Ultimele Stiri:

  • UK - de 3 ori mai multi imigranti non-UE decat ceilalti memb...

    Marea Britanie primeste de aproape 3 ori mai multi imigranti din afara Uniunii Europene fata de orice alt stat membru - arata statisticile. Dezvaluirea va crea mari probleme premierului David Cameron, care a promis ca va reduce imigratia la cifre de ordinul zecilor de mii. Ultima estimare oficiala privind migratia neta este de 243.000 in ultimele 12 luni (pana in martie anul curent), in crestere fata de 175.000 in perioada anterioara. Eurostat (organizatia de statistici a Comisiei Europene) a aratat ca 2,4 milioane de permise de resedinta au fost emise in UE anul trecut, dintre care peste 30% numai in Marea Britanie. Un total de 724.000 de persoane din afara UE au primi…

  • Scandaluri in PSD

    Cel mai mare partid din Romania are parte, in ultimele zile, de cea mai dificila perioada din existenta sa. Lideri importanti sunt anchetati de DNA, iar lupta pentru putere face victime politice. Viorel Hrebenciuc este acuzat de DNA ca si-ar fi folosit influenta pentru a obtine o asigurare ca va scapa de condamnare de la Dan Sova, care la randul sau a fost acuzat de trafic de influenta. Sebastian Ghita si Liviu Dragnea au anuntat ca vor candida pentru sefia PSD dupa alegerile prezidentiale, cand "epoca lui Ponta" se va incheia. Victor Ponta a anuntat ca Sebastian Ghita, Dan Sova si Marian Vanghelie au fost suspendati din toate functiile detinute in PSD, dar pana i…

Link-uri utile:           Ghid utilizare site         Romani celebri in UK         Magazin romanesc
Personalitatea zilei

Anamaria Marinca

Actrita
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.