Ultimele Stiri:

  • Sotii Bondariu si-ar putea recupera copiii saptamana aceasta

    Cazul Bondariu a fost extrem de mediatizat dupa ce romanii din diaspora a protestat in fata mai multor ambasade ale Norvegiei din strainatate. Si in Bucuresti au fost manifestatii importante, in care s-au strans mii de oameni.In noiembrie 2015, Ruth si Marius Bondariu au ramas fara cei cinci copii dupa ce Protectia Copiilor din Norvegia i-au luat in custodie si i-au decazut din drepturile parintesti pe cei doi soti. Ulterior, cel mai mic dintre copii, care avea numai trei luni, le-a fost redat insa ceilalti patru inca se afla in custodia statutului norvegian.Saptamana aceasta cei doi soti ar putea afla daca isi vor recupera copiii sau daca vor pierde definitiv custodia lor. Statul...

  • Ce stim despre migratia in Marea Britanie

    Migratia din interiorul Uniunii Europene a fost unul dintre factorii care au declansat nemultumirea britanicilor si s-a ajuns la referendumul ce va avea loc pe 23 iunie 2016, in care acestia se vor pronunta asupra ramanerii sau iesirii Regatului Unit din Uniunea Europeana. Numeroasele discutii pe aceasta tema au reusit sa creioneze un tabloul al migratiei pe teritoriul Marii Britanii. Statisticile au inceput sa aiba un rol din ce in ce mai important chiar daca tabara favorabila Brexit-ului le contesta, sustinand ca numarul imigrantilor este mult mai mare. Iata ce putem retine in acest moment despre migratia din interiorul Marii Britanii, bazandu-ne pe datele oficiale. Poate rezolva...

Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK
Personalitatea zilei

Sergiu Tuhuţiu

Sergiu s-a nascut in 1983 la Baia Mare si a luat primele lectii de pian inca de la varsta de 7 ani. A studiat pianul fara inrerupere, ajungand sa cante pe marile scene ale lumii, din Rusia pana in Brazilia. A obtinut, in 2011, o bursa de studii la Royal Academy of Music din Londra si in prezent este presedintele "Lipatti Music Production Association".
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.