Ultimele Stiri:

  • In Romania, ANAF inchide sute de magazine si localuri

    De la 1 martie, de cand a intrat in vigoare noua Ordonanta de Urgenta ce permite sigilarea magazinelor si localurilor pentru neconcordante intre sumele din casele de marcat si bonurile emise, ANAF a inchis peste 170 de afaceri. Nu au lipsit controversele, astfel ca proprietarii diverselor magazine au raportat nereguli si abuzuri. ANAF a inchis astfel un centru de copiere din Bucuresti, din Pasajul de a Universitate, pentru 5 lei in plus in gestiune. Amenda in acest caz a fost de 6000 de lei si inchiderea/sigilarea centrului. Proprietarul se plange ca pedeapsa este nejustificat de mare si in plus, comportamentul inspectorilor a fost de "stapani". Nemultumirile populatiei vin in urma...

  • Romani cautati de Politia din Brent

    Politia din Brent cere ajutorul comunitatii pentru gasirea a trei suspecti de nationalitate romana si a publicat numele si fotografiile celor trei: Gavril Mironescu, 25 (10.12.89) is wanted on a bench warrant issued by Harrow Crown Court for motoring offences in Reynolds Drive, HA8 on 17.4.11. Dorel Cazacu, 26 (07.04.88) is wanted on a bench warrant issued by Harrow Crown Court for Proceeds of Crime Act offences committed on 5.10.12. Tincuta Cimpoer, 54 (10.11.60) is wanted on a bench warrant issued by Harrow Crown Court for shoplifting offences in Harlesden Oricine detine informatii despre cei trei este rugat sa contacteze Brent Wanted Offenders Unit la numarul 101. Alternativ, puteti...

Personalitatea zilei

Florin Udrea

A absolvit Universitatea Politehnica din Bucuresti, urmand sa obtina doctoratul la Universitatea din Cambridge, unde a si obtinut un job de profesor. Conduce un grup de cercetatori impreuna cu care a obtinut recunoasterea internationala in ultimii 15 ani. Profesorul Udrea a publicat peste 250 de articolestiintifice si detine 30 de patente de inventie. .
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.