Ultimele Stiri:

  • Olguta Vasilescu - plagiat in teza de doctorat

    Universitatea din Bucuresti s-a autosesizat in cazul unei noi suspiciuni de plagiat, de data aceasta fiind vorba de teza Olgutei Vasilescu, primar al municipiului Craiova. Universitatea anunta ca este vorba despre mai multe pasaje neatribuite, iar un capitol intreg (capitolul 7) ar fi copiat integral de pe internet, sursa originala fiind inca necunoscuta. Conform legii, Consiliul National de Etica din subordinea Ministerului Educatiei va trebui sa se pronunte in cazuri de plagiat ce privesc persoanele publice, motiv pentru care a si fost solicitat de catre Universitatea Bucuresti.

  • Fost consilier al lui Hrebenciuc - traficant de arme

    Cristian Vintila este unul dintre cei arestati sub acuzatia de trafic international de arme care incercau, in Muntenegru, sa incheie un "contract" cu o grupare terorista din Columbia. Conform unor surse aparent bine informate, Cristian Vintila a fost consilierul fostului vicepresedinte al Camerei Deputatilor, Victor Hrebenciuc, care la randul sau a fost arestat pentru un prejudiciu de 300 de milioane de euro adus Statului Roman. Procurorii i-au acuzat pe cei arestati in Muntenegru, respectiv Cristian Vintila, Flaviu Georgescu si grecul Massimo Romagnoli. Cei trei ar fi facut o oferta pentru arme anti-aeronave, arme de foc si alte elemente unui grup terorist din Columbia care le-ar fi...

Personalitatea zilei

Diana Ionescu

Pianista Diana Ionescu este considerată una dintre cele mai sofisticate interprete ale generaţiei sale. Îndrumată încă de la o vârstă fragedă de personalităţi precum Sanda Bobescu, Olga Szel şi Dan Grigore, iar mai târziu de Alexis Weissenberg, Marta Argerich, Lory Wallfisch şi Richard Goode, ea a fost încurajată în mod constant să-şi dezvolte abilităţile extraordinare de care a dat dovadă încă din copilărie. În prezent, îşi finalizează teza de doctorat pe tema lucrărilor solo pentru pian ale lui Enescu, sub îndrumarea prof. Ronan O' Hora şi a prof. Alexander Lingas.
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.