Ultimele Stiri:

  • Ecaterina Andronescu, audiata la DNA

    Membru important al PSD si fost ministru al Educatiei, Ecaterina Andronescu, este audiata astazi la DNA intr-un dosar in care este suspectata de mai multe infractiuni grave, printre care trafic de influenta, spalare de bani, luare de mita si abuz in serviciu. Senatorul Ecaterina Andronescu a declarat ca nu a cerut si nu a luat niciun ban in perioada in care a fost ministru. Potrivit DNA, valoarea "comisioanelor" cerute de diversi intermediari pentru incheierea contractului cu Statul depaseste 20 de milioane de dolari, astfel ca 47% din suma totala platita de catre Romania pentru licente Microsoft a fost de fapt incasata de acesti intermediari.

  • Victor Ponta: Am platit politic rusinea votului din diaspora

    Dupa ce a petrecut o saptamana in Dubai, premierul Ponta a fost ieri prezent in Parlament, la o dezbatere pe tema votului din diaspora. Acesta a spus ca in opinia sa nu este vinovat, dar cu toate acestea, a platit costul politic. Propunerea lui Ponta pentru evitarea unor viitoare probleme - votul electronic si mutarea atributiilor legale pentru organizarea votului catre o autoritate aflata in subordinea Parlamentului. Victor Orban, prim-vicepresedinte al PNL, a luat cuvantul si a a acuzat guvernul pentru impiedicarea exercitarii dreptului la vot a cetatenilor din diaspora si a sugerat ca cina ar trebui sa plateasca cu inchisoarea. Acesta i-a mai spus premierului ca este o pata pe obrazul...

Personalitatea zilei

Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.