Ultimele Stiri:

  • Motiunea de cenzura a fost respinsa - Guvernul Ponta ramane

    Guvernul Ponta nu a putut fi dat jos de catre opozitie, deoarece motiunea de cenzura a PNL nu a primit suficiente voturi. Practic, parlamentarilor din opozitie le-au lipsit 84 de voturi. Parlamentarii PSD nu au votat deloc, pentru c apartidul le-a cerut acest lucru de frica unor eventuale tradari. Alina Gorghiu, presedinte al PNL, a declarat ca de fapt votul este o victorie, pentru ca a aratat ipocrizia premierului, iar dezbaterea a insemnat un semnal de alarma pentru votul prin corespondenta. La toamna, aceasta promite o noua motiune de cenzura.

  • Deputatii au decis: Victor Ponta nu va fi urmarit penal

    DNA a cerut incuviintarea pentru inceperea urmaririi penale pentru Victor Ponta, primul ministru al Romaniei. Camera Deputatilor a respins aceasta cerere, cu 231 de voturi impotriva inceperii cercetarii penale si 120 pentru. Victor Ponta, in discursul sau din plen, a mentionat faptul ca un guvern poate fi investit si demis prin proceduri constitutionale si a rugat Camera sa voteze ca cetateni si ca deputati, iar vineri, la motiunea de cenzura, sa voteze politic. Presedintele Klaus Iohannis si-a exprimat dezamagirea si a spus ca isi mentine punctul de vedere ca Parlamentul nu ar trebui sa obstructioneze actul de justitie si nu ar trebui sa se transforme intr-un scut pentru premier, care...

Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK
Personalitatea zilei

Silviu Petre Pufulete

Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.