Ultimele Stiri:

  • Premierul Ponta socheaza diaspora

    Cele 3 milioane de romani care au emigrat sunt, din punctul de vedere al lui Victor Ponta, salvarea Romaniei in ce priveste contributiile sociale. Acesta a declarat in cadrul unei dezbateri ca o contributie de numai 10 euro pe luna din partea fiecarui emigrant ar fi solutia pentru ca sistemul social din tara sa functioneze. Declaratia sa a infuriat comunitatile de romani din afara tarii, aducandu-i nenumarate critici. El a mai adus in discutie tema impozitelor mici din Romania, care se traduc in servicii sociale reduse. Practic, premierul se intreaba cum putem compara cei 16% impozite din Romania cu cei 48% din Germania. De mentionat este ca, cu cateva luni in urma, consilierii sai au...

  • Consulate itinerante pentru cetăţenii românii care se află în Marea Britanie, la o distanţă mare de Londra.

    Secţia consulară a Ambasadei României la Londra va organiza o serie de consulate itinerante pentru cetăţenii românii care se află în Marea Britanie, la o distanţă mare de Londra. Sunt vizate, în primul rând, familiile care au copii minori şi cărora le este mai dificilă deplasarea la Londra sau Edinburgh sau care trebuie să solicite mai multe documente la Secţia consulară, pentru unele servicii consulare fiind necesară prezenţa ambilor parinţi şi a minorului (de exemplu, transcrierea certificatului de naştere, declaraţie de călătorie şi paşaport temporar care permite deplasarea în şi din România). Primele trei locaţii au fost stabilite după cum urmează : Sâmbătă, 24 Ianuarie 2015 –...

Personalitatea zilei

Mihai Radoi

Mihai Radoi a fost directorul Bancii Anglo-Romane, iar in prezent este asociat al "Romanian Investment Fund".
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.