Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Drept de munca

Intrebari si raspunsuri despre legile din UK.

Moderator: mdragut

17 posts • Page 1 of 1

Drept de munca

Postby octavianrbv » Mar 28th, '13, 13:03

Daca fiica mea are blue card fara restrictie in ce priveste piata muncii,ce oportunitati legale pot avea ca sa pot obtine un loc de munca,avand in vedere ca inca astept sa primesc blue cardul,dar doresc sa lucrez?
octavianrbv
Haiduc
Haiduc

Re: Drept de munca

Postby mdragut » Mar 30th, '13, 12:59

octavianrbv wrote:Daca fiica mea are blue card fara restrictie in ce priveste piata muncii,ce oportunitati legale pot avea ca sa pot obtine un loc de munca,avand in vedere ca inca astept sa primesc blue cardul,dar doresc sa lucrez?

Dupa cum spuneam si intr-o postare anterioara, trebuie analizat in ce masura indepliniti conditiile sau nu. Prin urmare, nu va pot spune daca puteti lua employment imediat sau trebuie sa asteptati sa va fie eliberat un Blue Card in calitate de dependent.

Ceea ce vreau sa spun este faptul ca nu este suficient sa fiti membru de familie al unei persoane care are Blue Card, ci este necesar ca detinatorul de Blue Card sa exercite Treaty rights, respectiv, in acest caz, sa aiba calitatea de employee.

In concluzie, daca fiica dumneavoastra lucreaza in baza unui contract de munca, teoretic, ca membru de familie direct in linie ascendenta, aveti drept de a lua employment.

Av.dr. Marian Dragut
Member of The Law Society of England and Wales
Solicitor Regulation Authority no. 560597
Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
☎ 07895763482 01935472686
E: info@dragutlawoffice.com
W: www.dragutlawoffice.com
www.divortuk.co.uk
New: Marian Dragut Law Office acorda si consultanta telefonica. Pentru detalii si programari va rugam sa accesati website-ul nostru: http://www.dragutlawoffice.com
mdragut
Trader
Trader

Postby octavianrbv » Mar 30th, '13, 15:26

Va multumesc dl.Avocat si daca ese posibil va rog sa fiti mai explicit in ceea ce se intelege sau ce presupune a fi de facut de catre fiica mea ca sa exercite Treaty rights.De asemenea va rog daca ne puteti spune ce lege reglementeaza dreptul de munca al dependentilor in UK,deoarece daca as cunoaste care este aceasta lege as putea aduce in discutie cu terte persoane posibilitatea de a fi angajat prin faptul ca am drept de munca in calitate de dependent al unei persoane care detine Blue Card fara nici un fel de restrictii pe piata muncii.Mentionez de asemenea ca fiica mea a dobandit Blue Cardul in urma angajarii la o companie britanica acum 1 an si jumatate,companie la care lucreaza si in prezent.
octavianrbv
Haiduc
Haiduc

Postby morarvioctor » Mar 30th, '13, 15:45

Am o nedumerire totala va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Sunt Romin si sotia la fel , dar printro conjunctura am aflat ca sotia poate sa ia cetatenie Magheara , care sunt demersurile sa pot sa ma angajez in UK. Mai precizez ca am si doi copii unul de 2 ani iar celalalt de 7 ani . As dori o informare mai detaliata cu privire la plecarea din Ro in UK procedura de stabilire actele necesare si dreptul de a munci in UK .Demersul pas cu pas.
Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
morarvioctor
Haiduc
Haiduc

Postby mdragut » Apr 2nd, '13, 13:40

octavianrbv wrote:Va multumesc dl.Avocat si daca ese posibil va rog sa fiti mai explicit in ceea ce se intelege sau ce presupune a fi de facut de catre fiica mea ca sa exercite Treaty rights.De asemenea va rog daca ne puteti spune ce lege reglementeaza dreptul de munca al dependentilor in UK,deoarece daca as cunoaste care este aceasta lege as putea aduce in discutie cu terte persoane posibilitatea de a fi angajat prin faptul ca am drept de munca in calitate de dependent al unei persoane care detine Blue Card fara nici un fel de restrictii pe piata muncii.Mentionez de asemenea ca fiica mea a dobandit Blue Cardul in urma angajarii la o companie britanica acum 1 an si jumatate,companie la care lucreaza si in prezent.

Daca fiica dumneavoastra lucreaza in baza unui contract ca employee si detine Blue Card, acest lucru inseamna ca exercita Treaty rights in UK. Atat timp cat isi mentine acest statut, dumneavoasta ca membru de familie direct in linie ascendenta, aveti drept de munca.

Acest drept nu este mentionat expres intr-un singur articol de lege. Prin urmare, ca dovada a acestui drept, va sugerez sa folositi paragraful urmator, ce se gaseste la link-ul: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... iveworkuk/

"You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the UK if: (...) you are the family member of an EEA national who is exercising a Treaty right in the UK (except if you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is subject to work authorisation requirements, or who is exempt from those requirements but only by virtue of being self-employed, self-sufficient or a student)."

Din acest paragraf se deduce ca un membru de familie al unui cetatean roman care exercita Treaty rights ca employee este scutit de autorizare pentru a lua employment.

Av.dr. Marian Dragut
www.divortuk.co.uk
New: Marian Dragut Law Office acorda si consultanta telefonica. Pentru detalii si programari va rugam sa accesati website-ul nostru: http://www.dragutlawoffice.com
mdragut
Trader
Trader

Postby octavianrbv » Apr 5th, '13, 20:21

Va multumesc inca o data pentru timpul si atentia pe care ati acordat-o postarilor mele.Cu respect,numai bine!
octavianrbv
Haiduc
Haiduc

Postby luci2511 » Apr 29th, '13, 00:22

Luna aceasta o sa primesc al 12-lea fluturas de salariu si in consecinta o sa pot aplica pt BC dar avand in vedere durata relativ mare a solutionarii actelor as dori sa stiu daca pot munci in continuare la acelasi angajator fara sa intru in ilegalitate pana la primirea actelor. Multumesc anticipat!
luci2511
Haiduc
Haiduc

Postby Anonymous » Apr 29th, '13, 06:14

Da, e cel mai simplu pt tine. Este cazul dat exemplu pe pagina de la home office: daca ai muncit 12 luni.... atunci nu e musai blue card. Angajatorului ii arati asta , daca te intreaba:). Daca nu .....mergi inainte !
Anonymous

Postby mdragut » Apr 29th, '13, 10:03

luci2511 wrote:Luna aceasta o sa primesc al 12-lea fluturas de salariu si in consecinta o sa pot aplica pt BC dar avand in vedere durata relativ mare a solutionarii actelor as dori sa stiu daca pot munci in continuare la acelasi angajator fara sa intru in ilegalitate pana la primirea actelor. Multumesc anticipat!

DA, in situatia in care v-ati indeplinit toate obligatiile legale pe timpul celor 12 luni, puteti continua sa lucrati atat la angajatorul curent cat si la oricare alt angajator.

Av.dr. Marian Dragut
www.divortuk.co.uk
mdragut
Trader
Trader

Postby luci2511 » Apr 29th, '13, 12:52

Da am muncit pe toata perioada acestor 12 luni doar pentru acest angajator pe baza YC si ma gandeam ca n-ar trebui sa fie o problema daca raman in continuare chiar daca nu am actele. Oricum din ce am observat prea putin ii intereseaza pe ei acest lucru. Multumesc f mult. M-am mai linistit :D
luci2511
Haiduc
Haiduc

Postby ram_oo7 » Apr 30th, '13, 20:30

mdragut wrote:
octavianrbv wrote:Va multumesc dl.Avocat si daca ese posibil va rog sa fiti mai explicit in ceea ce se intelege sau ce presupune a fi de facut de catre fiica mea ca sa exercite Treaty rights.De asemenea va rog daca ne puteti spune ce lege reglementeaza dreptul de munca al dependentilor in UK,deoarece daca as cunoaste care este aceasta lege as putea aduce in discutie cu terte persoane posibilitatea de a fi angajat prin faptul ca am drept de munca in calitate de dependent al unei persoane care detine Blue Card fara nici un fel de restrictii pe piata muncii.Mentionez de asemenea ca fiica mea a dobandit Blue Cardul in urma angajarii la o companie britanica acum 1 an si jumatate,companie la care lucreaza si in prezent.

Daca fiica dumneavoastra lucreaza in baza unui contract ca employee si detine Blue Card, acest lucru inseamna ca exercita Treaty rights in UK. Atat timp cat isi mentine acest statut, dumneavoasta ca membru de familie direct in linie ascendenta, aveti drept de munca.

Acest drept nu este mentionat expres intr-un singur articol de lege. Prin urmare, ca dovada a acestui drept, va sugerez sa folositi paragraful urmator, ce se gaseste la link-ul: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... iveworkuk/

"You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the UK if: (...) you are the family member of an EEA national who is exercising a Treaty right in the UK (except if you are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is subject to work authorisation requirements, or who is exempt from those requirements but only by virtue of being self-employed, self-sufficient or a student)."

Din acest paragraf se deduce ca un membru de familie al unui cetatean roman care exercita Treaty rights ca employee este scutit de autorizare pentru a lua employment.

Av.dr. Marian Dragut
W: http://www.dragutlawoffice.com
http://www.divortuk.co.uk

Doar parintii au acest drept( scutit de autorizare pentru a lua employment)
? fratii ,surorile nu sunt si ei tot membrii de familie?de exemplu eu am blue card de 2 ani,daca fratele meu (mai mare cu un an decat mine) vine in uk are dreptul sa se angajeze fara bule?
ram_oo7
Caligraf
Caligraf

Postby rebecca_uk » May 1st, '13, 09:41

Nu, pentru ca nu sunt ascendenti de gradul 1.

http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby ram_oo7 » May 2nd, '13, 22:14

rebecca_uk wrote:Nu, pentru ca nu sunt ascendenti de gradul 1.

http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk

multumesc pt raspuns Rebecca !
ram_oo7
Caligraf
Caligraf

Postby luci2511 » May 16th, '13, 10:37

Buna ziua! Revin cu o intrebare...am toate cele 12 pay slips-uri si am observat k pe primu din ele in locul insurance number-ului apare data mea de nastere pt k la vremea respectiva knd am fost angajat ink nu aveam NINO si abia dupa a doua luna l-am avut...exista vreo problema dk aplic? s-ar putea sa fie asta vreo problema? sau e mai bn sa astept sa iau urmatorul pay slip si sa decalez totu cu o luna? multumesc mult!
luci2511
Haiduc
Haiduc

Postby mdragut » May 20th, '13, 09:57

luci2511 wrote:Buna ziua! Revin cu o intrebare...am toate cele 12 pay slips-uri si am observat k pe primu din ele in locul insurance number-ului apare data mea de nastere pt k la vremea respectiva knd am fost angajat ink nu aveam NINO si abia dupa a doua luna l-am avut...exista vreo problema dk aplic? s-ar putea sa fie asta vreo problema? sau e mai bn sa astept sa iau urmatorul pay slip si sa decalez totu cu o luna? multumesc mult!

In opinia mea, este irelevant acest aspect. Va sugerez sa faceti aplicatia dupa implinirea celor 12 luni.

Av.dr. Marian Dragut
www.divortuk.co.uk
mdragut
Trader
Trader

Postby LiviaG » May 20th, '13, 10:10

Buna ziua,

La cat timp dupa implinirea celor 12 luni trebuie facuta aplicatia pentru blue card? Am acumulat deja 12 luni de munca neintrerupta.
Mie mi-a expirat buletinul si voi aplica pentru pasaport saptamana viitoare iar eliberarea lui poate dura pana la 90 de zile.
Imi va afecta aplicatia pentru BC daca o voi amana cu maxim 3 luni?

Multumesc anticipat!
LiviaG
Senior
Senior

Postby rebecca_uk » May 20th, '13, 12:51

Nu-ti afecteaza cu nimic.
La Blue pt. graduates scheme este 12 luni.
Dar, dincoace, atat timp cat ai payslips, nu vad de ce te-ar afecta.
Poti sa le trimiti si mesaj si sa-i intrebi sa fii 100% sigura.

Succes!
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

17 posts • Page 1 of 1