Ultimele Stiri:

  • CFR are concurenta - un tren privat va lega Constanta de Cra...

    Un tren privat, fabricat in Romania, a fost pus in functiune pe ruta Craiova - Constanta la inceputul lui august si va circula pana la mijlocul lui septembrie. Trenul Hyperion are 4 vagoane, totalizand 188 de locuri. Pretul este mai mic decat al unei calatorii cu un tren al CFR, astfel ca de la Bucuresti la Constanta pretul unui bilet va fi de 40 de lei, comparat cu 62 la CFR. De la Craiova, pretul biletului este de 70 de lei. Trenul a fost construit din fonduri mixte, atat private cat si de la Uniunea Europeana si ofera confort sporit - aer conditionat, prize si internet prin WiFi. Durata calatoriei de la Craiova la Constanta va fi de 6 ore, acestea incluzand o stationare…

  • O noua amenintare - Ebola

    Cel putin 600 de persoane au murit in Vestul Africii din cauza virusului Ebola, tarile afectate fiind Guinea, Liberia, Sierra Leone si Mali. Nu exista vaccinuri impotriva acestui virus si nici tratamente eficiente, astfel ca 90% din cei care se imbolnavesc nu supravietuiesc. Romania nu are zboruri directe dinspre zona afectata de Ebola, iar Ministerul Sanatatii, care monitorizeaza raspandirea virusului in Africa, a anuntat ca nu s-a semnalat nici un caz in tara. In Marea Britanie, personalul de la vama si imigrari nu se considera pregatit pentru eventualitatea in care o persoana infectata cu ebola ar ajunge in UK. Liderul sindicatului serviciului de imigrari a spus ca angaj…

Link-uri utile:           Ghid utilizare site         Romani celebri in UK         Magazin romanesc
Personalitatea zilei

Anamaria Marinca

Actrita
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.