Ultimele Stiri:

  • Băsescu: România va apăra fără ezitare orice partener N...

    Președintele Traian Băsescu a declarat într-un interviu că în conformitate cu regulile NATO, România va intra fără ezitare în război pentru a apăra orice partener al Alianței. El a sfătuit Republica Moldova, în acest context, să adopte o poziție fermă privind politica sa de securitate și a spus că România nu se va implica militar decât in parteneriat cu aliații săi din NATO. Referitor la conflictul din Ucraina, președintele țării a spus că dacă se confirma implicarea Rusiei în atentatele la securitatea Ucrainei, Uniunea Europeana ar trebui sa treacă la nivelul următor al sancțiunilor și să oprească orice import de gaze din Rusia și încetarea oricăror relații politice.…

  • Dacia Duster atinge pragul de 1 milion de mașini produse

    În numai 4 ani, compania Dacia au produs nu mai puțin de 1 milion de SUV-uri Duster, fapt ce arată popularitatea neașteptată a modelului în întreaga lume. Mașina este disponibila astăzi în peste 100 de țări și este produsă în Romania, Brazilia, Columbia, Rusia și India. Pe unele piețe, Dusterul poarta emblema Renault, compania mamă a celor de la Dacia, astfel că succesul Renault in regiunile respective se datorează în mare parte Dusterului. În Rusia, Brazilia și India, unde mașina se vinde sub sigla Renault, modelul s-a vândut în 151.633, 117.303 și 85.974 de exemplare. Fiecare din aceste țări a primit o versiune specifică de Duster. Daciile Duster vândute in UK sunt…

Link-uri utile:           Ghid utilizare site         Romani celebri in UK         Magazin romanesc
Personalitatea zilei

Vlad Maistorovici

Compozitor si Violonist
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.