Ultimele Stiri:

  • Ministrul german la Economiei: Marea Britanie trebuie sa plateasca pentru Brexit

    Vicecancelarul Germaniei si ministrul de Externe, Sigmar Gabriel, a accentuat din nou ideea unei pozitii de forta a Uniunii Europene in negocierea cu Marea Britanie legata de iesirea acesteia din blocul comunitar.Sigmar a facut mai multe declaratii intr-o conferinta de presa sustinuta ieri.Acesta a atras din nou atentia ca daca negocierea va fi prost gestionata si alte state vor urma calea Regatului Unit, UE “se va duce de rapa”.Acesta este principalul argument in favoarea unei pozitii dure a Uniunii Europene.“Daca organizam Brexitul intr-un mod gresit, vom avea o mare problema, asadar acum trebuie sa ne asiguram ca nu vom permite Marii Britanii sa pastreze avantajele legate de Europa...

  • Theresa May va initia negocierile privind iesirea din UE fara acordul Parlamentului

    Parlamentarii britanici care sunt impotriva iesirii Marii Britanii din Uniunea Europeana au sustinut tot timpul ca votul de la referendumul din 23 iunie este unul doar consultativ.Acestia spun ca negocierile cu UE privind parasirea blocului comunitar de catre Marea Britanie ar trebui incepute de Theresa May doar dupa aprobarea Parlamentului.In felul acesta ar putea fi blocate negocierile. Este una dintre cele mai plauzibile cai de a bloca Brexitul. O a doua cale este organizarea unui nou referendum pe aceasta tema.Theresa May a transmis in weekend ca nu va solicita aprobarea Parlamentului inainte de a declansa in mod oficial procedura de iesire a Regatului Unit din Uniunea Europeana....

Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK
Personalitatea zilei

Serban Cantacuzino

Descendent al familiei Cantacuzino, a parasit Romania in 1939, cand avea numai 11 ani, ajungand ulterior director al Comisiei Regale de Arte Plastice. A reluat legaturile cu Romania deabia dupa ce regimul comunist a cazut. A fost multa vreme privit ca un lider al comunitatii romanesti din Anglia.
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.