar cineva care nu intelege nimic si totusi iti place sa iei pe toti la misto...OK
esti mai destept, bogat important si toate cele decat restul muritorilor
parerea mea este urmatoare: daca nu ai nimic pozitiv si de ajutor de zis, nu zice nimic OK>>>>sunt satul pana la gat de indivizi ascunsi pe net in spatele unui nickname care stie totul cunoaste pe toti etc

mesajul meu a fost clar - dar o sa il simplific pt tine (banuiesc ca lucrezi la consulat pt ca si acolo se pare ca e foarte dificil sa inteleaga care e diferenta dintre a intreba despre disponibilitate si a cere efectiv o programare)
eu am trimis email sa intreb ce acte am nevoie si care sunt datele disponibile, ei m au programat din oficiu la consulat desi nu am cerut absolut nicaieri acest lucru - dupa ce le am sesizat acest lucru mi au raspuns ca urmatoare data e in 22 sept - adica 2 luni mai tarziu
nu pot sa cred ca de la o disponibilitate de 1 sapt distanta s-a sarit in 2 zile la o disponibilitate de 2 luni - asta in conditiile in care stiu foarte bine de ce am nevoie sa imi reinnoiesc pasaportul pana in Oct

Acum daca ai inteles si ai ceva constructiv de adaugat - te rog adauga - daca nu - lasa - ma cu predicile ca daca vreau predici ma duc la biserica

T
wild_east
Caligraf
Caligraf

Postby sapanta » Aug 17th, '15, 20:53

nu lucrez, nu ma platesc samd - ci doar am fost si eu pe acolo cand am avut nevoie si am vazut cum e.
am facut totul ca la carte (programare, etc) am fost tratat cu respect si i-am admirat pentru efortul care-l fac.

tu povestesti la modul dramatic ca nu a citit cineva care ti-a raspuns la 10 noaptea out of office-ul, eu am vazut ce se intampla acolo intr-o sala cat o garsoniera, plina de oameni, multi care nu stiu sa scrie samd...

n-am nici o treaba cu votarea si alte kestii care te mai framanta, incearca sa-ti planifici lucrurile din timp si n-o sa ai probleme.
Last edited by sapanta on Aug 17th, '15, 21:00, edited 2 times in total.
sapanta
Arhiduce
Arhiduce

Postby mufa » Aug 17th, '15, 20:54

@wild_east: avînd în vedere că mi-am schimbat pașaportul în primăvară la consulat, pot spune că aberezi cu mare grație. Pașii urmați au fost

1. Dat mail la consulat explicat că vreau pașaport CRDS și cerut detalii referitoare la actele necesare și cît durează prelucrarea actelor.

2. Primit mail cu informațiile necesare, inclusiv bucata de mai jos:
"Daca detineti toate documentele necesare, PENTRU STABILIREA DATEI DE PROGRAMARE va rugam sa raspundeti la acest mesaj cu Reply; in mesajul dvs va rugam sa precizati numele si prenumele dumneavoastra (complete), un numar de telefon la care puteti fi contactat si adresa dvs de email pe care o verificati in mod constant."

3. Trimis încă un mail în care ceream cîteva lămuriri suplimentare

4. Primit mail cu lămuririle de rigoare, plus cerut încă o dată să specific clar: nume, prenume, număr de telefon

5. Primit confirmarea programarii:

"Stimate domn/ Stimata doamna,

Confirmam primirea mesajului dumneavoastra.

Va asteptam cu toate documentele necesare (original + fotocopie), astfel cum sunt publicate pe pagina web a Ambasadei Romaniei – rubrica pasaport romanesc – http://londra.mae.ro/node/485

In cursul zilei de ....... intre orele 12:00 – 13:00 ; este necesara vestimentatie de culoare inchisa in vederea preluarii fotografiei."
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby sapanta » Aug 17th, '15, 20:57

e clar, si mufa lucreaza la consulat... -ras2- -ras2- -ras2-
sapanta
Arhiduce
Arhiduce

Postby wild_east » Aug 17th, '15, 22:33

mufa wrote:@wild_east: avînd în vedere că mi-am schimbat pașaportul în primăvară la consulat, pot spune că aberezi cu mare grație. Pașii urmați au fost

1. Dat mail la consulat explicat că vreau pașaport CRDS și cerut detalii referitoare la actele necesare și cît durează prelucrarea actelor.

2. Primit mail cu informațiile necesare, inclusiv bucata de mai jos:
"Daca detineti toate documentele necesare, PENTRU STABILIREA DATEI DE PROGRAMARE va rugam sa raspundeti la acest mesaj cu Reply; in mesajul dvs va rugam sa precizati numele si prenumele dumneavoastra (complete), un numar de telefon la care puteti fi contactat si adresa dvs de email pe care o verificati in mod constant."

3. Trimis încă un mail în care ceream cîteva lămuriri suplimentare

4. Primit mail cu lămuririle de rigoare, plus cerut încă o dată să specific clar: nume, prenume, număr de telefon

5. Primit confirmarea programarii:

"Stimate domn/ Stimata doamna,

Confirmam primirea mesajului dumneavoastra.

Va asteptam cu toate documentele necesare (original + fotocopie), astfel cum sunt publicate pe pagina web a Ambasadei Romaniei – rubrica pasaport romanesc – http://londra.mae.ro/node/485

In cursul zilei de ....... intre orele 12:00 – 13:00 ; este necesara vestimentatie de culoare inchisa in vederea preluarii fotografiei."

Hai ca m ai facut sa rad:
Pt ca tu ti ai schimbat pasaportul in primavara si totul a fost OK asta inseamna ca oricine are nevoie sa si schimbe pasaportul si nu are aceiasi experienta ca tine - e automat un mincinos si aberant?

Nici nu stiu de ce m-am mai deranjat sa postez pe siteul asta - e clar ca singuri care bantuiesc p aici sunt acolitii ambasadei

Daca nu stii sa citesti - nu te mai obosi sa raspunzi ok??

Si stati linistiti ca am gasit si solutia pt problema asta: o sa aplic pt pasaportul britanic si a 2zi cand o sa il primesc o sa ma prezint la consulat sa renunt la cetatenia romana

Problema rezolvata - nu mai trebuie sa mai am de aface niciodata cu acesti jucatori

Bye
wild_east
Caligraf
Caligraf

Postby IncaUnRoman » Aug 18th, '15, 12:50

La fel ca mufa. Schimb de email-uri pe 7-10 iulie, in ultima sapt din august merg la poza. Am trimis email sa spun ce vreau, am primit emailul asa zis automat, am trimis reply ca detin ce imi trebuie, am primit raspuns ca la data cutare intre orele pranzului sa ma prezint la locul faptei. Despre experienta mai putin fericita nu comentez prea mult. doar ca nu am inteles treaba cu emailul. Ai plecat in concediu si te-a mai durut undeva de email, ca doar nu puteai sa folosesti un email ce il ai pe telefon sa ai acces la el si sa iti poti rezolva problema in timp util. Prosti mai sunt unii, atat de prosti ca arata cu degetul in alta parte.
IncaUnRoman
Discipol
Discipol

Postby wild_east » Aug 18th, '15, 13:00

Deci nu inteleg ce nu e asa greu sa intelegi???
Eu am trimis un email sa intreb ce acte am nevoie OK?????
Nu am CERUT sa fiu programat din oficiu - Am cerut doar acte

Ma rog daca sunteti atat de analfabeti (scz ca folosesc acest limbaj dar chiar nu vad cum altfel) citeste mai jos convorbirile cu ei:

Buna ziua,
Stimate domn/Stimata doamna

In situatia dvs – va incadrati la informatiile oferite pe coloana 2 din mesajul precedent – sunt mentionate toate documentele necesare.
Ati avut programare azi, 11 august – nu v-ati prezentat?

Cu Stima,
Sectia Consulara

M.E.I.C House
344 High Street Kensington, London
W14 8NS
Tel:02076029833/Fax:02076024229
E-mail:londra.pasapoarte@mae.ro
Pag.Web:www.londra.mae.ro

From: xxx
Sent: 11 August 2015 12:24
To: Londra Pasapoarte
Subject: RE: Re innoire pasaport

Buna ziua
Multimesc de raspuns

Nu mai detin carte de identitate – mi a fost oprita la consulat cand am facut pasaportul actual cu domiciliul in UK
In acest caz imi puteti confirma ce acte am nevoie?

Many thanks,
xx

From: Londra Pasapoarte
Sent: 04 August 2015 23:14
To: xxx
Subject: RE: Re innoire pasaport

Buna ziua,
Stimate domn/Stimata doamna

Carte de identitate valabila mai detineti?

Daca da

Stimata doamna/ Stimate domn,
Va asteptam cu toate documentele necesare (original + fotocopie), astfel cum sunt publicate pe pagina web a Ambasadei Romaniei – rubrica pasaport romanesc – http://londra.mae.ro/node/485 in cursul zilei de 11 august 2015 intre orele 12.00 – 13.00 ; este necesara vestimentatie de culoare inchisa in vederea preluarii fotografiei. Aceasta este prima data disponibila pentru programare. Daca nu aveti toate documentele necesare, cererea dvs. nu va fi procesata. Va rugam sa ne anuntati din timp pentru anularea programarii.
Pentru minorii nascuti in Marea Britanie este necesar ca in prealabil sa obtineti certificatul de nastere romanesc cu CNP; informatiile relevante pentru acest serviciu consular sunt disponibile la adresa: http://londra.mae.ro/ro/node/280. In prezent, certificatele de nastere romanesti se elibereaza in termen de 30 de zile de la depunerea cererii, astfel incat trebuie sa va asigurati ca depuneti actele din timp.
Atragem atentia asupra faptului ca la sediul Sectiei consulare este necesar un timp de asteptare – pentru depunerea si procesarea cererii, pentru preluarea datelor dumneavoastra de catre functionarul consular.
In eventualitatea intervenirii unor defectiuni tehnice a caror solutionare nu depinde de Sectia consulara veti fi reprogramat la o data ulterioara.
Va adresam rugamintea de a respecta pe ceilalti solicitanti de servicii consulare care sunt prezenti in sala concomitent cu dumneavoastra.
Taxa in vederea eliberarii pasaportului pentru luna iulie este de 73 GBP, suma ce se achita cash la ghiseu la momentul depunerii cererii.
Termenul de eliberare a pasaportului romanesc, conform prevederilor legale, este de maxim 90 zile calendaristice de la data depunerii cererii; in acest moment termenul de eliberare este de aproximativ trei – patru saptamani de la data depunerii cererii la Sectia consulara.
Veti avea posibilitatea de a verifica daca pasaportul dumneavoastra a sosit din Romania la Sectia Consulara din Londra accesand urmatoarea adresa:
http://londra.mae.ro/cauta-pasaport
Solicitantii care doresc transmiterea pasapoartelor prin posta sunt rugati sa se prezinte cu un plic Royal Mail Special Delivery preplatit, autoadresat; in cazul familiilor cu solicitari multiple, este necesar cate un plic pentru fiecare membru care a depus solicitare pentru pasaport.
Atentionam ca Sectia Consulara este competenta numai pentru preluarea si trimiterea in Romania a cererii dumneavoastra, in sistem informatic securizat de gestionare a pasapoartelor electronice. Pasaportul romanesc se confectioneaza in Romania.

Documente Necesare pasaport electronic
ADULTI
domiciliul in Romania ADULTI
domiciliul in strainatate (CRDS) MINORI
domiciliul in Romania MINORI
domiciliul in strainatate****
• Cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, ÎN ORIGINAL şi copie*
• În cazul schimbării numelui sau prenumelui este necesară prezentarea, după caz, a următoarelor documente în original şi copie: certificat românesc de căsătorie, sentinţa românească de divorţ, decizie pronunţată de către autorităţile din România cu privire la schimbarea pe cale administrativă a numelui/prenumelui. În toate aceste situaţii este necesară prezentarea cărţii de identitate valabile cu noul nume.
• Pasaport anterior (original si fotocopie – dupa caz) • Certificat de nastere romanesc (original si fotocopie)
• Certificat de casatorie romanesc (original si fotocopie)/ Hotarare de divort pronuntata de o instanta din Romania/ Mentiune de divort aplicata pe certificatul de nastere pentru hotararile de divort pronuntate in strainatate (dupa caz)
• Document care atesta domiciliul permanent in strainatate (UK: Yellow/Blue/Purple Card sau Indefinite Leave to Remain sau Certificat de Naturalizare/Pasaport britanic; pentru alte state: pasaport valabil/permis de resedinta **
• Pasaport anterior (original si fotocopie)
• Cartea de identitate (chiar daca este expirata) – daca este cazul • Certificat de nastere romanesc, cu CNP (original si fotocopie)***
• Pasaport anterior, daca este cazul (original si fotocopie)
• Carti de identitate valabile ale parintilor (original si fotocopie) + carte de identitate valabila minor peste 14 ani
• Certificat de casatorie romanesc al parintilor (original si fotocopie)
• Declaratie de acord autentificata de notar in Romania sau la una dintre misiunile diplomatice ale Romaniei in strainatate (in cazul neprezentarii unui parinte)
• Certificatul de deces (in cazul unui parinte decedat), hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului pronuntat de instanta in Romania ramasa definitiva si irevocabila (original si fotocopie – dupa caz) • Certificat de nastere romanesc, cu CNP (original si fotocopie)
• Document care atesta domiciliul permanent in strainatate (UK: Yellow/Blue/Purple Card sau Indefinite Leave to Remain sau Certificat de Naturalizare/Pasaport britanic; pentru alte state: pasaport valabil/permis de resedinta – apartanand parintelui care detine pasaport CRDS sau solicita un astfel de pasaport in acelasi timp cu minorul
• Pasaportul anterior (dupa caz)
• Acte de identitate parinti: C.I. sau pasaport (doar pentru aceia dintre parinti care nu mai detin o carte de identitate ca urmare a solicitarii unui pasaport tip CRDS)

* Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere în original
**Datele de identificare din actele romanesti trebuie sa fie identice cu cele din actele britanice/straine.
***Pentru minorii nascuti in Marea Britanie este necesar ca in prealabil sa obtineti certificatul de nastere romanesc cu CNP; informatiile relevante pentru acest serviciu consular sunt disponibile la adresa: http://londra.mae.ro/ro/node/280
****Pentru a putea solicita un pasaport cu domiciliul in strainatate pentru minor, este necesar ca cel putin unul dintre parinti sa detina un astfel de pasaport, sau sa solicite un astfel de document in acelasi timp cu minorul.
Va aducem la cunostinta ca preluarea fotografiei in sistemul electronic de pasapoarte este dificil de realizat la varste foarte mici, intrucat intrunesc cu greu standardele de calitate solicitate (copilul nu isi poate tine capul drept, ochii deschisi si nici nu raspunde foarte bine la stimuli astfel incat sa ii putem focaliza privirea spre obiectiv), fiind necesar un timp de procesare mai mare; PREZENTA AMBILOR PARINTI SI A MINORULUI ESTE OBLIGATORIE.
ATENTIE! Documentele necesare sunt prezentate cu titlu orientativ. In functie de particularitatea cazului dumneavoastra poate fi necesara solicitarea unor documente suplimentare.

Cu Stima,
Sectia Consulara

M.E.I.C House
344 High Street Kensington, London
W14 8NS
Tel:02076029833/Fax:02076024229
E-mail:londra.pasapoarte@mae.ro
Pag.Web:www.londra.mae.ro

From: xxxxxx
Sent: 04 August 2015 14:24
To: Londra Pasapoarte
Subject: Re innoire pasaport

Buna Ziua
Pasaportul curent expira pe 17 ianuarie 2016 – insa trebuie sa calatoresc la New York in octombrie – si am nevoie de un pasaport cu data de expirate mai mare de 6 luni

In aceste conditii – pot sa ma programez pentru re-innoirea pasaportului in Aug/Sept pt a avea un nou pasaport de calatorie in oct?
Si care sunt pasi/taxele pentru re-innoirea pasaportului romanesc

Multumesc in avans
wild_east
Caligraf
Caligraf

Postby albea » Aug 18th, '15, 15:56

Pentru mine lucrurile sunt clare. Tu ai trimis mail pe 4 august pe la ora 12 si ei au raspuns seara aproape de 12 noaptea. Ceea ce nu poti tu sa intelegi (deh! corporatist) este ca cei de la consulat chiar ti-au raspuns la ce le-ai solicitat (acte necesare) si, in plus, ti-au facut si programare in timp util pentru cazul tau particular.. Problema este ca tu NU AI CITIT ce ti-au raspuns, erai preocupat de plecarea iminenta in concediu si ai considerat ca un mail cu mai mult de 10 cuvinte este un stres pe care nu il meriti.

Autoritatile romanesti functioneaza dupa reguli proprii, nu imprumutate de la multinationale. In ce te priveste, continua demersurile pentru pasaportul de UK. E singura solutie sa scapi de stres. Succes!
Eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur parca prind curaj.
(Ion Creanga)
albea
Contributor
Contributor

Postby sapanta » Aug 18th, '15, 16:06

wild_east wrote:trebuie sa calatoresc la New York in octombrie – si am nevoie de un pasaport cu data de expirate mai mare de 6 luni

In aceste conditii – pot sa ma programez pentru re-innoirea pasaportului in Aug/Sept pt a avea un nou pasaport de calatorie in oct?

cum spuneam din primul post, maria ta nici e vorba sa fii scris ca vrea programare DUPA concediu...
iar cei de la consulat care stiu f bine cat dureaza emiterea unui pasaport (cam 30 zile), neavand data exacta din oct de calatorie, te-au si programat in prima zi disponibila.

wild_east wrote:Ma rog daca sunteti atat de analfabeti (scz ca folosesc acest limbaj dar chiar nu vad cum altfel) citeste mai jos convorbirile cu ei:

las-o mai moale cu analfabetismul ca e grele pana si conjugarea verbelor la matale -nu-ma-uit- -nu-ma-uit- , ca sa nu mai vorbim de alte chestii marunte
sapanta
Arhiduce
Arhiduce

Postby sapanta » Aug 18th, '15, 16:08

albea wrote:Autoritatile romanesti functioneaza dupa reguli proprii, nu imprumutate de la multinationale. In ce te priveste, continua demersurile pentru pasaportul de UK. E singura solutie sa scapi de stres. Succes!

mai exact dupa lege, care are prevederi f clare in privinta pasapoartelor. -da-da- -da-da- -da-da-
la fel e si la multinationale, doar ca omul nostru are impresia ca cei de la consulat sunt de fapt un fel de agentie de turism care stau si cauta acolo pt el doar doar ii gasesc ceva sa-l faca fericit.... -ras2- -ras2- -ras2-
sapanta
Arhiduce
Arhiduce

Postby wild_east » Aug 18th, '15, 17:39

OK bine am inteles
Ambasada e asa de grozava ca m au programat fara sa le cer
O sa le trimit si un email ca am nevoie de pasaport UK poate mi-l da tot din oficiu

Acum ca tot iti place sa te lauzi cat de extraordinari sunt cei de la ambasada: ti se pare normal ca programarea la ambasada sa se face exclusiv prin email, cu o pers care nu isi da nici numele si nici numarul de telefon? Ti se pare normal sa nu existe o optiune online de programare si verificare a disponibilitati la interviu?
Sa stii ca am fost la interviuri pt vize etc la alte ambasade si peste tot programarea se face online, pe un site web, unde iti alegi singur tu ziua si ora in functie de ce au disponibil, si daca ai nevoie de cineva, ti se ofera un nume si numar de telefon

Banuiesc ca pt tine - asta e anormal - si normal e sa trimiti un email pe care pers resp il citeste fara sa inteleaga ce vrei de fapt si apoi face greseala de a te programa din oficiu - iar cand cetateanul cere din nou sa se programeze - il pui la coada listei ca asa vrei tu

Sunt de acord cu tine intr o singura privinta: obtinerea pasaportului britanic - desi un proces f dificil/complex - este de 10 ori mai simplu decat programarea la consulatul roman, pt ca toate informatiile sunt online, toate formularele si programarile se fac online

Singura consolare - ca sa zic asa - e ca prin obtinerea lui - desi nu mi l-am dorit - nu trebuie sa ma mai umilesc pe aici pe forumuri si imi pot vedea mai departe de viata mea corporatista - cum zici matale

Scuze ca uni dintre noi au o viata si un job aici - si nu au chef de jocurile de putere dintre X si Y

tot ce am cerut este sa mi se respecte dreptul universal de calatorie - statul roman are obligatia fata de cetateni sai, sa le ofere ID si pasapoarte - nu este in atributia ambasadei sau consulatului sa dicteze cuiva cand unde si cum poate calatori.
wild_east
Caligraf
Caligraf

Postby albea » Aug 18th, '15, 18:15

wild_east wrote:Acum ca tot iti place sa te lauzi cat de extraordinari sunt cei de la ambasada: ti se pare normal ca programarea la ambasada sa se face exclusiv prin email
..............
Scuze ca uni dintre noi au o viata si un job aici ...

Nu ii lauda nimeni, ca nu sunt grozavi deloc. Sunt simpli functionari. Banali si fara nimic extraordinar. In schimb, pot sa accept ca Guvernul Romaniei ca si oricare alt guvern din lumea asta sa-si faca treaba cum crede el ca e mai bine. Atentie: nu spun ca asa cum face Guvenul, Ambasada, Consulatul, (ale Romaniei, evident) este cel mai bine. Atat poate, atat face. Daca facea mai mult sau mai bine, (poate ca) noi doi nu mai eram acum aici. Fac si ei programarile cum pot mai bine, adica un fel de normal dupa standard romanesc.

In alta ordine de idei, cam toata lumea care incearaca sa-ti explice - nu vrea nimeni sa te insulte - ca tu esti de vina pentru ca nu ai citit cu atentie raspunsul lor, are o viata si un job aici. Si din cate vad sunt mai relaxati ca tine. Poate iti spune ceva acest lucru.
Eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur parca prind curaj.
(Ion Creanga)
albea
Contributor
Contributor

Postby sapanta » Aug 18th, '15, 18:32

wild_east wrote:Acum ca tot iti place sa te lauzi cat de extraordinari sunt cei de la ambasada

ca sa fie f clar, eu nu ma laud (pe mine) ci ii laud pe cei de la consulat, care este cu totul altceva. -sssst-

wild_east wrote: ti se pare normal ca programarea la ambasada sa se face exclusiv prin email, cu o pers care nu isi da nici numele si nici numarul de telefon? Ti se pare normal sa nu existe o optiune online de programare si verificare a disponibilitati la interviu?
Sa stii ca am fost la interviuri pt vize etc la alte ambasade si peste tot programarea se face online, pe un site web, unde iti alegi singur tu ziua si ora in functie de ce au disponibil, si daca ai nevoie de cineva, ti se ofera un nume si numar de telefon

pt a eticheta ceva ca normal trebuie sa ai o definitie a normalului...
eu cand am fost sa iau viza de sua a trebuit sa merg la banca sa platesc, sa sun la un nr de telefon pt programare, sa stau la coada sa intru samd. deci nu era nimic "online". iar la alte ambasade era si mai horror, nici nu vreau sa-mi amintesc; acolo pot sa spun ca am vazut cum sunt oamenii umiliti.
faptul ca lucrurile au mai evoluat e imbucurator, ar fi de dorit sa ajunga si statul roman la acelasi nivel - dar cata vreme impozitele si taxele nu pot fi inca platite online, iar pt un banal pasaport simplu temporar trebuie emise 3 chitante la CEC in loc de un simplu POS pt plata cu cardul mai e mult pana la programari. dar repet aici consulatul nu are nici o vina, ei doar folosesc infrastructura si legislatia existenta.
chestia cu nr de telefon si mai ales persoana de contact s-a tot dezbatut pe forum, lipsa de personal samd. simplul fapt ca primesti raspunsul pe mail seara ar trebui sa-ti sugereze cam ce eforturi fac cei de acolo; daca nu stii in romania sunt inca blocate angajarile in sistemul bugetar...

wild_east wrote: Banuiesc ca pt tine - asta e anormal - si normal e sa trimiti un email pe care pers resp il citeste fara sa inteleaga ce vrei de fapt si apoi face greseala de a te programa din oficiu - iar cand cetateanul cere din nou sa se programeze - il pui la coada listei ca asa vrei tu

repet, oamenii au vrut sa te ajute, tinand cont de faptul ca te-ai trezit f tarziu, mai ales intr-o perioada f aglomerata.
peste tot este posibil sa nu gasesti programarea chiar la data dorita de tine.

wild_east wrote: Sunt de acord cu tine intr o singura privinta: obtinerea pasaportului britanic - desi un proces f dificil/complex - este de 10 ori mai simplu decat programarea la consulatul roman, pt ca toate informatiile sunt online, toate formularele si programarile se fac online

foarte bine, mult succes la programare - dar sa nu fi surprins daca mai sunt intarzieri; anul trecut aveau vreo 500k de pasapoarte de emis in asteptare...

wild_east wrote: tot ce am cerut este sa mi se respecte dreptul universal de calatorie - statul roman are obligatia fata de cetateni sai, sa le ofere ID si pasapoarte - nu este in atributia ambasadei sau consulatului sa dicteze cuiva cand unde si cum poate calatori.

cred ca nu ti-a ingradit nimeni nici un drept, doar ca nu s-au potrivit out of office-urile cu programarile -nu-ma-uit-
sapanta
Arhiduce
Arhiduce

Postby wild_east » Aug 18th, '15, 21:00

Ce nu inteleg eu este de ce trebuie mereu sa gasim scuze ....si sa ne multumim cu ce ni se da
Oameni buni - platim taxe, impozite - avem drepturi

Nu stiu - si nu ma intereaseaza de cine tine decizia de a intra si consulatul roman in secolul 21 - dar am impresia ca asta ar insemna ca, cateva posturi sa se desfiinteze - pentru ca nu ar mai fi nevoie de x si y sa dea un raspuns pe mail fara sa citeasca intai ce a cerut persona respectiva ( informatii - si nu o programare, culmea cand ceri programarea e invers = ti se da informatii...)

Bine inteles ca daca tu ti ai luat viza pt SUA acum 10 ani cand nu era tehnologia d azi a tb sa suni insa vorbim de prezent - si mi se pare groaznic sa trimiti email la un John Doe pt a te programa si sa nu ti se dea sansa de a ti alege tu ziua si ora cand poti sa te duci - din ce este disponibil...
In orice sistem sanatos - o programare se face pe baza de disponibilitate reciproca ( ma programez cand ai tu disponibil si eu liber)

Din ce zici tu sunt eu de vina ca desi am trimis un email inainte sa plec in concediu - pt a ma informa ce acte imi trebuie, nu m-am prezentat la un interviu la care nu am cerut si nu am stiut ca sunt programat.
Si tot anormal ti se pare ca fiind in concediu - nu mi am verificat emailurile - mai ales ca nu aveam de ce sa le verific - nu le cerusem sa ma programeze - le cerusem informatii pe care le puteam citi la intoarcere

Cat despre dreptul de calatorie - daca eu am nevoie sa calatoresc iar validitatea pasaportului nu imi permite - incerc sa ma programez la interviu si imi zice ca urmatoare zi disponibila e peste 2 luni...le cer programare in regim de urgenta (contra cost) si imi zic NU - asta ce se numeste?
Se numeste ca nu pot calatori si mai grav risc sa nu am un act de ID valid - because computer says NO
wild_east
Caligraf
Caligraf

PreviousNext

125 posts • Page 4 of 51, 2, 3, 4, 5