Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Acte angajare - self-employed sau alta forma?

Intrebari si raspunsuri despre legile din UK.

Moderator: mdragut

17 posts • Page 1 of 1

Acte angajare - self-employed sau alta forma?

Postby juliette » Jun 29th, '12, 23:51

Am lucrat mai bine de un an la o firma fara acte, ei nestiind acest lucru. Tocmai au aflat de faptul ca imi trebuie permis de munca si-mi cer o solutie pentru rezolvarea problemei. Care ar fi varianta cea mai buna pentru ambele parti si sa nu ma dea afara? Sa le propun statutul de self-employed sau o alta modalitate de a-mi face acte?
Va multumesc anticipat. A
juliette
Haiduc
Haiduc

Re: Acte angajare - self-employed sau alta forma?

Postby mdragut » Jun 30th, '12, 09:33

In opinia mea, puteti adopta una dintre urmatoarele solutii:

1. Demarati procedura pentru obtinerea Accesion Worker Card, caz in care obtinerea dreptului de munca poate dura o perioada de aproximativ sase luni;

2. In situatia in care angajatorul este de acord, continuati activitatea ca self-employed in baza unui contract de servicii, fie ca sole trader fie incorporati o companie. Atentie insa, una dintre conditiile esentiale ale statutului de self-employed este de a lucra pentru mai multi clienti;

3. Continuati activitatea ca self-employed in conditiile de mai sus, iar, in acelasi timp, puteti demara si procedura pentru obtinerea Accesion Worker Card.

Av.dr. Marian Dragut
Marian Dragut Law Office
Tel. 01935.472.686
Mob: 07895.763.482
Email: info@dragutlawoffice.com
Web: http://dragutlawoffice.com
New: Marian Dragut Law Office acorda si consultanta telefonica. Pentru detalii si programari va rugam sa accesati website-ul nostru: http://www.dragutlawoffice.com
mdragut
Trader
Trader

Postby tiparebune » Nov 8th, '12, 23:22

Buna seara,

Am aplicat pentru Accession worker card in august dupa ce viitorul meu angajator a aplicat pentru Permisul de munca si inca nu am primit raspunsul.
In prezent , ma aflu in UK si am inceput sa lucrez ca Self employed (pattern consultant - consultant tipare pentru confectii textile) incepand cu 03 sept, deocamdata avand client doar firma pentru care am aplicat pentru Accession worker card.
Am aplicat pentru NINo si nu mi-a fost acordat. As vrea sa aplic din nou dar trebuie sa mai gasesc si alti clienti sa le tai facturi.
Pentru asta as avea niste intrebari:
-Pot lucra mai mult de 3 luni ca self employed fara NINo?
-Pot emite facturi unor persoane fizice?
-Clientii pot fi din alte tari?

Va multumesc
Last edited by tiparebune on Nov 8th, '12, 23:28, edited 1 time in total.
tiparebune
Calfa
Calfa

Postby Romeo M. Calin » Nov 9th, '12, 00:43

tiparebune wrote:Buna seara,

Am aplicat pentru Accession worker card in august dupa ce viitorul meu angajator a aplicat pentru Permisul de munca si inca nu am primit raspunsul.
In prezent , ma aflu in UK si am inceput sa lucrez ca Self employed (pattern consultant - consultant tipare pentru confectii textile) incepand cu 03 sept, deocamdata avand client doar firma pentru care am aplicat pentru Accession worker card.
Am aplicat pentru NINo si nu mi-a fost acordat. As vrea sa aplic din nou dar trebuie sa mai gasesc si alti clienti sa le tai facturi.
Pentru asta as avea niste intrebari:
-Pot lucra mai mult de 3 luni ca self employed fara NINo?
-Pot emite facturi unor persoane fizice?
-Clientii pot fi din alte tari?

Va multumesc

-Da, se poate lucra mai mult timp de trei luni fara NINo atit timp cit veti putea arata ca incercati sa il obtineti in cazul in care veti fi intrebat si in acelasi timp tineti evidenta la activitatea pe care o prestati.
-Da, clienti pot fi companii sau persoane fizice.
-Da, clienti pot fi si din alte tari. Insa in cazul in care doresti de a arata acesti clienti ca sustinere a aplicatie pentru NINo, sa ai documentatia buna despre afacerea cu ei si ar fi foarte bine sa fie posibil ca ei sa poata confirma afacerea daca cei de la Glasgow doresc sa controleze aceasta.
Da.
Romeo M. Calin
Gramatic
Gramatic

Postby tiparebune » Nov 9th, '12, 10:11

Buna ziua,

Multumesc mult pentru raspunsuri, i-mi sunt de mare ajutor.
tiparebune
Calfa
Calfa

contract cu probleme

Postby Marry » Nov 17th, '12, 16:54

Buna ziua D-le avocat.As avea nevoie de parerea dvs in privinta unui contract cu o firma neserioasa.In contract scrie ca voi lucra ca asistent medical ca Self employed,aici am aflat ca nu se poate dar totusi am lucrat din februarie fara acte,fara Nino.Recent am renuntat la contract fara perioada de preaviz-motiv pt care nu o sa primesc bani pe ultima luna muncita.Corect-conform contractului.Dar acum firma ma ameninta ca o sa ma dea in judecata si voi plati 10.000 de lire penalizare si ca ma va raporta la NMC pt a mi se lua PIN-ul. Va rog sa-mi spuneti daca firma poate sa faca aceste lucruri.Daca aveti nevoie de contractul cu firma pot sa vi-l trimit pe e-mail.Astept raspunsul dvs si va multumesc anticipat.
Marry
Scrib
Scrib

Postby splash » Nov 17th, '12, 21:55

Parerea mea - neavizata- verifica pe site UKBA amenzile pt angajati si angajatori; poti sa-i ameninti si tu ca ii raportezi autoritatilor, daca detii dovezi ca ti-au promis ceva ce nu au respectat.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/busin ... employers/
splash
Mentor
Mentor

Re: contract cu probleme

Postby dromaderu » Nov 17th, '12, 22:04

Marry wrote:Buna ziua D-le avocat.As avea nevoie de parerea dvs in privinta unui contract cu o firma neserioasa.In contract scrie ca voi lucra ca asistent medical ca Self employed,aici am aflat ca nu se poate dar totusi am lucrat din februarie fara acte,fara Nino.Recent am renuntat la contract fara perioada de preaviz-motiv pt care nu o sa primesc bani pe ultima luna muncita.Corect-conform contractului.Dar acum firma ma ameninta ca o sa ma dea in judecata si voi plati 10.000 de lire penalizare si ca ma va raporta la NMC pt a mi se lua PIN-ul. Va rog sa-mi spuneti daca firma poate sa faca aceste lucruri.Daca aveti nevoie de contractul cu firma pot sa vi-l trimit pe e-mail.Astept raspunsul dvs si va multumesc anticipat.

PIN-ul nu iti este afectat daca nu ai facut greseli ca si nursa.
Deci, dpadv stai linistita.
Dar, daca spui ca nu s-a putut lucra , in ce regim ai muncit deci?
Pare un contract nerespectat de ambele parti.
Firma te ameninta deoarece ai isi umflau burtica cu bani luati de la angajatorul tau, pt munca ta, de asta te ameninta!
Nu le scapa nici un ban!
Esti inregistrata cu RCN? Daca da, suna-i!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby mdragut » Nov 19th, '12, 10:25

Marry wrote:Buna ziua D-le avocat.As avea nevoie de parerea dvs in privinta unui contract cu o firma neserioasa.In contract scrie ca voi lucra ca asistent medical ca Self employed,aici am aflat ca nu se poate dar totusi am lucrat din februarie fara acte,fara Nino.Recent am renuntat la contract fara perioada de preaviz-motiv pt care nu o sa primesc bani pe ultima luna muncita.Corect-conform contractului.Dar acum firma ma ameninta ca o sa ma dea in judecata si voi plati 10.000 de lire penalizare si ca ma va raporta la NMC pt a mi se lua PIN-ul. Va rog sa-mi spuneti daca firma poate sa faca aceste lucruri.Daca aveti nevoie de contractul cu firma pot sa vi-l trimit pe e-mail.Astept raspunsul dvs si va multumesc anticipat.

Va rog sa-mi trimiteti contractul scanat pe email sa vedem in ce masura sunt indreptatiti sa solicite penalitati in cazul in care contractul se incheie unilateral inainte de termen. Sa-mi lasati si un numar de telefon sa va pot contacta.

Av.dr. Marian Dragut
Marian Dragut Law Office
Tel. 01935.472.686
http://divortuk.co.uk
New: Marian Dragut Law Office acorda si consultanta telefonica. Pentru detalii si programari va rugam sa accesati website-ul nostru: http://www.dragutlawoffice.com
mdragut
Trader
Trader

Postby Marry » Nov 21st, '12, 23:44

Va multumesc tuturor pt sfaturi si pt Dl avocat: v-am trimis pe e-mail contractul.O zi buna tuturor.
Marry
Scrib
Scrib

Postby loremy » Dec 10th, '12, 10:45

Buna ziua! Sunt de o luna in UK si lucrez la un hotel(housekeeping si waitress).Am aplicat pt nino de cand am venit dar mi-a fost refuzat(sincer nu am stiut ce acte imi trebuiesc).Acum cei de la hotel m-au intrebat daca am nino si le-am spusa ca inca astept raspunsul.Ce trebuie sa fac pt a avea acest nino?Mai precis unde ma incadrez ca si worker si ce acte imi trebuie!Va multumesc!
loremy
Calfa
Calfa

Postby mdragut » Dec 10th, '12, 11:01

loremy wrote:Buna ziua! Sunt de o luna in UK si lucrez la un hotel(housekeeping si waitress).Am aplicat pt nino de cand am venit dar mi-a fost refuzat(sincer nu am stiut ce acte imi trebuiesc).Acum cei de la hotel m-au intrebat daca am nino si le-am spusa ca inca astept raspunsul.Ce trebuie sa fac pt a avea acest nino?Mai precis unde ma incadrez ca si worker si ce acte imi trebuie!Va multumesc!

Probabil ca in aceasta postura nu o sa fiti in masura sa obtineti NINo pentru simplul fapt ca nu aveti drept de munca ca employee.

Prin urmare, trebuie sa incepeti activitatea ca self-employed, respectiv sa emiteti factura pentru munca prestata, sa lucrati pentru mai multi clienti etc. Gasiti suficiente informatii pe acest site. Daca nu va descurcati singura, trebuie sa contactati un profesionist sa va ajute.

Av.dr. Marian Dragut
Marian Dragut Law Office
Tel. 01935.472.686
http://divortuk.co.uk
mdragut
Trader
Trader

Postby Glacius » Dec 29th, '12, 10:18

Sunt Self employed de peste un an insa yelow cardul nu l am cerut deoarece nu am nevoie de el . Intrebarea mea este : Ce pot sa fac ca sa obtin Blue cardul ? Am citit ca daca lucrezi continuu 1 an poti aplica pentru blue card..daca sunt subcontractat de o firma si lucrez un an cu ei pot sa aplic pentru blue card? Nu mi e clar cum poti lucra 1 an ca apoi sa aplici pentru bleu card din moment ce nu ai drept de munca.

Stiu ca membrii familiei pana in 21 de ani pot sa obtina bluecard datorita mie daca am yelow card ca self employed, insa as dori sa stiu eu ca self employed cum pot sa ajung sa iau blue cardul.
Glacius
Cetitor
Cetitor

Postby oanabby » Jan 10th, '13, 19:04

Buna,
Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva raspunsuri, sunt inca foarte confuza am nevoie de un raspuns concret.
Lucrez de 3 luni de zile la un restaurant ca ospatara, le-am spus de la inceput ca aplic pentru acte sa devin self employed si ca pot lucra cu ei asa.
Am aplicat pentru acte, am primit NINO am aplicat si pentru UTR astept raspunsul inca, intre timp m-a intreaba de la restaurant cum merge treaba cu actele si cum voi proceda, pentru ca ei asteapta sa fac eu totul numai ca nici eu nu stiu tot.
Contabila lor spune ca ea nu stie ce sa faca, sa vorbesc cu unul dintre patroni (sunt 3) dar nu vreau sa vorbesc cu nimeni pana nu stiu exact ce trebuie sa fac.
Ei sunt de acord sa ma tina si cu self employed, dupa 3 luni vor deja sa incep training pentru postul de manager, deci vor neapart sa ma tina dar nu stiu ce trebuie sa fac, sa le dau invoice saptamanal pentru orele lucrate? ei trebuie sa declare ceva? trebuie ceva contract de colaborare?

Multumesc de ajutor!
Oana T.
oanabby
Cetitor
Cetitor

Postby mdragut » Jan 11th, '13, 11:15

oanabby wrote:Buna,
Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva raspunsuri, sunt inca foarte confuza am nevoie de un raspuns concret.
Lucrez de 3 luni de zile la un restaurant ca ospatara, le-am spus de la inceput ca aplic pentru acte sa devin self employed si ca pot lucra cu ei asa.
Am aplicat pentru acte, am primit NINO am aplicat si pentru UTR astept raspunsul inca, intre timp m-a intreaba de la restaurant cum merge treaba cu actele si cum voi proceda, pentru ca ei asteapta sa fac eu totul numai ca nici eu nu stiu tot.
Contabila lor spune ca ea nu stie ce sa faca, sa vorbesc cu unul dintre patroni (sunt 3) dar nu vreau sa vorbesc cu nimeni pana nu stiu exact ce trebuie sa fac.
Ei sunt de acord sa ma tina si cu self employed, dupa 3 luni vor deja sa incep training pentru postul de manager, deci vor neapart sa ma tina dar nu stiu ce trebuie sa fac, sa le dau invoice saptamanal pentru orele lucrate? ei trebuie sa declare ceva? trebuie ceva contract de colaborare?

Multumesc de ajutor!
Oana T.

Desi pozitia descrisa de dumneavoastra este mai mult de angajat decat de self-employed, trebuie sa aveti in vedere urmatoarele:

- incheierea unui contract de servicii;
- emiterea de invoice pentru serviciile prestate;
- cel pentru care prestati servicii are obligatia de a va transfera suma aferenta fiecarei facturi.

Gasiti la link-ul de mai jos cateva elemente utile:

https://www.gov.uk/set-up-sole-trader

Av.dr. Marian Dragut
Member of The Law Society of England and Wales
Solicitor Regulation Authority no. 560597
Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
☎ 07895763482 01935472686
E: info@dragutlawoffice.com
W: www.dragutlawoffice.com
www.divortuk.co.uk
mdragut
Trader
Trader

Postby marius-cristian » Feb 25th, '13, 14:09

buna ziua,am sh eu o intrebare pentru dumneavoastra,am inceput sa lucrez ca self employment de 1 luna d zile,acum 2 sapt am zugravit apartamentul unui client,duopa ce am terminat lucrarea,domnul respectiv nu mi-a dat niki suma care ne invoisem la inceput ,dar nu mi-a dat nici scrisoare de recomandare,absolut nimik din care sa ateste ca eu am zugravit acel apartament.Mi-a zis ca nu am ce sa-i fac ca nu am incheiat un contract cu el,este posibil asa ceva?trebuia sa inchei un contract?va rog frumos sa-mi raspundeti daca puteti.va multumesc
marius-cristian
Cetitor
Cetitor

Postby mdragut » Feb 26th, '13, 17:16

marius-cristian wrote:buna ziua,am sh eu o intrebare pentru dumneavoastra,am inceput sa lucrez ca self employment de 1 luna d zile,acum 2 sapt am zugravit apartamentul unui client,duopa ce am terminat lucrarea,domnul respectiv nu mi-a dat niki suma care ne invoisem la inceput ,dar nu mi-a dat nici scrisoare de recomandare,absolut nimik din care sa ateste ca eu am zugravit acel apartament.Mi-a zis ca nu am ce sa-i fac ca nu am incheiat un contract cu el,este posibil asa ceva?trebuia sa inchei un contract?va rog frumos sa-mi raspundeti daca puteti.va multumesc

Un contract intre doua parti poate fi si verbal, desi este de preferat sa fie scris tocmai pentru a se evita astfel de situatii.

Prin urmare, invocarea faptului ca nu exista un contract scris nu este valabila. Puteti demonstra lucrarea efectuata prin orice alte mijloace.

Va sugerez sa transmiteti factura atat prin posta (pastrati proof of posting) cat si scanata pe email. In factura sa fie precizat termenul limita pana la care sa se faca plata.

Daca nu se face plata in termenul stabilit, declansati procedura de recuperare a debitelor. Gasiti toate informatiile necesare la link-ul de mai jos:

https://www.gov.uk/make-court-claim-for-money/overview

Av.dr. Marian Dragut
Member of The Law Society of England and Wales
Solicitor Regulation Authority no. 560597
Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
☎ 07895763482 01935472686
E: info@dragutlawoffice.com
W: www.dragutlawoffice.com
www.divortuk.co.uk
mdragut
Trader
Trader

17 posts • Page 1 of 1