Ultimele Stiri:

  • HSBC ar putea sa isi mute o mare parte din angajatii din Londra in alte orase europene

    Londra este considerat al doilea centru financiar din lume si primul din Uniunea Europeana. Foarte multi angajati din capitala britanica lucreaza in sectorul bancar. O iesire din Uniunea Europeana ar insemna ca Londra sa isi piarda acest statut iar un alt oras european ar putea prelua rolul acesteia. Analistii financiari sustin ca orasul german Frankfurt ar putea prelua o parte din rolul Londrei. Daca acest lucru se va intampla, o mare parte dintre angajatii din sectorul bancar londonez isi vor pierde locul de munca sau vor fi relocati. BBC sustine ca HSBC a luat deja o decizie in acest sens. Cea mai mare banca europeana intentioneaza sa isi mute aproximativ 1000 de angajati de la Londra la Paris....

  • UE nu va purta negocieri cu Marea Britanie inainte de activarea articolului 50

    Situatia politica din Marea Britanie este in acest moment incerta. Liderii britanici nu se grabesc sa activeze articolul 50 din Tratatul de la Lisabona chiar daca politicienii europeni ii forteaza pentru a pune capat incertitudinilor.Britanicii doresc sa elimine aproape orice risc economic si doresc consultari informale cu UE inainte de a face primul pas oficial inainte de a parasi UE.Germania, Italia si Franta arunca din nou cartoful fierbinte in tabara britanicilor si spun ca aceste consultari nu vor avea loc inainte de inaintarea cererii de a parasi Uniunea Europeana.Angela Merkel, Francois Hollande si premierul italian, Matteo Renzi, au anuntat deja ca Uniunea Europeana nu va purta...

Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK
Personalitatea zilei

Vasile Nedelcu

Absolvent al Academiei Romane de Teatru si Film, Vasile Nedelcu a ajuns profesor la aceeasi institutie, unde a predat 7 ani. In urma cu 10 ani s-a mutat in Anglia, unde lucreaza ca regizor si profesor de teatru.
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.