Ultimele Stiri:

  • Scotienii au votat "NU"

    Scotia ramane in Regatul Unit dupa ce scotienii au votat, ieri, la referendumu care le dadea posibilitatea sa-si exprime parerea despre independenta tarii lor. Prezenta la vot a fost impresionanta, respectiv 84,59% (peste 4,2 milioane de alegatori). Cei care au votat pentru ramanerea in Regatul Unit au reprezentat 55,3% din totalul votantilor. David Cameron a declarat ca a considerat corect sa ofere scotienilor sansa de a-si spune parerea cu referire la ceva atat de important ca independenta. El le-a multumit pentru ca vor in continuare sa faca parte dintr-o natiune unita si puternica. De asemenea el a promis acordarea mai multor libertati conducerii Scotiei. Criti…

  • Farmec ataca piata internationala

    Cel mai cunoscut producator roman de cosmetice, Farmec, isi continua expansiunea deschizand un nou magazin in Grecia. La numai o luna dupa deschiderea primului magazin din Grecia, in Salonic, Farmec il deschide pe al doilea, in Katerini. Noul magazin este localizat in centrul orasului si va vinde cele mai noi produse ale companiei. Primul magazin deschis in strainatate de catre Farmec este in Sharjah, in Emiratele Arabe Unite si a fost inaugurat in 2003. Astfel, acum exista magazine in Romania, Grecia, Emiratele Arabe Unite si Ungaria. Farmec isi vinde prin diversi distribuitori produsele in peste 30 de tari. In Marea Britanie, produsele pot fi gasite in magazinu…

Link-uri utile:           Ghid utilizare site         Romani celebri in UK         Magazin romanesc
Personalitatea zilei

George Constantinescu

om de stiinta si inginer
Romani celebri in UK

Despre comunitatea de Romani in UK

Portalul ROMANi ONLiNE UK reprezintă principalul spațiu virtual de întâlnire și socializare pentru românii din Marea Britanie.

ROMANi ONLiNE sprijină românii aflați în Marea Britanie să își păstreze identitatea, tradițiile și obiceiurile românești, repere deosebit de importante în contextul politic actual. De asemenea, ROMANi ONLiNE susține românii aflați deja în Marea Britanie, sau care intenționează să emigreze, oferindu-le gratuit informații utile care să-i ajute să se integreze mai ușor în societatea britanică.

Romani in UK

ROMANi ONLiNE are peste 20.000 de membri activi și este vizitat zilnic de peste 5.000 de membri și vizitatori unici. Peste 70.000 de membri și vizitatori sunt abonați la buletinul informativ ROMANi ONLiNE (Newsletter).

Prin intermediul ROMANi ONLiNE se pot afla informaţii utile noii aventuri de emigrant în Marea Britanie, cum ar fi despre închirierea unei case sau a unui apartament, pregătirea actelor necesare obţinerii dreptului de muncă pe o piaţă în care românii încă se mai lovesc de restricţii, informaţii despre serviciile medicale şi asigurările de sănătate, informaţii despre magazinele, restaurantele sau bisericile româneşti, evenimentele româneşti.

Comunitatea noastră cuprinde: websiteul, pagina de Facebook, Calendarul evenimentelor româneşti din Marea Britanie, Radio-ul online, dar şi platforma TV online ROUK.tv, unde sunt publicate interviurile video realizate cu, şi despre membrii comunităţii româneşti din Marea Britanie. Cele mai populare secţiuni ale portalului sunt platforma de dezbateri - Forum, împreună cu rubrica de Ştiri, unde se poate accesa o sinteză a zilei cu ştirile de interes pentru românii stabiliţi în Marea Britanie.

Şi, foarte important, ROMANi ONLiNE menţine o arhiva de aur a membrilor marcanţi ai comuntatii româneşti din Marea Britanie unde sunt evidențați membrii de seamă ai comunității românești care au activat sau își desfașoară activitatea profesională pe teritoriul Marii Britanii, subliniind diversitatea, experiența și calitatea românilor prezenți în societatea și cultura britanică. Proiectul se adresează atât românilor din Marea Britanie, pentru a-i informa despre valorile existente, cât și prietenilor britanici dornici de a cunoaște personalitățile comunității noastre și activitatea lor profesională pe teritoriul britanic.

Comunitatea Romanilor din UK

Potrivit estimărilor, comunitatea romanească din Marea Britanie numără în prezent peste 300.000 de persoane, unele statistici menţionând chiar 500.000, fiind organizaţi în asociaţii şi fundaţii, majoritatea acestora fiind înfiinţate în ultimii 10 ani. Cele mai multe asociaţii sunt în Londra. Există asociaţii culturale, profesionale (medici, studenţi, oameni de afaceri) şi comunitare.

ROMANi ONLiNE organizează periodic întâlniri la care iau parte sute de membri și vizitatori ai portalului, inclusiv echipa de voluntari care menține site-ul.