Ultimele Stiri:

  • Numarul anunturilor de angajare au scazut dupa referendumul pentru Brexit

    Unul dintre sectoarele cele mai afectate de rezultatul referendumului din 23 iunie pare a fi cel financiar, daca ne uitam doar la cat de mult au scazut anunturile de angajare in ultimul timp.Posturile vacante din sectorul financiar au scazut cu mai mult de 10 procente dupa referendum, potrivit Institutului de Cercetare a Politicilor Publice (IPPR).IPPR mai spune ca au avut loc scaderi ale locurilor vacante in toate regiunile Marii Britanii si acest lucru se intampla pentru prima data in ultimii patru ani.Anunturile de angajare in sistemul financiar din Londra au scazut cu peste 13 procente. In afara capitalei procentele variaza intre 11 si 13 procente.De exemplu, scaderile in partea de...

  • Un tanar de 18 ani din Romania a fost admis la 5 universitati din UK

    Adrian Mihai Radu a reusit sa fie admis la cinci universitati de top din Marea Britanie si a ales in cele din urma sa studieze la Oxford.Pentru a fi admis la aceasta universitate, unde va studia ingineria, Adrian a dat examen la matematica si fizica. Scolarizarea lui va costa 9.000 de lire pe an insa guvernul britanic ii va acorda un imprumut pe care il va inapoia dupa terminarea studiilor, care vor dura 4 ani (trei ani de licenta si un an masterat).Acesta spune ca nu s-a pregatit niciodata special pentru a fi admis in Anglia insa cum inscrierile de acolo au inceput mai devreme decat in Romania, s-a decis sa incerce.Faptul ca a fost admis la Oxford i-a usurat alegerea intre o...

Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK
Personalitatea zilei

Jozefina Komporaly

Dr Jozefina Komporaly s-a alaturat Universitatii De Montfort din Leicester in anul 2005, concentrandu-se pe teatrul european si britanic. Din sfera sa de cercetare fac parte interpretarea, traducerile si punerea in scena. Josefina Komporaly a obtinut doctoratul la Department of English, University of Warwick.
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.