Ultimele Stiri:

  • Rusia intensifica atacurile asupra ISIS

    Rusia a inceput sa se implice in lupta impotriva retelei teroriste „Statul Islamic”, bombardand saptamana trecuta zeci de pozitii ale acesteia. Oficialii rusi spun ca un numar mare de luptatori ISIS au dezertat si cauta sa ajunga in Europa. NATO atrage atentia ca atacurile au fost indreptate si catre opozanti ai dictaturii din Siria, unele fara legatura cu reteaua terorista. In plus, Turcia, stat membru NATO acuza Rusia ca i-a incalcat in repetate randuri spatiul aerian. Cateva rapoarte indica faptul ca si China va interveni, alaturi de Rusia, in conflictul din Siria, impotriva ISIS.

  • UK: Fumatul interzis in masinile care transporta copii

    Atat soferilor cat si pasagerilor le este interzis sa fumeze in masina daca in aceasta este prezent un copil - spune o noua lege care a intrat in vigoare in Anglia si Tara Galilor. Legi asemanatoare exista si in anumite state din SUA si Australia. Amenda pentru cei gasiti ca incalca aceasta lege este de £50, dar politistii spun ca vor incepe prin a informa publicul, inainte de a aplica amenzi. Legea nu se aplica in cazul masinilor decapotabile cu acoperisul deschis si nici in cazul tigarilor electronice. Motivul pentru care aceasta lege a fost adoptata este fumatul pasiv la care sunt expusi in masina aproape jumatate de milion de copii saptamanal. Fumul inhalat de copii in masina unui...

Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK
Personalitatea zilei

Carol Lambrino

Print de Romania
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.