Ultimele Stiri:

  • Politia din UK – in cautarea a sute de infractori romani

    Serviciile de imigrare si politistii cauta cateva sute de infractori periculosi romani dupa ce, Romania a intarziat extrem de mult in le furniza „cazierul”, la cererea autoritatilor britanice. Din lipsa fondurilor si din lipsa unei infrastructuri moderne, politistii romani au intarziat in a furniza datele cerute de detectivii britanici, dar in urma unei colaborari mai stranse cu o echipa de experti britanici, datele au ajuns unde trebuie si au dezvaluit faptul ca in Marea Britanie au ajuns cateva sute de infractori destul de periculosi. Datele au fost trimise catre autoritatile locale, care urmeaza sa studieze posibilitatea ca infractorii sa fie expulzati. In prezent sunt cel putin 500 de...

  • Criza refugiatilor nu s-a incheiat

    Ungaria a anuntat ca este pregatita sa ridice un gard la granita cu Romania in orice moment. Daca ruta refugiatilor se va schimba si acestia vor incerca sa treaca prin Romania, guvernul de la Budapesta este pregatit sa inceapa ridicarea gardului chiar de a doua zi. Ministrul de externe al Ungariei a spus ca spatiul Schengen este in pericol si ca solutia nu o reprezinta cativa ofiteri ai agentiei Frontex (care se ocupa de granitele UE), cum afirma unii oficiali ai Uniunii. Ar fi nevoie de zeci de mii de politisti si militari pentru a opri influxul.

Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK
Personalitatea zilei

Marina Sturdza

Provenita din celebra familie de domnitori Sturdza, Marina a pastrat in genele sale determinarea si dorinta de a finaliza lucrurile, oricat de grele ar fi acestea. Si-a inceput cariera ca jurnalist de moda, devenind apoi angajata a ONU. In prezent, este implicata in multe actiuni caritabile si planuieste sa se dezvolte in continuare in acesta directie.
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.