Ultimele Stiri:

  • Partidul Laburist pierde teren in alegerile locale si regionale din Marea Britanie, insa ar putea intra in istorie

    Ieri au avut loc o serie de alegeri locale si regionale in Marea Britanie. Potrivit rezultatelor partiale date publicitatii in aceasta dimineata, laburistii pierd teren iar pozitia lui Jeremy Corbyn in fruntea partidului este pusa in pericol, la numai 8 luni de la preluarea conducerii acestuia. Electoratul britanic a ales ieri peste 2700 de oficiali in 124 de consilii locale si trei parlamente regionale. Rezultatele finale ar putea arata o directie clara inspre care se va indrepta rezultatul referendumului de luna viitoare ce priveste iesirea sau ramanerea Regatului Unit in Uniunea Europeana. La momentul afisarii rezultatelor partiale fusesera numarate mai multe de jumatate dintre voturi....

  • Scandalul dezinfectantilor scoate lumea in strada

    Ultimele dezvaluiri aparute in presa despre diluarea dezinfectantilor distribuiti in spitalele din Romania a dat nastere unor aprige discutii. Ministerul Sanatatii, in urma unor controale efectuate in unitatile spitalicesti, sustine ca exista anumite probleme insa acestea nu sunt nici pe departe atat de grave pe cat se spune. Guvernul Romaniei, prin purtatorul de cuvant, a spus ca Sanatatea va deveni prioritatea numarul 1 in urmatoarele luni. Moise Guran a avertizat ca acest scandal are potentialul de a duce la caderea guvernului. Realizatorul tv sustine ca ministrul Sanatatii are o puternica sustinere in Guvern insa aceasta nu vine din partea lui Dacian Ciolos. Nu a spus insa din partea...

Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK
Personalitatea zilei

Ramona Gönczöl

Profesor la University College London - School of Slavonic and East European Studies, autoare a unor carti si ghiduri pentru invatarea limbii romane .
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.